Asijské akcie v čele se zisky japonských akcií následovaly výrazný růst na Wall Street, který byl důsledkem pozitivních údajů o pracovních místech v USA zveřejněných v pátek. Kromě toho rostly také tchajwanské a jihokorejské akcie, zatímco čínské akcie oslabovaly, k čemuž přispěla nepříznivá nálada vyvolaná žádostí o likvidaci společnosti Shimao Group, klíčového čínského realitního hráče. Jak však tvrdí tržní stratég Redmond Wong ze společnosti Saxo Capital Markets, budoucí hodnocení spočívá v očekávaném indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA v tomto týdnu, který by měl odhalit, zda je nárůst inflace skutečně trendem.
Výkyvy zaznamenala geopolitická situace, kde ropa zaznamenala ústup o více než 1 %. Stalo se tak v reakci na to, že Írán o víkendu upustil od úderu na Izrael nebo některý ze svých zámořských objektů, čímž uklidnil turbulence na trhu. Tento opatrný postoj Íránu byl reakcí na smrtící útok Izraele na íránský konzulát v Sýrii z minulého týdne, spolu s následnou hrozbou Íránu, že se pomstí.

Čínská lidová banka (People’s Bank of China, PBOC) mezitím během pondělního fixingu udržovala referenční kurz jüanu v obvyklém pásmu, což je stabilizační strategie po nedávné devalvaci měny. Toto politické rozhodnutí bylo provedeno v době, kdy se čínské finanční trhy obnovily po dvoudenních prázdninách. Richard Franulovich, vedoucí oddělení devizové strategie společnosti Westpac Banking Corp. naznačuje, že tato občasná ochabnutí jsou neodmyslitelnou součástí řízené měnové ekonomiky, která je charakteristická pro čínský měnový přístup.
Zatímco prudký růst asijských akcií byl vítaným jevem, futures na americké akcie neodrážely stejný zápal a po monumentálním více než 1% růstu indexu S&P 500 i technologického Nasdaqu, který byl jen několik dní předtím podpořen zprávou o zaměstnanosti v USA, mírně poklesly. Státní dluhopisy v Asii ubývaly, protože obchodníci v důsledku povzbudivých statistik o pracovních místech upravili očekávání ohledně blížícího se snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.
Údaje z amerického trhu skutečně vykreslily solidní obrázek, když míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 3,8 % a byl zaznamenán znatelný růst mezd spolu s nárůstem účasti na trhu práce, což vše podpořilo vitalitu trhu práce. Vzhledem k tomu se předpokládá, že pozornost trhu se zaměří na březnové údaje o inflaci v USA, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne. Je vysoce pravděpodobné, že ceny se budou udržovat nad cílovým pásmem Federálního rezervního systému, neboť začíná výsledková sezóna podniků za první čtvrtletí, o níž se v pátek zmíní významné společnosti JPMorgan Chase & Co. a Citigroup Inc.

V širším globálním kontextu rezervní banky pravděpodobně udrží stabilní volatilitu. Očekává se, že novozélandská centrální banka, která vedla cyklus zpřísňování měnové politiky po skončení Kovidova období prostřednictvím zvyšování sazeb, bude během svého nadcházejícího politického rozhodnutí, které je naplánováno na středu, odolávat předpovědím o zmírnění postoje banky. Podobně je více než pravděpodobné, že Evropská centrální banka ponechá svou centrální sazbu beze změny, i když obchodníci spekulují o možném snížení sazeb v následujících měsících.
Výkonnost zlata na trhu byla dynamická, drahý kov překonal dřívější ztráty a po uzavření minulého týdne na historicky nejvyšší ceně skončil pozitivně. Rozhodujícím faktorem se pro investory stala příznivá zpráva o zaměstnanosti v USA, která vedla k tomu, že obchodníci zrušili sázky na snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému, zatímco se rozhodovali o svých investicích založených na zlatě.
Nerovnoměrné spodní proudy na světových akciových a komoditních trzích odrážejí složitou navigaci, kterou musí hráči podstupovat ve světě, který se stále potýká s postpandemickým hospodářským oživením. Ať už jde o globální a domácí politické napětí ovlivňující ceny ropy, regulační rozhodnutí snažící se stabilizovat měny nebo mezinárodní statistická odhalení kolísající akciovými indexy, je zřejmé, že celosvětový trh zůstává proměnlivý.