Asijské akcie se v pondělí vyvíjely smíšeně poté, co zisky technologických akcií přerušily čtyřtýdenní sérii ztrát na Wall Street.
Futures na americké akcie posílily, když investoři vyčkávali na vývoj ohledně cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože zprávy naznačují, že by mohl zúžit svůj široký přístup a zaměřit se na země, které mají s USA značné obchodní přebytky, což zahrnuje mnoho zemí v Asii.
Prezident Donald Trump stanovil termín 2. dubna pro uvalení dalších cel na obchodní partnery. Navazuje tak na řadu dalších termínů, které byly pro zavedení cel stanoveny, jen aby byly odloženy, někdy na poslední chvíli.
Čínský premiér Li Kche-čchiang nasadil smířlivý tón během setkání s podnikateli a americkým senátorem Stevem Dainesem, silným stoupencem prezidenta Donalda Trumpa, který je prvním členem Kongresu, jenž navštívil Peking od lednového nástupu Trumpa do úřadu.
Vztahy mezi zeměmi „dospěly k důležitému bodu“, uvedl Li. „Naše dvě strany musí zvolit dialog namísto konfrontace, win-win spolupráci namísto soutěže s nulovým součtem,“ řekl a dodal, že Čína doufá, že USA budou spolupracovat na podpoře stabilního a udržitelného rozvoje čínsko-amerických vztahů.

Setkání se zúčastnili také vedoucí představitelé několika amerických podniků, včetně společnosti FedEx Corp. Raj Subramaniam, senior viceprezident společnosti Boeing Co. Brendan Nelson, generální ředitel společnosti Qualcomm Cristiano Amon a generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla.
„V posledních dnech představitelé Trumpovy administrativy signalizovali, že seznam dotčených zemí nemusí být univerzální a stávající cla – například na ocel – nemusí být nutně kumulativní,“ uvedl v komentáři Junrong Yeap ze společnosti IG a dodal, že ,,se objevil optimismus, že Trumpovy celní plány mohou být opět spíše štěkáním než kousáním.“
Hongkongský Hang Seng posílil o 0,4 % na 23 787,71 bodu a šanghajský index Shanghai Composite vzrostl o 0,2 % na 3 370,03 bodu.
V Tokiu se index Nikkei 225 snížil o 0,2 % na 37 608,49 poté, co předběžná zpráva o výrobě ukázala, že produkce klesá nejrychlejším tempem za poslední rok, zatímco nové zakázky klesaly rychleji.
Australský index S&P/ASX 200 přidal 1 % a uzavřel na hodnotě 7 936,90, zatímco korejský index Kospi ztratil 0,4 % na 2 632,07.
Tchajwanský Taiex klesl o 0,4 %, zatímco indický Sensex vzrostl o 1,3 %.
V pátek index S&P 500 vzrostl o 0,1 % na 5 667,56 a zakončil tak s 0,5% týdenním ziskem. Tento měsíc se zatím stále propadl o 4,8 %.
Průmyslový index Dow Jones si připsal 0,1 % na 41 985,35 bodu, zatímco Nasdaq Composite vzrostl o 0,5 % na 17 784,05 bodu.
Akcie technologických společností se odrazily ode dna a vyrovnaly tak velký podíl poklesů v jiných částech indexu S&P 500. Tento sektor byl v centru většiny nedávných výprodejů na trhu, což je obrat oproti jejich ziskům, které byly hnacím motorem trhu v průběhu celého předchozího roku. Tyto akcie patří k nejcennějším na Wall Street a mají mimořádně velký vliv na to, zda trh získává nebo ztrácí.
Apple vzrostl přibližně o 2 % a Microsoft přidal 1,1 %. Další velká technologická akcie, Nvidia, klesla o 0,7 %, zatímco Micron Technology se propadla o 8 % a zaznamenala tak největší pokles mezi akciemi v indexu S&P 500.
Akcie již několik týdnů ztrácejí půdu pod nohama kvůli nejistotě ohledně směřování americké ekonomiky. Obchodní válka mezi USA a jejich klíčovými obchodními partnery hrozí zhoršením inflace a poškozením spotřebitelů i podniků. Inflace zůstává tvrdošíjně nad 2% cílem Federálního rezervního systému a cla by mohla poškodit snahu centrální banky o zmírnění tempa inflace.
Nedávná várka ekonomických zpráv o prodejích domů, průmyslové výrobě a nezaměstnanosti posílila názor, že ekonomika se drží pevně. Jiné zprávy o spotřebitelské náladě a maloobchodních tržbách však odhalily rostoucí opatrnost spotřebitelů.

Podniky varovaly investory před cly, inflací a rostoucí nejistotou ohledně dopadu na náklady.
Stavitel domů Lennar klesl o 4 % poté, co investorům poskytl slabší než očekávanou prognózu nových zakázek a průměrných prodejních cen pro aktuální čtvrtletí. Uvedla, že vysoké úrokové sazby, inflace a klesající důvěra spotřebitelů zatěžují již tak těžký trh s bydlením.
V rámci dalších pondělních obchodů se americká referenční ropa v elektronickém obchodování na newyorské komoditní burze zvýšila o 1 cent na 68,29 USD za barel.
Mezinárodní standard ropy Brent klesl o 3 centy na 71,13 USD za barel.
Americký dolar vzrostl na 149,76 japonského jenu ze 149,37 jenu. Euro se zvýšilo z 1,0816 na 1,0845 USD.