account_circle
Ceny ropy rostou kvůli geopolitickému napětí a obavám z omezení nabídky

Ceny ropy rostou kvůli geopolitickému napětí a obavám z omezení nabídky

Ve středu dopoledne zaznamenaly ceny ropy nárůst, který analytici přisuzují zvyšujícím se obavám z omezení globálních dodávek. Klíčovým faktorem jsou nové kroky americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zahrnují hrozbu cel vůči státům, jež dovážejí ropu z Venezuely. K tomu se přidává i výraznější než očekávaný pokles zásob ropy ve Spojených státech, což posiluje vnímání napjaté nabídky na fyzickém trhu.

Cena severomořské ropy Brent vzrostla o 49 centů, tedy o 0,67 %, na 73,51 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidala 48 centů, tedy 0,70 %, a obchodovala se za 69,48 dolaru za barel. Oba hlavní ropné kontrakty se tak přiblížily svým třídenním maximům, která byla dosažena v předchozí seanci. Růst cen je přitom tažen kombinací geopolitického napětí a fundamentálních dat.

Zdroj: Getty Images

Jedním z nejvýznamnějších impulzů je rozhodnutí prezidenta Trumpa podepsat výkonný příkaz umožňující uvalení cel až ve výši 25 % na dovoz ropy z Venezuely. Tato opatření by se vztahovala na jakoukoli zemi, která s Caracasem obchoduje, včetně klíčových partnerů, jako je Čína, Indie a některé státy západní Evropy. Reakce trhu na tuto hrozbu byla rychlá – obchodování s venezuelskou ropou do Číny, která je jejím největším odběratelem, se téměř okamžitě zastavilo. Čínské rafinerie podle dostupných informací vyčkávají na oficiální vyjádření Pekingu, které by mělo rozhodnout, zda budou nákupy pokračovat.

Trumpova administrativa se tak snaží posílit tlak na venezuelský režim a zároveň rozšířit obchodní ofenzivu, která v posledních týdnech zahrnula i íránskou ropu. USA totiž minulý týden rozšířily sankce na íránské energetické subjekty a zaměřily se i na specifické čínské rafinerie, známé jako „čajové konvice“, které ve velkém zpracovávají ropu dovezenou z Íránu. Mezi nimi je například společnost Shouguang Luqing Petrochemical, působící v provincii Shandong.

Geopolitická mapa globálního trhu s ropou se tak dynamicky mění. Někteří analytici předpokládají, že z výpadků íránské a venezuelské ropy bude těžit především Saúdská Arábie. Ta by mohla zvýšit svou produkci a vyplnit vzniklé mezery v dodávkách. „Věřte, že Saúdská Arábie využije tlaku USA na Írán a zvýší svou produkci, aby nahradila ztracené íránské toky,“ uvedl Ashley Kelty, analytik společnosti Panmure Liberum.

Kromě geopolitiky ale trh reagoval i na americká data. Podle údajů Amerického ropného institutu (API) se zásoby ropy v USA snížily o 4,6 milionu barelů za minulý týden. To je výrazně větší pokles, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters, kteří predikovali pokles o 1 milion barelů. Tyto údaje naznačují solidní poptávku po pohonných hmotách na americkém trhu. Oficiální data amerického ministerstva energetiky mají být zveřejněna později během dne a očekává se, že buď potvrdí, nebo vyvrátí předběžná čísla od API.

Zdroj: Getty Images

V neposlední řadě sehrála roli také dohoda mezi USA, Ukrajinou a Ruskem, která se týká pozastavení útoků na moři a na energetické infrastruktury. Dohoda byla dosažena za účelem snížení rizika rozsáhlejšího ozbrojeného konfliktu v Černém moři. Výměnou za to Washington údajně slíbil snahu o částečné zrušení některých sankcí vůči Moskvě. Ačkoliv jak Kyjev, tak Moskva vyjádřily pochyby o schopnosti druhé strany dohodu dodržet, jedná se o určitý signál zmírnění napětí, který by mohl ovlivnit dodávky energetických surovin z regionu.

Někteří analytici však varují, že současný růst cen ropy nemusí být trvalý. Vedoucí tržní analytička společnosti Phillip Nova, Priyanka Sachdeva, upozornila, že nad trhem visí riziko zpomalení globální ekonomiky, především v důsledku stále agresivnější obchodní politiky USA. „Růst cen ropy je dočasným jevem, přičemž potenciální zpomalení ekonomiky v důsledku Trumpových cel drží cenový růst pod pokličkou,“ uvedla.

Současná situace tak ukazuje, jak křehká je rovnováha na ropném trhu, kde kombinace politických rozhodnutí, sankcí, spekulací a reálných dat může v krátkém čase posunout ceny o několik dolarů nahoru nebo dolů. Investoři a obchodníci budou v následujících dnech pozorně sledovat další vývoj americké obchodní politiky, chování Číny a Saúdské Arábie, a samozřejmě i potvrzené údaje o zásobách ropy v USA. Výhled zůstává nejistý – ale právě to může trh držet v pohybu.

Předchozí článek

Globální akcie klesají kvůli nejistotě ohledně amerických cel

Další článek

Co se obchoduje na forexu?

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies