Asijsko-pacifické trhy v pátek vykazovaly smíšený vývoj, zatímco investoři se soustředili na nové údaje o výkonnosti japonské ekonomiky a zároveň očekávali zveřejnění dalších důležitých makroekonomických statistik z regionu. Největší pozornost upoutaly čerstvé výsledky japonského hrubého domácího produktu (HDP), které nenaplnily očekávání analytiků a vyvolaly obavy z možného zpomalení třetí největší ekonomiky světa.
Podle zveřejněných údajů ekonomika Japonska ve 1. čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,2 %, což je dvakrát větší propad, než očekával konsenzus oslovený agenturou Reuters, který odhadoval pokles pouze o 0,1 %. Tento výsledek je v ostrém kontrastu s předchozími kvartály, kdy ekonomika díky silnému exportu a domácím výdajům mírně rostla. Slabší výkon nyní opět otevírá otázky ohledně zotavení japonské ekonomiky po pandemii, stejně jako ohledně dalšího postupu Bank of Japan (BoJ).

Japonský index Nikkei 225 reagoval na nepříznivé zprávy poklesem o 0,23 %, zatímco širší index Topix si mírně polepšil o 0,12 %. Tento nesoulad mezi hlavními indexy naznačuje rozpolcenost trhu – zatímco některé sektory se snažily ztráty mírnit, jiné reagovaly na slabý HDP poklesem. Analytici z Commonwealth Bank of Australia uvedli, že horší než očekávaný výsledek HDP by mohl omezit prostor pro zvyšování sazeb ze strany BoJ a zároveň vyvíjet tlak na směnný kurz jenu, který se v současnosti obchoduje za 145,52 za dolar. Technicky může měnový pár USD/JPY podle nich směřovat k rezistenci na úrovni 148,13.
Ostatní hlavní trhy v regionu se pohybovaly v různých směrech. Australský index S&P/ASX 200 přidal 0,44 %, což bylo podpořeno růstem bankovního a těžebního sektoru. Jihokorejský Kospi vzrostl o 0,33 %, čímž navázal na sérii pozitivních dní, zatímco technologicky orientovaný Kosdaq mírně oslabil o 0,2 %. Indický index Nifty 50 při otevření oslabil o 0,25 %, a to navzdory relativně silným výsledkům některých tamních společností.
Naopak čínské trhy a Hongkong ukázaly negativní sentiment. Index Hang Seng v Hongkongu oslabil o 0,66 %, zatímco CSI 300 sdružující největší společnosti obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, ztratil 0,2 %. Investoři v regionu navíc netrpělivě očekávají zveřejnění údajů o HDP Hongkongu a Malajsie, které by mohly napovědět, jak si vedou menší, ale důležité ekonomiky jihovýchodní Asie v kontextu globální nejistoty.
Nad celým trhem přitom visí vliv mezinárodního obchodního napětí, i když poslední vývoj nabídl určitý optimismus. Spojené státy a Čína se dohodly na dočasném snížení cel, což trhy přivítaly pozitivně. Tento krok spolu se zmírněním inflačních tlaků podpořil i vývoj na Wall Street, kde index S&P 500 zaznamenal již čtvrtý růstový den v řadě. Ve čtvrtek posílil o 0,41 % a uzavřel na hodnotě 5 916,93 bodu. Dow Jones Industrial Average přidal 271,69 bodu, tj. 0,65 %, a dosáhl úrovně 42 322,75 bodu.
Naopak technologický Nasdaq Composite mírně oslabil o 0,18 % na 19 112,32 bodu, což může odrážet určitou opatrnost investorů vůči akciím s vyšší valuací, které bývají citlivější na měnící se úrokové prostředí. Futures na hlavní americké indexy se během pátečního asijského obchodování pohybovaly téměř beze změny – kontrakty na Dow Jones přidaly 32 bodů (0,08 %), zatímco futures na S&P 500 klesly o 0,03 % a Nasdaq 100 oslabil o 0,07 %.

Celkově se trhy v Asii pohybují na tenkém ledě. Na jednu stranu přináší úlevu obchodní příměří mezi USA a Čínou a nižší inflace ve Spojených státech, na druhou stranu je patrné zpomalení v Japonsku a obavy z dalších dat, která mohou odhalit, jak pevně jednotlivé ekonomiky skutečně stojí. Zda se situace v příštích týdnech vyvine směrem k větší stabilitě, nebo naopak k dalším výkyvům, bude záviset především na rozhodování centrálních bank, vývoji geopolitických vztahů a výsledcích nadcházejících hospodářských statistik.