Bitcoin a další kryptoměny ve čtvrtek rostly, přičemž Ether – druhé největší digitální aktivum – si vedl lépe poté, co byla dokončena kritická aktualizace blockchainové sítě Ethereum.
Cena Bitcoinu za posledních 24 hodin vzrostla o 1 % do blízkosti 30 250 USD, přičemž největší digitální aktivum se obchoduje kolem nejvyšší úrovně od loňského června poté, co koncem pondělí prolomilo klíčovou úroveň 30 000 USD. Úroveň 30 000 dolarů je psychologicky důležitá, protože představuje místo, kde se Bitcoin nacházel loni v létě, než řada obchodních neúspěchů napříč kryptoměnovým průmyslem změnila výprodej v brutální medvědí trh.
„Bitcoin konsoliduje kolem hranice 30 000 dolarů již třetí den a pohybuje se v úzkém pásmu 20 700 až 30 300 dolarů,“ uvedl Alex Kuptsikevich, analytik makléřské společnosti FxPro. „Hranice 30 000 dolarů byla pro Bitcoin v roce 2021 a v první polovině roku 2022 významná a fungovala jako přepínač tržního režimu. V loňském roce Bitcoin konsolidoval kolem této ceny po dobu přibližně pěti týdnů, než prudce klesl. Je zde větší šance na zrcadlovou dynamiku, kdy býkům bude trvat dlouho, než seberou síly, a teprve poté dojde k rozhodujícímu pohybu vzhůru.“

Bitcoin bude pravděpodobně i nadále reagovat na makroekonomické síly, které ovlivňují i akciový trh, a bude se houpat společně s Dow Jones Industrial Average a S&P 500.
V centru pozornosti jsou budoucí úrokové sazby a měnová politika Federálního rezervního systému. Desetiletí vysoká inflace přiměla Fed v loňském roce k dramatickému zpřísnění finančních podmínek – což byl hlavní protivětrný faktor pro akcie i kryptoměny -, ale vzestup kryptoměn v roce 2023 přišel v souvislosti s očekáváním, že centrální banka bude ještě více uvolněná. Pro utváření tohoto příběhu budou důležité ekonomické údaje, které mají být zveřejněny tento týden.
Bezprostředněji se obchodníci s kryptoměnami zaměřují na ether poté, co blockchainová síť Ethereum koncem středy dokončila kritickou aktualizaci „Šanghaj“. Ceny etheru se vyvíjely lépe, za posledních 24 hodin vzrostly o 6 % a přiblížily se hranici 2 000 USD.

Šanghaj je největší změnou v ekosystému Ethereum od loňského „sloučení“, které transformovalo síť z energeticky náročného systému „proof of work“ ve stylu Bitcoinu na „proof of stake“. V rámci systému proof of stake si zúčastnění držitelé etheru uzamykají své tokeny jako zástavu, zatímco ověřují transakce a zabezpečují síť, a vydělávají tak na úrocích.
Šanghajský upgrade umožňuje, aby tyto tokeny začaly být vybírány, což zvyšuje vyhlídky na prodejní tlak, protože někteří investoři vybírají vsazené Ethery a prodávají je. Očekává se však, že díky šanghajskému upgradu, který zjednoduší sázení, se obchodování stane populárnějším, což by mělo podpořit ceny. Prozatím se zdá, že prodejní tlak je po úspěšném upgradu utlumen.
Kromě bitcoinu a etheru byly vyšší i menší kryptoměny neboli altcoiny, přičemž Cardano a Polygon stouply každý o 4 %. Dařilo se také memecoinům, přičemž Dogecoin vzrostl o 4 % a Shiba Inu o 2 %.