Asijské akcie v pondělí prudce vzrostly, přičemž hongkongský index Hang Seng vzrostl nejvíce díky růstu v oblasti technologií poté, co americké úřady signalizovaly, že elektronika bude dočasně osvobozena od vysokých obchodních cel vůči Číně.
Zisky na asijských trzích rovněž následovaly po pozitivní páteční seanci na Wall Street, která následovala po ujištění o ekonomické podpoře ze strany Federálního rezervního systému a také po řadě silných bankovních výsledků.
Futures na americké akciové indexy v pondělí v asijském obchodování rostly, přičemž futures na index S&P 500 vzrostly přibližně o 1 %. Očekává se, že hlavní technologické společnosti, jako je Apple Inc (NASDAQ:AAPL), které jsou na výrobě v Číně do značné míry závislé, zaznamenají díky omezené úlevě od cel výrazné zisky.
Hang Seng roste o více než 2 %, protože asijské technologické společnosti se radují z některých celních výjimek v USA.
Hongkongský index Hang Seng si v pondělí vedl zdaleka nejlépe a vzrostl o 2,7 %. Ostatní technologické burzy v regionu také rostly, jihokorejský KOSPI přidal 1 %, zatímco japonský index Nikkei 225 vzrostl o 1,5 %.

Technologické akcie kótované na burze v Hongkongu, zejména ty s expozicí vůči vývozu do USA, zaznamenaly silné zisky poté, co Bílý dům v pátek signalizoval, že elektronika bude vyňata z vysokých 145% cel uvalených prezidentem Donaldem Trumpem na Čínu. Výrobce osobních počítačů Lenovo Group byl se ziskem 5,4 % nejziskovějším na indexu Hang Seng. Další hlavní technologické společnosti včetně Alibaba, Baidu a Haier Smart Home Co Ltd vzrostly o 4 až 5,5 %.
Trump však o víkendu uvedl, že se jedná o dočasné opatření a že plánuje vyhlásit samostatná cla na elektroniku, která by mohla zahrnovat polovodiče. Trump rovněž přislíbil obchodní vyšetřování národní bezpečnosti v odvětví výroby čipů, přičemž poznamenal, že na dovoz elektroniky z Číny se stále vztahuje 20% clo zavedené v březnu.
Akcie pevninské Číny byly méně optimistické než jejich regionální protějšky vzhledem k tomu, že Peking čelí hrozivé obchodní válce se Spojenými státy. Šanghajský index CSI 300 vzrostl o 0,5 %, zatímco Shanghai Composite přidal 0,8 %.
Čína minulý týden v reakci na Trumpovu eskalaci cel zavedla odvetná cla ve výši 125 % na americké zboží. Očekává se také, že Peking zvýší svá stimulační opatření, aby pomohl čelit ekonomickému negativnímu vlivu obchodní války.
Později v týdnu budou zveřejněny údaje o čínském hrubém domácím produktu za první čtvrtletí a také klíčové ekonomické údaje z několika dalších asijských zemí.
Asijské akcie rostou, ale obavy z obchodní války přetrvávají
Širší asijské trhy se v pondělí posunuly vpřed, čímž do jisté míry vyrovnaly nedávné ztráty. Investoři však zůstali v napětí kvůli dalším narušením souvisejícím s obchodem, zejména v souvislosti s rostoucí obchodní válkou mezi USA a Čínou.
Australský ASX 200 přidal 1,3 %, zatímco japonský TOPIX vzrostl o 1,5 %.
Singapurský index Straits Times vzrostl o 1,8 %, vzhledem k tomu, že země je rovněž silně závislá na vývozu elektroniky.
Podle pondělních vládních údajů rostla singapurská ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2025 méně, než se očekávalo, přičemž se předpokládá, že ekonomika poroste méně, než se očekávalo, i v letošním roce.
Singapurský měnový úřad však v pondělí podle očekávání zmírnil měnovou politiku a zároveň snížil výhled spotřebitelské inflace v roce 2025.
Indické trhy byly z důvodu svátku uzavřeny.
Evropské akciové trhy budou při pondělním otevření růst, protože investoři analyzují zprávy o výjimce z amerických cel pro některé technologické položky a zároveň se rozjíždí výsledková sezóna.

Extrémní a rychle se měnící celní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vedla k jednomu z nejvolatilnějších období pro globální akcie v historii. Po silném začátku roku, kdy překonával americké trhy, se panevropský index Stoxx 600 v dubnu zatím propadl o 8,83 %, zatímco index S&P 500 na Wall Street ztratil 4,43 %.