Akcie ve středu v Asii po vzácně klidném dni na Wall Street a dalších světových finančních trzích většinou klesaly.
Klesly také americké futures a ceny ropy.
Rovněž akcie výrobce čipů Nvidia klesly v odpoledním obchodování o 6,3 % poté, co uvedla, že USA zavedly přísnější kontroly vývozu jednoho z jejích počítačových čipů určených pro využití v umělé inteligenci.
Akcie v Číně vedly regionální poklesy poté, co čínská vláda oznámila, že druhá největší ekonomika světa rostla v posledním čtvrtletí silným tempem 5,4 % ročně, k čemuž přispěla vysoká průmyslová výroba, maloobchodní tržby a vývoz. Ve čtvrtletním vyjádření však růst zpomalil na 1,2 % v lednu až březnu z 1,6 % v posledním čtvrtletí roku 2024.
Hongkongský Hang Seng klesl o 2,5 % na 20 922,54 bodu, zatímco index Shanghai Composite odevzdal 0,9 % na 3 237,60 bodu.
Ekonomové ze soukromého sektoru snižují své prognózy poté, co prezident Donald Trump nedávno zvýšil cla na většinu dovozů z Číny na 145 %, zatímco Čína zvýšila svá cla na dovozy z USA na 125 %.
Analytici společnosti ANZ Research uvedli, že aktivita v současném čtvrtletí již oslabuje.
„Podle našeho názoru je celní šok způsoben spíše nepředvídatelností než samotným clem. Oznámení prezidenta Trumpa ovlivnila podnikatelskou náladu a aktivitu,“ uvedl Raymond Yeung a další výzkumníci ANZ ve zprávě po zveřejnění údajů o Číně.
V Tokiu index Nikkei 225 ztratil 0,9 % na 22 948,18 bodu.

Jihokorejský index Kospi klesl o 0,7 % na 2 461,45 bodu, zatímco v Austrálii index S&P/ASX 200 posílil o 0,3 % na 7 781,10 bodu.
Indický index Sensex se příliš nezměnil a bangkocký SET vzrostl o 0,2 %.
V úterý americké akcie klesaly, přičemž index S&P 500 se snížil o 0,2 % na 5 396,63 bodu. Dow Jones Industrial Average klesl o 0,4 % na 40 368,96 a Nasdaq Composite se snížil o necelé 0,1 % na 16 823,17.
Nejistota ohledně cel prezidenta Donalda Trumpa udržovala investory ve střehu, aby zjistili, co bude následovat.
Trh amerických dluhopisů se zřejmě uklidnil poté, co jeho náhlé a prudké pohyby minulý týden otřásly důvěrou v postavení amerických státních dluhopisů jako bezpečného útočiště proti rizikům.
Výnos desetiletých státních dluhopisů byl stabilní na úrovni 4,33 %, což je méně než 4,38 % koncem pondělí a 4,48 % koncem minulého týdne. O týden dříve byl na úrovni pouhých 4,01 %. Výnosy obvykle klesají, když jsou investoři nervózní, takže pohyby v tomto týdnu nabídly uklidnění.
Hodnota amerického dolaru se po propadu v minulém týdnu také ustálila, což vyvolalo další obavy, že Trumpova obchodní válka může také podkopávat jeho status bezpečné investice.
Společnost DaVita se propadla o 3 % a zaznamenala druhý pokles v řadě poté, co uvedla, že útok ransomwaru ovlivňuje některé její operace. Zdravotnická společnost uvedla, že útok, o kterém se dozvěděla v sobotu, stále vyšetřuje a že zatím nemůže znát „plný rozsah, povahu a potenciální konečný dopad“.
Na vítězné straně Wall Street byla Bank of America, která vzrostla o 3,6 % poté, co banka se sídlem v Charlotte v Severní Karolíně vykázala za poslední čtvrtletí vyšší zisk, než očekávali analytici.

Většina velkých amerických bank na začátku roku vykazovala dobré výsledky, k čemuž přispěly jejich burzovní oddělení, která využila všech obrovských výkyvů způsobených Trumpovými oznámeními o clech. Také Citigroup překonala očekávání analytiků a její akcie vzrostly o 1,8 %.
Společnost Palantir Technologies stoupla o 6,2 % a zaznamenala druhý den růstu poté, co NATO oznámilo, že bude využívat schopnosti umělé inteligence této společnosti ve svých spojeneckých velitelských operacích.
V rámci dalších obchodů na počátku středy americká referenční ropa ztratila 19 centů na 61,14 USD za barel, zatímco ropa Brent, mezinárodní standard, klesla o 18 centů na 64,49 USD za barel.
Trumpova cla vyvolala očekávání, že ekonomiky zpomalí, což sníží poptávku po ropě a dalších surovinách.
Americký dolar klesl na 142,61 japonského jenu ze 143,24 jenu. Euro vzrostlo na 1,1336 dolaru z 1,1283 dolaru.