Ceny ropy v úterý oslabily, přestože předchozí den zaznamenaly téměř dvouprocentní nárůst. Investoři totiž začali znovu přehodnocovat globální výhled nabídky a poptávky poté, co Spojené státy oznámily možnost zvýšení cel a kartel OPEC+ nečekaně navýšil produkci. Tato kombinace zpráv vyvolala na trhu smíšené reakce – krátkodobá poptávka zůstává silná, ale dlouhodobější vyhlídky budí obavy.
Futures na ropu Brent v ranních hodinách klesly o 22 centů (–0,3 %) na 69,36 USD za barel, zatímco americká lehká ropa WTI ztratila 27 centů (–0,4 %) a klesla na 67,66 USD za barel. Investoři sledují vývoj americké obchodní politiky s obavami, že nové cla by mohla narušit tok mezinárodního obchodu a nepřímo ovlivnit i spotřebu energií.

V pondělí totiž americký prezident Donald Trump informoval obchodní partnery – od tradičních spojenců, jako je Japonsko či Jižní Korea, až po menší dodavatele typu Srbsko nebo Thajsko –, že od 1. srpna vstoupí v platnost nové zvýšené clo. Přestože později Trump připustil, že datum není definitivní, trhy na tuto rétoriku reagovaly zvýšenou nejistotou.
Ekonomická nejistota a s ní spojené obavy o globální růst mají přímý dopad na trh s ropou. Zvýšená cla by mohla omezit obchodní aktivitu, zpomalit průmyslovou výrobu a snížit poptávku po energiích. Trh se proto ocitá v napětí mezi krátkodobým optimismem a dlouhodobou obavou z nadbytku nabídky.
Navzdory těmto obavám existují i známky toho, že současná poptávka po ropě zůstává silná, zejména ve Spojených státech – největším spotřebiteli ropy na světě. Podle údajů cestovní skupiny AAA se očekává, že během svátku 4. července vyrazí na cesty více než 72 milionů Američanů, což je historický rekord. To naznačuje silnou sezónní poptávku, která podporuje ceny v krátkodobém horizontu.
Optimismus investorů potvrdila i data americké Komise pro obchodování s komoditními futures, která zveřejnila, že finanční manažeři zvýšili své čisté dlouhé pozice v ropných kontraktech. To signalizuje důvěru v pokračující růst cen, alespoň v nejbližších týdnech.
K růstu poptávky přispívá i situace v dalších velkých spotřebitelských zemích. V Indii, třetím největším odběrateli ropy, podle červnových vládních statistik vzrostla spotřeba paliv meziročně o 1,9 %. Tento údaj naznačuje, že i rozvíjející se ekonomiky si zatím udržují solidní spotřebitelskou dynamiku, navzdory globálním výzvám.
Na druhé straně rovnice ale stojí nabídka, která bude v následujících měsících zřejmě růst. O víkendu se členové skupiny OPEC+ dohodli na zvýšení těžby o 548 000 barelů denně počínaje srpnem. Toto navýšení překonává předchozí tří měsíční průměr, kdy bylo navyšováno vždy „jen“ o 411 000 barelů denně. Zásadní je, že nová dohoda prakticky ruší téměř všechna předchozí dobrovolná omezení těžby ve výši 2,2 milionu barelů denně.

Podle několika důvěryhodných zdrojů je velmi pravděpodobné, že na srpnovém zasedání OPEC+ bude schváleno další zvýšení o 550 000 barelů denně, čímž by se dosavadní restrikce formálně zcela zrušily. Tato rozhodnutí reflektují rostoucí důvěru OPEC+ v to, že trh zvládne absorbovat vyšší objem ropy, ale někteří analytici varují, že skutečný nárůst produkce může být méně razantní, než jak naznačují oficiální plány.
Většinu dodatečné produkce totiž podle dosavadních údajů obstarala především Saúdská Arábie. Ostatní členové OPEC+ zatím s navyšováním kapacit váhají – buď z důvodu technických omezení, nebo kvůli snaze udržet cenu nad klíčovými hranicemi. Tento nesoulad mezi plánovanou a skutečnou produkcí bude i nadále hrát důležitou roli ve vývoji cen na trzích.
Analytici jako Emril Jamil z LSEG Oil Research upozorňují, že současná sezónní poptávka je stále silná, ale otazníky visí nad udržením této dynamiky v delším časovém horizontu. Pokud se totiž nabídka skutečně rozšíří tempem, jaké OPEC+ naznačuje, bude zapotřebí trvale vysoké poptávky, aby trh zůstal vyvážený. A právě to je dnes největší otázkou.
Trh s ropou tak stojí mezi dvěma silami: na jedné straně sezonní špička a silná spotřeba v USA a Indii, na druhé straně rostoucí nabídka a geopolitická nejistota pramenící z americké obchodní politiky. Investoři budou v následujících týdnech bedlivě sledovat nejen objemy těžby OPEC+, ale i vývoj amerických cel, které mohou významně ovlivnit globální růst a s tím i vývoj ropného trhu.