account_circle
Asijské akcie včetně Tokia výrazně klesly po poklesu na Wall Street

Asijské akcie včetně Tokia výrazně klesly po poklesu na Wall Street

Asijské akcie v pondělí prudce klesly, tokijský Nikkei 225 se propadl o více než 4 % poté, co Wall Street postihl další výpadek.

Narůstají obavy z potenciálně toxické kombinace zhoršující se inflace a zpomalení americké ekonomiky, protože domácnosti se bojí utrácet kvůli obchodní válce.

Americké futures a ceny ropy byly nižší.

Thajský index SET ztratil 0,9 % poté, co regionem otřáslo silné zemětřesení s centrem v Myanmaru, které způsobilo rozsáhlou destrukci v zemi, známé také jako Barma, a menší škody v místech, jako je Bangkok, ačkoli se zde zřítila rozestavěná výšková kancelářská budova.

Tokijský benchmark klesl o 4,1 % na 35 615,15 bodu, zatímco hongkongský Hang Seng ztratil 1 % na 23 200,65 bodu.

Zdroj: Bloomberg

Šanghajský index Composite klesl o 0,5 % na 3 333,66 bodu.

V Jižní Koreji se index Kospi propadl o 2,6 % na 2 492,49 bodu, zatímco australský S&P/ASX 200 se propadl o 1,6 % na 7 856,80 bodu.

Tchajwanský Taiex ztratil 3,4 %.

V pátek se index S&P 500 propadl o 2 % na 5 580,94 a zaznamenal tak jeden z nejhorších dnů za poslední dva roky. Byl to jeho pátý ztrátový týden za posledních šest.

Průmyslový index Dow Jones se propadl o 715 bodů, tj. 1,7 %, na 41 583,90 bodu a kompozitní index Nasdaq o 2,7 % na 17 322,99 bodu.

Lululemon Athletica vedla trh dolů s poklesem o 14,2 %, přestože prodejce sportovního oblečení vykázal za poslední čtvrtletí vyšší zisk, než očekávali analytici.

Společnost Oxford Industries, která stojí za značkami Tommy Bahama a Lilly Pulitzer, rovněž vykázala za poslední čtvrtletí lepší výsledky, než se očekávalo, ale i tak její akcie klesly o 5,7 %.

Jednou z hlavních obav, která zasáhla Wall Street, je, že stupňující se cla prezidenta Donalda Trumpa mohou způsobit, že americké domácnosti a podniky zmrazí své výdaje. I když cla nakonec nebudou tak bolestivá, jak se obávali, veškerá nejistota se může promítnout do změněného chování, které poškodí ekonomiku.

Páteční zpráva ukázala, že všechny typy amerických spotřebitelů jsou stále pesimističtější ohledně svých budoucích financí. Podle průzkumu Michiganské univerzity dva ze tří očekávají, že se nezaměstnanost v příštím roce zhorší. To je nejvyšší hodnota od roku 2009 a zvyšuje to obavy o trh práce, který byl oporou udržující americkou ekonomiku v dobré kondici.

Obavy vyvolala také samostatná zpráva, která ukázala, že široce sledovaný základní ukazatel inflace byl minulý měsíc o něco horší, než ekonomové očekávali.

Fed by se mohl vrátit ke snižování úrokových sazeb, jak to dělal na konci loňského roku, aby ekonomiku a finanční trhy povzbudil. Takové snížení by však zároveň tlačilo na růst inflace, která se drží nad 2% cílem Fedu.

Zdroj: Bloomberg

Ekonomika a trh práce se zatím drží, ale pokud by oslabily, zatímco inflace by zůstala vysoká, došlo by k nejhoršímu scénáři zvanému „stagflace“. Politici ve Washingtonu mají jen málo dobrých nástrojů, jak ji napravit.

Některé z nejprudších pátečních ztrát na Wall Street zasáhly společnosti, které potřebují, aby zákazníci měli dostatek důvěry a utráceli, a to nejen za oblečení na jógu nebo plážové oblečení. Delta Air Lines ztratila 5 %. Provozovatel kasin Caesars Entertainment klesl o 5 %. Domino’s Pizza se propadla o 5,1 %.

Největší váhu na trhu měly akcie společností Apple, Microsoft a dalších velkých technologických firem, jejichž masivní velikost dává jejich pohybům větší vliv na indexy. Tyto a další akcie, které se nechaly strhnout šílenstvím kolem technologií umělé inteligence, patřily k nejvíce postiženým při nedávném výprodeji na Wall Street.

Jejich ceny rostly tak rychle, že jejich již tak rychle rostoucí tržby a zisky kritikům připadaly příliš drahé.

Na druhé straně mezi relativně málo rostoucími akciemi na Wall Street byly ty, které mohou vydělávat téměř bez ohledu na to, jak se vyvíjí ekonomika, jako jsou například utility. Společnost American Water Works vzrostla o 2,2 %.

Akciové trhy po celém světě pravděpodobně zůstanou rozkolísané, protože se blíží termín 2. dubna, kdy budou zavedena další cla. Ten Trump nazval „dnem osvobození“, kdy zavede cla šitá na míru každému z obchodních partnerů Spojených států.

V rámci dalších obchodů na počátku pondělí americká referenční ropa ztratila 40 centů na 68,96 USD za barel. Ropa Brent klesla o 36 centů na 72,40 USD za barel.

Americký dolar klesl ze 149,84 jenu na 148,86 japonského jenu. Euro vzrostlo na 1,0838 USD z 1,0803 USD.

Předchozí článek

Akcie Rivianu po počáteční euforii z celních zpráv rychle ztratily na síle

Další článek

Ceny zlata dosáhly rekordní úrovně nad 3100 USD za unci, protože Trumpova cla se blíží

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies