account_circle
Asijské akcie klesají, Nikkei o 5 % kvůli obavám z obchodní války mezi USA a Čínou

Asijské akcie klesají, Nikkei o 5 % kvůli obavám z obchodní války mezi USA a Čínou

Asijské akcie v pátek klesly a japonské trhy vedly ztráty kvůli zvýšeným obavám z dopadů zhoršující se obchodní války mezi USA a Čínou, které do značné míry vyvážily úlevu z odložení některých obchodních cel ze strany USA.

Regionální trhy se propadly v návaznosti na noční propad na Wall Street, když rally po odrazu, na základě 90denní výjimky prezidenta Donalda Trumpa ohledně vzájemných cel, byla do značné míry vymazána známkami zhoršujícího se čínsko-amerického obchodního napětí.

Trump uvalil na Čínu ještě vyšší cla, což vyvolalo hněv a hrozby dalších odvetných opatření ze strany Pekingu. Washington i Peking projevily jen malý záměr okamžitě zahájit obchodní rozhovory.

Futures na Wall Street vymazaly počáteční zisky a v asijském obchodování klesly, přičemž futures na index S&P 500 se snížily o 0,8 %.

V Asii si zdaleka nejhůře vedly japonské akcie, vzhledem k tomu, že tato země má velkou exportní expozici vůči USA i Číně.

Akcie pevninské Číny klesly relativně méně než jejich protějšky, k čemuž přispěly zjevné nákupy ze strany státem podporovaných fondů – tzv. čínského národního týmu.

Zdroj: Getty Images

Nikkei vede ztráty, protože sektory s vysokým podílem obchodu se propadají

Japonský index Nikkei 225 se propadl až o 5 %, stejně jako širší index TOPIX.

Ztráty postihly především sektory s velkou expozicí vůči mezinárodnímu obchodu, jako jsou automobilový a technologický průmysl, které se potýkají se zpomalující poptávkou v USA i v Číně.

Japonsku přineslo určitou úlevu odložení Trumpových 24% cel vůči této zemi. Analytici Citi však poznamenali, že Trumpovy univerzální cla ve výši 10 % plus dodatečná 25 % daň na automobily stále představují krátkodobou překážku.

Citi snížila výhled hrubého domácího produktu Japonska na rok 2025 a posunula očekávání příštího zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan z června 2025 na březen 2026.

Přesto Citi uvedla, že Japonsko se letos vyhne recesi díky silné osobní spotřebě po dalším kole nárazového jarního zvyšování mezd.

Čínské akcie klesají méně než ostatní i přes eskalaci obchodní války

Čínské indexy Shanghai Shenzhen CSI 300 a Shanghai Composite klesly o 0,6 %, resp. 0,2 %, zatímco hongkongský index Hang Seng ztratil 0,5 %.

Bylo vidět, že čínské státní fondy tento týden nakupují více místních akcií, což pomáhá připravit trhy na zhoršující se obchodní vztahy se Spojenými státy.

Peking přislíbil větší podporu místním trhům a zároveň nastínil plány na uvolnění dalších stimulů. Zprávy místních médií ukázaly, že úředníci zvažují urychlení plánovaných stimulačních opatření tváří v tvář obchodní válce se Spojenými státy.

Tato představa vedla k určitým nákupům čínských akcií s domácí expozicí, zejména v sektorech, jako jsou průmyslové podniky a spotřební zboží.

Slabší než očekávané údaje o čínské inflaci zveřejněné počátkem tohoto týdne však naznačily, že Peking má před sebou ještě mnoho práce na podporu ekonomiky. Očekává se, že Trumpova cla ve výši 145 % – která vstoupila v platnost ve čtvrtek – úsilí vlády dále zkomplikují.

Od čtvrtka vstoupila v platnost čínská odvetná cla vůči USA ve výši 84 %, přičemž Peking neprojevuje přílišný úmysl deeskalace.

Širší asijské akcie byly vesměs negativní a po krátkodobém oživení v předchozí seanci obrátily směr. Singapurský index Straits Times ztratil 2,1 %, zatímco australský ASX 200 klesl o 1,3 %.

Jihokorejský KOSPI ztratil 1,3 %, zatímco futures na indický index Nifty 50 naznačovaly slabé otevření.

Futures na americké akcie rozšířily část čtvrtečních ztrát, než se odrazily zpět, protože Wall Street se připravuje na ukončení dalšího týdne plného celních otřesů.

Zdroj: Bloomberg

Futures vázané na index S&P 500 vzrostly o 1,2 %, futures na technologický Nasdaq vyskočily o 1,5 %. Futures na Dow Jones Industrial Average vzrostly o 1 %.

Investoři v pátek získají další kousek předtarifní inflační skládačky v pátek, kdy bude zveřejněn index cen výrobců, který přijde poté, co březnový neobvykle zastíněný index spotřebitelských cen ukázal, že inflační tlaky minulý měsíc polevily.

Navzdory zmírnění inflace investoři utekli od amerického dolaru a hledají bezpečná aktiva. Hodnota dolaru vůči švýcarskému franku, euru a jenu klesla ve čtvrtek pozdě večer až o 1,2 %. To vše za současného pokračování rekordního růstu zlata, které se dostalo až nad 3 200 USD za unci.

V pátek také začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí, kdy velké banky, včetně JPMorgan, Wells Fargo a Morgan Stanley, oznámí své výsledky. Tyto výsledky budou pečlivě zkoumány kvůli jakýmkoli širším známkám spotřebitelského poklesu v souvislosti s celními otřesy.

Předchozí článek

IBM posiluje svou pozici díky novým technologiím s umělou inteligencí

Další článek

Zlato překonává klíčovou hranici 3 200 dolarů za unci

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies