account_circle
Ceny ropy prodlužují propad

Ceny ropy prodlužují propad

Ceny ropy zaznamenaly v průběhu asijského obchodování značný pokles v návaznosti na zprávy o možném obnovení těžby ropy v Libyi, které v noci vyvolaly napětí na cenách. K poklesu cen ropy přispíval i záměr OPEC+ zvýšit těžbu uprostřed oslabující čínské ekonomiky. Během poklesu se světový benchmark Brent propadl o 0,57 % na 73,33 USD za barel a futures na americký West Texas Intermediate zaznamenal pokles o 0,65 % a obchodování zakončil na 69,88 USD za barel.

Andy Lipow, prezident společnosti Lipow Oil Associates, vyvozuje, že tento pokles cen ropy je vyvrcholením řady událostí. “Zaprvé, čínský měsíční index PMI, který vykázal čtvrtý měsíc poklesu v řadě, zveřejněný tento víkend, byl zklamáním,” uvedl Lipow. Čína během uplynulého víkendu zveřejnila oficiální údaje o indexu nákupních manažerů za srpen, který bohužel klesl na bezútěšné šestiměsíční minimum 49,1. V srpnu se index nákupních manažerů snížil na 49,1 bodu.

K tomuto poklesu čínské hospodářské aktivity přispívá několik faktorů. V poznámce zveřejněné koncem srpna předpověděla banka Goldman Sachs “prudké zpomalení” čínské poptávky po ropě. Jako hlavní faktor přispívající k tomuto zpomalení byl uveden výrazný přechod od ropy k zemnímu plynu a využívání energie prostřednictvím elektromobilů. Úlohu Číny na světovém trhu s ropou nelze přehlížet, neboť je největším světovým dovozcem ropy a druhým největším spotřebitelem.

Andy Lipow dále stanovil, že blížící se politické řešení v Libyi by mohlo vést k nápravě drastického snížení produkce o 700 000 barelů denně způsobeného místní blokádou. To by nevyhnutelně vedlo k nárůstu dodávek ropy zpět na trh. Libye je známá tím, že má největší zásoby ropy v Africe a její produkce zaujímá významné postavení na trhu s ropou.

Zdroj: Getty Images

V úterý se futures kontrakty na americkou ropu propadly o více než 4 % a zaznamenaly nejnižší uzavírací hodnotu od prosince loňského roku. Tento klesající trend přepsal všechny jejich zisky za letošní rok. Stalo se tak po rozšíření zprávy zmiňující, že libyjské soupeřící vlády by mohly po několikadenním přerušení těžby zprostředkovat dohodu o jejím obnovení. Vláda na východě země se sídlem v Benghází již dříve snížila těžbu kvůli neshodám s vládou v Tripolisu podporovanou OSN ohledně kontroly nad centrální bankou.

Podle Joshuy Younga, zakladatele investiční společnosti Bison Interests zabývající se těžbou ropy a zemního plynu, vedle vyhlídky na obnovení libyjské produkce také obavy z toho, že OPEC+ zavede další těžbu na trh, který je vnímán jako přezásobený, a ceny tak zamíchá směrem dolů.

Momentálně členové ropné skupiny uvedli, že plánují zvýšit těžbu o 180 000 barelů denně, jak informovala agentura Reuters. Tento krok by mohl dále zvýšit globální nabídku ropy a potenciálně vyvinout další tlak na pokles světových cen ropy.

Mezinárodní dynamika nabídky a poptávky po ropě byla vždy složitá a ve hře byla řada geopolitických, ekonomických a technologických faktorů. Nejistota spojená s hospodářským výhledem Číny, řešení problému těžby ropy v Libyi, stejně jako rozhodnutí OPEC+ o těžbě a jejich dopady na globální trh s ropou jsou pozoruhodnými příklady této složité dynamiky. S tím, jak se tento vývoj bude vyvíjet, bude světový trh s ropou i nadále zažívat fascinující posuny a zvraty, které budou ovlivňovat trajektorii cen ropy na celém světě.

Předchozí článek

Akcie padají nejvíce od srpnového výprodeje, ropa klesá

Další článek

Po propadu na Wall Street čelí technologické akcie v Asii drtivé ráně; hrozí obavy z nadhodnocení

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies