account_circle
Asijské akcie se propadají, protože investoři čekají na další Trumpova cla

Asijské akcie se propadají, protože investoři čekají na další Trumpova cla

Asijské akcie v pátek převážně klesaly, protože investoři přemýšleli o nejistotě, kterou přinesla nejnovější cla amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Tokijský benchmark Nikkei 225 klesl o 2 % na 36 920,84 bodu kvůli obnovenému silnému výprodeji akcií souvisejících s automobily po Trumpově oznámení, že plánuje zavést 25% cla na dovoz automobilů.

Akcie Toyota Motor Corp. ztratily 2,8 %, zatímco Honda Motor Co. se propadla o 2,4 %.

Zpráva, že míra inflace v Tokiu tento měsíc vzrostla na 2,9 %, podnítila očekávání, že Bank of Japan na květnovém zasedání své bankovní rady pravděpodobně zvýší svou klíčovou úrokovou sazbu.

Zdroj: Getty Images

V Jižní Koreji se index Kospi propadl o 2 % na 2 555,36 bodu. Akcie společnosti Hyundai Motor Co. ztratily 4 % a akcie společnosti Kia Corp. 3 %.

Hongkongský Hang Seng se snížil o 0,6 % na 23 436,01 bodu. Šanghajský index Composite ztratil 0,5 % na 3 359,18.

Australský index S&P/ASX200 vzrostl o 0,2 % a uzavřel na hodnotě 7 982,00.

Tchajwanský Taiex se propadl o 1,6 % a bangkocký SET klesl o 0,5 %.

Ve čtvrtek Wall Street skončila s mírnými ztrátami, když Trumpova eskalace cel vytvořila vítěze a poražené mezi automobilovými akciemi. Podpořit trh pomohly takélepší než očekávané údaje o ekonomice.

Index S&P 500 klesl o 0,3 % na 5 693,31 bodu a Dow Jones Industrial Average o 0,4 % na 42 299,70 bodu. Nasdaq Composite klesl o 0,5 % na 17 804,03 bodu.

Společnost General Motors se propadla o 7,4 %, což byla jedna z nejprudších ztrát na trhu. Ford Motor klesl o 3,9 %.

I americké automobilky prodávající vozidla v zemi mohou pocítit bolest z těchto cel, protože jejich dodavatelské řetězce jsou rozprostřeny po celé Severní Americe i mimo ni. Trump tvrdí, že chce, aby se více výroby odehrávalo na území Spojených států.

Mezi nejasnosti patří, jak americká vláda určí způsob uplatňování cel na díly, které jsou v souladu s dohodou o volném obchodu, kterou mají Spojené státy s Mexikem a Kanadou, ale nejsou vyráběny výhradně na území Spojených států. Sledování dílů by mohlo být obtížné.

Američtí výrobci elektrických vozidel Rivian a Tesla si vedli lépe. Ti čelí menšímu tlaku Trumpových cel, protože větší část jejich výroby probíhá ve Spojených státech.

Rivian posílil o 7,6 % a Tesla Elona Muska přidala 0,4 % poté, co snížila dřívější větší nárůst.

Společnosti, které by mohly těžit z toho, že se řidiči rozhodnou nekupovat nové vozy, také ožily. Mezi prodejci autodílů si AutoZone připsal 4 % a O’Reilly Automotive stoupla o 3,1 %. Společnost CarMax, která prodává ojetá auta, vzrostla o 2,5 %.

Akciové trhy po celém světě pravděpodobně zůstanou rozkolísané, protože se blíží termín 2. dubna, kdy budou zavedena další cla. Ten Trump nazval „dnem osvobození“, kdy zavede cla šitá na míru obchodním partnerům Spojených států. V každém případě uvedl, že „reciproční“ clo bude odpovídat zátěži, kterou druhá země klade na Spojené státy, včetně věcí, jako je daň z přidané hodnoty.

„Palčivou otázkou, která vrtá hlavou každému makroobchodníkovi, je: co se ve skutečnosti skrývá za oponou recipročních cel?“ řekl. Stephen Innes ze společnosti SPI Asset Management ve svém komentáři.

Naděje, že se Trump nakonec rozhodne pro cílenější nebo mírnější cla, která budou pro globální ekonomiku méně bolestivá, než se obával, je stále vysoká. Ale i kdyby tak učinil, všechny ty řeči o clech již způsobily, že američtí spotřebitelé a podniky jsou opatrnější a pesimističtější. Pokud omezí své výdaje, může to poškodit ekonomiku.

Zdroj: Bloomberg

Zatím se ekonomika drží na stabilní úrovni.

Podle jedné ze čtvrtečních zpráv požádalo minulý týden o podporu v nezaměstnanosti o něco méně pracovníků, než ekonomové očekávali. Je to nejnovější známka toho, že se trh práce možná ustálí ve stavu „málo propouštět, málo přijímat“.

Druhá zpráva uvedla, že růst americké ekonomiky v posledních třech měsících loňského roku byl o něco silnější , než se dříve odhadovalo.

Na Wall Street vyskočila společnost Petco Health & Wellness o 31,6 % poté, co maloobchodní prodejce vykázal za poslední čtvrtletí o něco lepší výsledky, než očekávali analytici.

V dalších pátečních ranních obchodech klesla americká referenční ropa v elektronickém obchodování na newyorské komoditní burze o 20 centů na 69,72 USD za barel.

Mezinárodní standardní ropa Brent ztratila 22 centů na 73,12 USD za barel.

Americký dolar klesl na 150,741 japonského jenu ze 151,05 jenu. Euro se snížilo na 1,0796 USD z 1,0804 USD.

Předchozí článek

Tato těžební akcie klesla o 37 %. Je načase koupit?

Další článek

Zlato stoupá na rekordní úroveň blízko 3 100 dolarů za unci

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies