account_circle
Ceny ropy zakončují týden poklesem – nabídka roste, poptávka nejistá

Ceny ropy zakončují týden poklesem – nabídka roste, poptávka nejistá

Ceny ropy se na konci týdne ocitly pod tlakem a směřují k celkovému poklesu téměř o dvě procenta. Hlavní důvody tohoto vývoje spočívají v rostoucích obavách z nadměrné nabídky ze strany OPEC+, nejistotě ohledně vývoje obchodního napětí mezi USA a Čínou a posilujícím americkém dolaru, který znevýhodňuje nákupy komodit denominovaných v této měně.

V pátek dopoledne podle času GMT klesly futures na ropu Brent o 2 centy na 66,53 USD za barel, což odpovídá týdennímu poklesu o 2,2 %. Americká lehká ropa WTI mírně vzrostla o 2 centy na 62,81 USD za barel, avšak i tato komodita se za celý týden snížila o 3 %.

Zdroj: Bloomberg

Přebytek nabídky a nejistá poptávka

Podle vedoucího analytika společnosti LSEG Anha Phama trh na týdenní bázi čelí sestupnému tlaku především kvůli nejasnému výhledu globální poptávky, zatímco nabídka zůstává nadměrná. „Ceny klesají, protože se očekává, že země OPEC+ budou pokračovat ve zvyšování těžby, zatímco poptávka zůstává pod tlakem kvůli obchodní nejistotě,“ uvedl Pham. K tomu se přidává silný dolar, který zvyšuje náklady na nákup ropy pro držitele jiných měn.

Situace na trhu je komplikována tím, že OPEC+ – tedy Organizace zemí vyvážejících ropu spolu s klíčovými spojenci, jako je Rusko – plánuje zvýšit těžbu v červnu, a to už druhý měsíc po sobě. Podle zdrojů agentury Reuters několik členských států kartelu navrhuje urychlené navyšování produkce, čímž se snaží využít aktuálně zvýšeného globálního výhledu spotřeby. Tento krok ale zároveň prohlubuje obavy ze vznikajícího přetlaku na trhu.

Nejasnosti v obchodní diplomacii

Napětí zvyšují i nejednoznačné signály ohledně jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Ve čtvrtek americký prezident Donald Trump prohlásil, že obchodní rozhovory s Čínou nadále probíhají. Vzápětí však mluvčí čínského ministerstva zahraničí oznámil, že mezi oběma zeměmi aktuálně neprobíhá žádná konzultace ani vyjednávání o clech, což okamžitě způsobilo korekci cen ropy, jež dříve reagovala na pozitivní výhled deeskalace.

Přesto Čína údajně zvažuje vyjmutí některých amerických dovozů ze svých 125% cel a žádá podniky, aby předložily seznamy produktů, které by mohly být z těchto opatření vyňaty. Tento krok může být vnímán jako první vážnější signál obav Pekingu z dopadu obchodní války na vlastní ekonomiku. Na druhé straně Trumpova administrativa zatím dává smíšené signály – od hrozby ještě vyšších cel po náznaky možné dohody.

Geopolitické faktory: Rusko a Ukrajina

K vývoji cen přispívají i geopolitické faktory, zejména situace kolem války na Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro CBS News uvedl, že Moskva a Washington se posunuly směrem k dohodě, která by mohla vést k ukončení konfliktu, přesto některé body zůstávají nevyjasněné.

Ukončení války by mohlo mít významný dopad i na ropný trh – zejména pokud by došlo ke zmírnění západních sankcí vůči Rusku. To by totiž umožnilo návrat většího objemu ruské ropy na světové trhy. Rusko je jako jeden z hlavních členů OPEC+ zároveň třetím největším producentem ropy na světě, spolu se Spojenými státy a Saúdskou Arábií.

Zdroj: Getty Images

Reakce trhu a další vývoj

Začátkem tohoto měsíce ceny ropy prudce klesly po sérii zpráv o nových clech a výprodejích na finančních trzích. Investoři znejistěli kvůli zvýšené volatilitě a raději se stahovali z komoditních pozic. Aktuální vývoj tak navazuje na sérii výkyvů, které trvají již několik týdnů, přičemž stále není zřejmé, zda trh směřuje ke stabilizaci.

Z hlediska výhledu bude pozornost upřena na nadcházející zasedání OPEC+ naplánované na 5. května, kde by měly být finalizovány úrovně produkce pro červen. Zároveň se očekávají nové makroekonomické údaje z Číny a USA, které mohou poskytnout další vodítka ohledně vývoje poptávky.

Shrnutí

Ropa zakončuje týden s poklesem, přičemž Brent ztrácí 2,2 % a WTI 3 %. Trh je pod tlakem kvůli rostoucí nabídce ze strany OPEC+, nejistotě ohledně obchodních vztahů mezi USA a Čínou a geopolitickému napětí. Budoucí vývoj bude záviset především na diplomatických jednáních a rozhodnutích hlavních producentů. Do té doby však trh zůstává zranitelný vůči jakýmkoli novým impulzům.

Předchozí článek

Optimismus na Wall Street sílí: Futures rostou, Alphabet září a obchodní napětí slábne

Další článek

Asijské akcie rostou, dolar je vydán na milost a nemilost obchodním rozmarům USA

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies