account_circle
Ceny ropy pod tlakem: Obavy z amerických cel a růstu produkce OPEC brzdí trh

Ceny ropy pod tlakem: Obavy z amerických cel a růstu produkce OPEC brzdí trh

Ceny ropy zaznamenaly ve čtvrtek pokles, a to navzdory předchozímu nárůstu o tři procenta. Tento obrat odráží rostoucí nejistotu ohledně vývoje americké obchodní politiky, možného zvýšení těžby ropy ze strany OPEC+ a oslabující poptávky, zejména v klíčových ekonomikách jako je Čína. Investoři se obávají, že napětí na mezinárodní scéně a nejasnosti ohledně celních opatření mohou zásadně ovlivnit rovnováhu nabídky a poptávky, a tím pádem i ceny této strategické komodity.

Futures na ropu Brent klesly o 0,65 % na 68,66 dolaru za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate (WTI) oslabila o 0,66 % na 67,01 dolaru za barel. Tyto hodnoty znamenají ochlazení po středečním růstu, kdy ropné kontrakty vystoupaly na nejvyšší úroveň za poslední týden. Středeční růst byl způsoben zejména geopolitickými faktory, především pozastavením spolupráce Íránu s jadernou agenturou OSN, což vyvolalo obavy z možného vojenského konfliktu. Dalším podpůrným faktorem byla předběžná obchodní dohoda mezi USA a Vietnamem, která investory naladila mírně optimisticky.

Zdroj: Škola Investorů.cz

Přes tyto pozitivní impulsy zůstává celková nálada na trhu ropy spíše zdrženlivá. Klíčovým faktorem je blížící se 9. červenec, kdy skončí 90denní odklad zavedení vyšších amerických cel. Spojené státy zatím nedosáhly nových dohod se svými hlavními obchodními partnery, jako jsou Evropská unie a Japonsko, což zvyšuje riziko zavedení protekcionistických opatření. Vyšší cla by mohla zpomalit mezinárodní obchod a tím i snížit poptávku po ropných produktech, zvláště v oblasti přepravy a logistiky.

Dalším zdrojem nejistoty je nadcházející zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců v rámci skupiny OPEC+, kam patří například Rusko. Očekává se, že se dohodnou na zvýšení produkce o 411 000 barelů denně. Tento krok by znamenal další tlak na cenu ropy, zejména pokud by byl kombinován s oslabenou poptávkou. Analytici z banky ING uvedli, že vzhledem k této kombinaci faktorů a také kvůli blížícím se oslavám Dne nezávislosti USA, které připadnou na 4. července, investoři pravděpodobně nebudou ochotni riskovat a budou spíše vyčkávat.

Zásadním indikátorem slabnoucí poptávky se stala nejnovější data z čínského sektoru služeb. Průzkum soukromého sektoru ukázal, že růst v této oblasti byl v červnu nejpomalejší za posledních devět měsíců. Hlavní příčinou byla slábnoucí domácí poptávka a pokles nových exportních objednávek. Čína je přitom největším dovozcem ropy na světě, a jakékoli známky oslabení její ekonomiky mají okamžitý dopad na globální trh s ropou.

Na negativní náladě se podílela také zpráva americké Energetické informační agentury (EIA), která oznámila nečekaný nárůst domácích zásob ropy o 3,8 milionu barelů na celkových 419 milionů. Analytici přitom očekávali pokles o 1,8 milionu barelů. Kromě toho klesla týdenní poptávka po benzínu v USA na 8,6 milionu barelů denně, což je varovné číslo právě v období, kdy by měla být letní sezóna v plném proudu.

Zdroj: Getty Images

Trhy nyní netrpělivě vyhlížejí měsíční zprávu o zaměstnanosti v USA, která bude zveřejněna ve čtvrtek. Tento údaj má zásadní dopad na monetární politiku americké centrální banky (Fed). Pokud se ukáže, že trh práce oslabuje, může Fed přistoupit ke snížení úrokových sazeb v druhé polovině roku. Nižší sazby by teoreticky mohly podpořit ekonomickou aktivitu, a tím znovu zvýšit poptávku po ropě. Nicméně středeční zpráva o vývoji mezd, která ukázala první pokles za dva roky, naznačuje, že hospodářský růst v USA může zpomalovat. Přesto analytici upozorňují, že tato data nemusí nutně korelovat s oficiálními vládními statistikami.

Celkově tak zůstává trh s ropou v nejistotě – střídají se pozitivní i negativní impulsy a rozhodnutí klíčových aktérů může výrazně ovlivnit směr dalšího vývoje. Zatím se zdá, že převažují obavy z přesycení trhu, slabší poptávky a napjaté obchodní atmosféry. Krátkodobý výhled zůstává opatrný a volatilita může v následujících dnech ještě vzrůst.

Předchozí článek

Zlato mírně oslabilo po třídenním růstu, investoři vyčkávají na data z amerického trhu práce

Další článek

Americké trhy v očekávání zprávy o zaměstnanosti: investoři sledují data, cla i Trumpův zákon

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies