account_circle
Ceny zlata klesají z rekordních maxim, protože dolar posiluje a sázky na snížení sazeb slábnou

Ceny zlata klesají z rekordních maxim, protože dolar posiluje a sázky na snížení sazeb slábnou

Ceny zlata v pátek během asijského obchodování oslabily a navázaly tak na předchozí korekci, která následovala po dosažení historického maxima. Tento vývoj přichází v době, kdy americký dolar posiluje a očekávání ohledně rychlého snížení úrokových sazeb v USA se snižují. Zlato se přitom stále drží nad psychologicky důležitou hranicí 3 000 dolarů za unci, což odráží přetrvávající globální nejistotu a zájem investorů o bezpečná aktiva.

Spotová cena zlata klesla o 0,5 % na 3 029,61 USD za unci, zatímco květnové futures ztrácely 0,2 % a obchodovaly se na úrovni 3 037,09 USD. Přestože se zlato nadále drží na velmi vysokých hodnotách, během týdne již přišlo k určitému ochlazení po pondělním rekordu 3 057,51 USD za unci. Tento obrat ukazuje na to, že trh se snaží najít rovnováhu mezi geopolitickým napětím, měnovou politikou a silou dolaru.

Silnější dolar tlumí růst zlata, ale poptávka po bezpečných aktivech trvá

Hlavním faktorem, který tlačí cenu zlata dolů, je posilující americký dolar. Ten v posledních dnech získává půdu pod nohama zejména díky rostoucímu přesvědčení, že Federální rezervní systém v blízké době nepřistoupí ke snižování úrokových sazeb. Po středečním zasedání Fedu zůstaly sazby beze změny a americká centrální banka signalizovala, že před jakoukoli další akcí bude pečlivě sledovat vývoj inflace a dopady celní politiky prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Getty Images

Navzdory Trumpovým výzvám ke snížení sazeb zatím Fed volí opatrný přístup. Centrální banka navíc upravila svou prognózu ekonomického růstu směrem dolů a zvýšila očekávanou inflaci až do roku 2025. Tato kombinace faktorů vedla trhy k přesvědčení, že Fed nebude mít dostatek důvodů k razantnímu uvolnění měnové politiky v nejbližších měsících.

Poptávka po zlatě jakožto bezpečném přístavu však zůstává vysoká. Investoři zůstávají ostražití kvůli obchodním celům, inflačním tlakům a nejistotám ohledně dalšího směřování americké a globální ekonomiky. To vysvětluje, proč se zlato stále drží poblíž rekordních hodnot, i když technická korekce je patrná.

Drahé kovy pod tlakem dolaru, průmyslové kovy ovlivňuje Čína a cla

Silnější dolar se negativně promítl i do vývoje ostatních drahých kovů. Platina klesla o 0,7 % na 987,15 USD za unci a stříbro odepsalo 0,8 % na 33,735 USD. Oslabení přichází po týdnech zisků, které byly taženy nejistotou na trzích a očekáváním, že Fed přece jen přistoupí k uvolnění měnové politiky. Tato očekávání se ale v posledních dnech výrazně zmírnila.

Mezi průmyslovými kovy byla v centru pozornosti měď, jejíž ceny v pátek klesly po předchozím prudkém růstu. Futures na měď na londýnské burze kovů ztratily 0,2 % a obchodovaly se za 9 910,30 USD za tunu. Americké květnové kontrakty klesly o 0,3 % na 5,1020 USD za libru. Předchozí růst mědi byl podpořen spekulacemi, že Trumpova administrativa zavede nová cla na dovoz mědi z USA, což by mohlo způsobit výpadky v dodávkách a narušit globální trh.

Zdroj: Getty Images

V Číně, která je největším světovým spotřebitelem mědi, navíc došlo k uzavření několika hutí právě v době, kdy bývá obvykle výrobní aktivita na vrcholu. Důvodem je rostoucí nedostatek měděného koncentrátu, který je klíčovou surovinou pro výrobu rafinované mědi. Očekává se, že tento výpadek z čínské strany může dále zvýšit napětí na trhu a přispět k dalším cenovým výkyvům.

Zlato zůstává v popředí zájmu navzdory korekci

Ačkoli se ceny zlata v krátkodobém horizontu nacházejí pod tlakem, jeho fundamentální pozice zůstává silná. Globální nejistota, geopolitické napětí a obavy z inflace stále podporují zájem investorů o zlato. Trh nyní vyčkává na další ekonomická data z USA i na vývoj ohledně obchodních cel, které mohou zásadně ovlivnit globální dodavatelské řetězce a inflační výhled.

Analytici se shodují, že i přes současný mírný pokles může zlato v případě další eskalace rizik opět zamířit k novým maximům. Překonání hranice 3 000 dolarů za unci zůstává významným technickým i psychologickým bodem, který bude investory i nadále přitahovat v období nejistoty.

Předchozí článek

Asijské akcie se vyvíjejí smíšeně poté, co Wall Street klesá kvůli nejistotě ohledně politiky USA

Další článek

Wall Street sází na zbytek světa v době Trump 2.0

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies