Pokud chcete, aby vaše peníze dlouhodobě rostly rychleji než míra inflace. a nevadí vám, že se hodnota vašich investic čas od času pohybuje jako na horské dráze, jsou pro vás vhodné vlastnické investice. Vlastnické investice jsou takové investice, které investice, při kterých vlastníte podíl v nějaké společnosti nebo jiném aktivu (např. v obchodním majetku). akcie, nemovitost nebo malá firma), které má schopnost generovat výnosy a vytvářet zisk. zisky.
Čtěte životopisy a autobiografie bohatých lidí. Warren Buffett, Donald Trump Jr., Elon Musk nebo třeba Sam Walton. Těch lidí je nespočet. A spousta těchto knih už vyšla i u nás v České republice. Pozorovat, jak nejbohatší lidé světa vybudovali své bohatství, je poučné. Není až tak překvapivé, že mnozí ze světových šampionů bohatství získali své jmění převážně díky vlastnictví části (nebo celého) úspěšného podniku, který oni (nebo jejich rodina) vlastní. nebo jiní) vybudovali. Kromě vlastnictví vlastních podniků si mnoho zámožných lidí vybudovalo své hnízdo investováním do nemovitostí a akciového trhu. S úpadkem cen nemovitostí v mnoha regionech na konci roku 2000, někteří lidé, kteří se nově objevili na trhu s nimi, mohli mylně nabýt dojmu, že toto aktivum je ve výsledku ztrátové, nikoliv dlouhodobě vítězné. Klasický bias – tedy chyba v úsudku.

První a zlaté pravidlo: Šetřete – a až pak investujte
Stejně tak akciový trh prochází obdobími poklesu, ale dlouhodobě se mu daří – v dlouhodobém horizontu. A někteří lidé samozřejmě přicházejí k bohatství dědictvím. Dokonce i v případě, že vaše rodiče patří mezi vzácné boháče a vy očekáváte, že vám předají velké peníze. na vás, musíte vědět, jak tyto peníze chytře investovat. Pokud rozumíte rizikům a jste s nimi srozuměni a podnikáte rozumné kroky, abyste se diverzifikaci (nevkládejte všechna svá investiční vejce do jednoho košíku), vlastnictví jsou investice klíčem k budování bohatství. Pro většinu lidí je dosažení typických dlouhodobých finančních cílů, jako je odchod do důchodu, je třeba, aby peníze, které ušetří a investují musí zdravě růst. Pokud všechny své peníze uložíte na bankovní účty, které na kterých se vyplácí jen malý úrok, pokud vůbec nějaký, pravděpodobně nedosáhnete svých cílů. Ne každý ovšem potřebuje, aby jeho peníze rostly. Předpokládejme, že zdědíte významnou částku a/nebo si udržujete střídmý životní standard a dobře pracujete. až do vysokého věku jen proto, že vás to baví. V této situaci nemusíte muset podstupovat rizika spojená s potenciálně rychleji rostoucí investicí. Můžete vám mohou více vyhovovat bezpečnější investice, například rychlejší splácení hypotéky, než je to minimální určené bankou.
Že vám to připadá tak trochu bizarní a neintuitivní? Ale kdeže – pokud snad nepocházíte z opravdu zámožné rodiny – a my bychom vám to opravdu jen a jen ze srdce přáli – musíte zkrátka šetřit a plánovat svůj rozpočet. Protože na konci dne bude platit docela logická rovnice: Čím více peněz ušetříte, tím více peněz budete i moci investovat. A je už docela jedno, jaká aktiva si vyberete – mohou to být akcie, ETF, kryptoměny, nemovitosti nebo třeba vlastní byznys. Ušetřené peníze se vám budou hodit ve všech těchto (a samozřejmě i mnoha dalších příkladech).

Na aktivech, která si vyberete zase až tak nezáleží. Základ je vždy stejný. Až poté, co jej zvládnete, si můžete dle vlastního investorského profilu vybrat taková aktiva, která vám budou přesně vyhovovat. v této sérii článků vám postupně dáme všechny potřebné informace k tomu, abyste si mohli pečlivě a s rozmyslem naplánovat své jednotlivé kroky v nové roli investora, udělat si představu o tom, jak má vypadat dobrá investiční strategie, co dělat – a co naopak rozhodně nedělat. Posvítíme si také na trochu filozofie a investorské psychologie, protože to jsou disciplíny, bez kterých se na tomto poli dlouhodobě neobejdete. Právě tady se totiž nachází zásadní rozdíl mezi investicí a hazardem.