Asijské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, když se po rally na Wall Street, která přišla poté, co se zdálo, že prezident Donald Trump ustoupil od své kritiky Federálního rezervního systému a od svých tvrdých slov v rámci obchodní války, opět vkradly obavy .
Japonský benchmark Nikkei 225 v odpoledním obchodování přidal 0,6 % na 35 075,72 bodu. Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,8 % na 7 983,00 bodu. Jihokorejský index Kospi ztratil 0,3 % na 2 517,83 bodu. Hongkongský Hang Seng klesl o 1,2 % na 21 805,29, zatímco Shanghai Composite se snížil o 0,1 % na 21 805,29.
Tan Jing Yi z oddělení Treasury pro Asii a Oceánii banky Mizuho označil Trumpova politická oznámení za „turbulence na titulní straně“ a varoval, že globální ekonomiky by mohly být dlouhodobě poškozeny, a dodal: „Sentimenty kolísají od nadějí na intenzivní úlevu až po způsobenou ekonomickou sklíčenost.“
Na Wall Street vzrostl index S&P 500 o 1,7 % a přidal tak k velkému zisku z úterý, který více než vykompenzoval prudkou ztrátu z pondělí. Průmyslový index Dow Jones Industrial Average vzrostl o 419 bodů, tj. o 1,1 %, a index Nasdaq Composite posílil o 2,5 %.
Velká část nedávné volatility na trhu je způsobena nejistotou ohledně toho, co Trump udělá se svou hospodářskou politikou. K určité úlevě přispělo Trumpovo pozdní úterní prohlášení, že „nemá v úmyslu“ odvolat šéfa Federálního rezervního systému.

Trumpovy tvrdé řeči investory vyděsily, protože Fed má jednat nezávisle, bez tlaku politiků, aby mohl přijímat rozhodnutí, která mohou být krátkodobě bolestivá, ale dlouhodobě nejlepší.
Snížení úrokových sazeb ze strany Fedu by sice mohlo ekonomiku povzbudit, ale zároveň by mohlo vyvolat tlak na růst inflace. Trump také uvedl, že americká cla na dovoz pocházející z Číny by se mohla „podstatně“ snížit ze současných 145 %.
„Nebudou tak vysoká, nebudou tak vysoká,“ řekl.
Investoři doufají, že Trump po vyjednání obchodních dohod s dalšími zeměmi cla sníží. Trump tento týden řekl, že bude k druhé největší ekonomice světa „velmi milý“ a nebude hrát s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem tvrdou hru .
„Je zde příležitost k velké dohodě,“ řekl ve středu americký ministr financí Scott Bessent.
Veškerá nejistota znamená, že jedna z mála předpovědí, kterou jsou mnozí na Wall Street ochotni vyslovit, je, že prudké výkyvy finančních trhů budou ještě nějakou dobu pokračovat. Trh bude „s největší pravděpodobností i nadále diktován posledními Trumpovými rozmary ohledně cel a obchodu,“ uvedl Tim Waterer, hlavní tržní analytik společnosti KCM Trade.
Index S&P 500 zůstává 12,5 % pod svým rekordem z počátku letošního roku poté, co krátce klesl zhruba o 20 % pod tuto hranici. Jeho výkyvy přicházejí nejen ze dne na den, ale i z hodiny na hodinu, protože Trump a představitelé jeho administrativy trhy stále překvapují.
Poslední Trumpovy komentáře působily uvolňujícím dojmem na dluhopisový trh, kde se výnosy státních dluhopisů snížily. Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl na 4,38 % ze 4,41 % koncem úterý. Dříve ráno klesl až na 4,26 %.
Velké technologické společnosti pomohly vést indexy vzhůru. Společnost Nvidia vzrostla o 3,9 % a vrátila další prudké ztráty, které utrpěla minulý týden, kdy uvedla, že americká omezení vývozu čipů H20 do Číny by mohla poškodit její výsledky za první čtvrtletí o 5,5 miliardy dolarů. Akcie této čipové společnosti byly nejsilnější jednotlivou silou, která zvedala index S&P 500.
Tesla ožila o 5,4 % poté, co generální ředitel Elon Musk prohlásil, že bude trávit méně času ve Washingtonu a více času řízením své společnosti vyrábějící elektromobily poté, co Tesla v úterý pozdě večer oznámila velký pokles zisku. Ta se potýká s problémy kvůli odporu proti Muskovým snahám vést úsilí o snižování nákladů ze strany americké vlády.

Celkově index S&P 500 vzrostl o 88,10 bodu na 5 375,86 bodu. Průmyslový index Dow Jones přidal 419,59 bodu na 39 606,57 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 407,63 bodu na 16 708,05 bodu.
Při obchodování s energiemi vzrostl benchmark americké ropy o 3 centy na 62,30 USD za barel. Mezinárodní standardní ropa Brent přidala 4 centy na 66,16 USD za barel.
Při obchodování s měnami americký dolar klesl ze 143,15 jenu na 142,82 japonského jenu. Euro stálo 1,1335 USD z 1,1322 USD.