To, zda se nacházíme na býčím nebo medvědím trhu, může ovlivnit krátkodobou výkonnost vašich akcií. Jak je to ale v dlouhodobém horizontu?
Býčí trh nastává, když ekonomika expanduje a akciový trh získává na hodnotě, zatímco medvědí trh nastává, když ekonomika klesá. Podívejme se blíže na tyto dva typy trhů a jejich význam pro vaši investiční strategii.

Co je to býčí trh?
Podle formální definice se býčí trh projeví, když ceny akcií od posledního poklesu trhu vzrostou alespoň o 20 %. Podmínky býčího trhu mohou trvat desítky let a mnoho úspěšných investorů vsadilo velmi špatně, když se snažili předpovědět konec býčího trhu.
Americký akciový trh se po zotavení z finanční krize v roce 2008 nacházel v býčím režimu, dokud nejistota spojená s pandemií nezpůsobila v roce 2020 propad trhu. Níže uvedený graf ukazuje, že kromě drobných tržních korekcí přetrval býčí trh více než deset let.

Co je to medvědí trh?
Medvědí trh je definován jako trh, který začíná poklesem cen akcií o 20 % a pokračuje v trendu poklesu. Medvědí trhy se vyznačují tím, že lidé přicházejí o práci, hrubý domácí produkt (HDP) klesá a akciový trh výrazně ztrácí na hodnotě. Medvědí trhy téměř nikdy netrvají tak dlouho jako býčí trhy a mohou pro investory vytvářet nákupní příležitosti.
Jak se od sebe liší býčí a medvědí trhy?
Pokud chcete zjistit, zda se jedná o býčí nebo medvědí trh, věnujte pozornost těmto faktorům:
Výkonnost akciového trhu
Ceny akcií na býčím trhu rostou a na medvědím trhu klesají. Akciový trh za býčích podmínek trvale získává na hodnotě, a to i při některých krátkých tržních korekcích. Akciový trh za medvědích podmínek ztrácí hodnotu nebo se drží na stabilních snížených cenách.
Změna HDP
Rostoucí HDP značí býčí trh, zatímco klesající HDP koreluje s medvědím trhem. HDP roste, když se zvyšují tržby firem a rostou mzdy zaměstnanců, což umožňuje zvýšení spotřebitelských výdajů. HDP klesá, když tržby firem váznou a mzdy stagnují nebo klesají.
Medvědí trhy jsou úzce spojeny s hospodářskými recesemi a depresemi. Recese je oficiálně vyhlášena, když HDP klesá po dvě po sobě jdoucí čtvrtletí, zatímco deprese nastává, když HDP klesne o 10 % nebo více a pokles trvá nejméně dva roky.

Změny míry nezaměstnanosti
Klesající míra nezaměstnanosti odpovídá býčímu trhu, zatímco rostoucí míra nezaměstnanosti se objevuje během medvědích trhů. Během býčích trhů podniky expandují a nabírají zaměstnance, ale během medvědích trhů mohou být nuceny snížit počet zaměstnanců. Rostoucí míra nezaměstnanosti má tendenci prodlužovat medvědí trh, protože menší počet lidí, kteří vydělávají mzdu, vede ke snížení příjmů mnoha podniků.
Míra inflace
Inflace cen může být problémem, když se ekonomice daří, i když k ní může docházet i během medvědího trhu. Vysoká poptávka po výrobcích a službách na býčích trzích může způsobit růst cen a klesající poptávka na medvědích trzích může vyvolat deflaci.
Převládající úrokové sazby
Nízké úrokové sazby obvykle doprovázejí býčí trhy, zatímco vysoké úrokové sazby jsou spojeny s medvědími trhy. Díky nízkým úrokovým sazbám je pro podniky dostupnější půjčovat si peníze a růst, zatímco vysoké úrokové sazby mají tendenci expanzi podniků zpomalovat.
Jak byste měli investovat na býčím a medvědím trhu?
Růstové akcie na býčích trzích mají tendenci dosahovat dobrých výsledků, zatímco hodnotové akcie jsou obvykle lepší koupí na medvědích trzích. Hodnotové akcie jsou na býčích trzích obecně méně oblíbené na základě názoru, že když ekonomika roste, musí být „podhodnocené“ akcie z nějakého důvodu levné.
Způsob investování do akcií na býčích a medvědích trzích závisí především na vašem časovém horizontu. Pokud peníze nepotřebujete po desítky let, pak je jen málo důležité, zda je trh aktuálně býčí nebo medvědí. Jako investor typu „kup a drž“ byste pravděpodobně neměli měnit svou investiční strategii na základě převládajících podmínek na trhu.
Akciový trh může být medvědí, i když v jiných třídách aktiv probíhají býčí trhy, a naopak. Pokud je akciový trh býčí a vy se obáváte cenové inflace, pak může být rozumnou volbou alokace části vašeho portfolia do zlata nebo nemovitostí. Pokud je akciový trh medvědí, pak můžete zvážit zvýšení alokace svého portfolia do dluhopisů nebo dokonce převedení části portfolia do hotovosti. Můžete také zvážit geografickou diverzifikaci svých aktiv, abyste mohli těžit z býčích trhů, které se vyskytují v jiných regionech světa.
Bez ohledu na současný stav akciového trhu je důležité, abyste se i nadále soustředili na dlouhodobé vyhlídky společností, do kterých jste investovali. Společnosti se skvělými obchodními základy pravděpodobně přinesou vašemu portfoliu v průběhu času značné výnosy.
