account_circle
Americké futures klesají, ministerstvo spravedlnosti zvažuje rozpad Googlu

Americké futures klesají, ministerstvo spravedlnosti zvažuje rozpad Googlu

Futures na akcie ve Spojených státech zaznamenaly pokles v návaznosti na zprávu, podle níž americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje rozdělení vyhledávače Google společnosti Alphabet Inc. Tato zpráva signalizuje potenciální antimonopolní zásah proti velkým technologiím, odvětví, které v posledním desetiletí fenomenálně roste, ale v poslední době čelí globálnímu regulačnímu odporu.

Podle údajů z trhu futures kontrakty na index S&P 500 klesly o 0,3 %, zatímco kontrakty na index Nasdaq 100 se propadly o 0,5 %. Tento pokles následuje po oživení na Wall Street motivovaném především růstem akcií americké nadnárodní technologické společnosti Nvidia Corp. K měnícím se trendům se přidal i výnos desetiletých státních dluhopisů, který se v reakci na snížená očekávání snížení úrokových sazeb udržel nad významnou úrovní 4 %, což v posledních dnech vyvolalo sérii výprodejů. Naproti tomu klíčový evropský index Stoxx 600 zůstal většinou beze změny.

Zdroj: Getty Images

Obchodníci na trhu nyní obracejí svou pozornost k údajům o inflaci, které mají být zveřejněny ve čtvrtek, a pozorně sledují, zda se objeví náznaky, že Federální rezervní systém bude pokračovat v nastoupené trajektorii snižování sazeb. Dřívější vyjádření představitelů centrální banky naznačují opatrný a vypočítavý přístup, přičemž prezidentka Federální banky v Bostonu Susan Collinsová zdůraznila, že plánované snížení sazeb by mělo být pečlivě analyzováno a založeno na datech.

Současně čínský akciový trh zažil výrazné turbulence. Index CSI 300 údajně klesl až o 7,4 % a částečně se zotavil poté, co úřady odhalily plány na sobotní briefing o fiskální politice.

Znepokojivě se stupňují obavy, že poslední příliv čínských finančních stimulů nemusí být dostatečný k tomu, aby investorům zaručil trvalou rally na akciovém trhu. Během nedávné dlouhé dovolené čínští turisté údajně utratili méně peněz, zatímco zprávy naznačují, že země potřebuje zavést politiku na podporu růstu a stabilizaci očekávání. Tento vývoj signalizuje pokračující snahu Pekingu posílit důvěru investorů.

Ke složitosti globální finanční scény přispěla i Národní komise pro rozvoj a reformy, čínská agentura pro hospodářské plánování, která uvedla, že od příštího roku budou urychleny výdaje v relativně nominální výši 200 miliard jüanů (28 miliard USD). Toto oznámení následovalo po předpovědích analytiků, kteří předpokládali, že se chystá fiskální balíček v hodnotě až impozantních 3 bilionů jüanů.

Zdroj: Getty Images

Senior makrostratég společnosti Lombard Odier, Homin Lee, vyjádřil v reakci na tento vývoj všeobecně rozšířený názor: “Aby si trhy udržely nadšení, budou možná nutná daleko agresivnější gesta nového fiskálního balíčku nebo stabilizačního mechanismu trhu.” Lee dále spekuloval, že výkyvy na trhu by mohly přetrvat až do zasedání stálého výboru Národního lidového kongresu, které se koná v souvislosti s volbami v USA na začátku listopadu.

Závěrem lze říci, že globální akciový trh se v současné době nachází v jedinečně volatilní situaci, kdy americké futures klesají v důsledku spekulovaných antimonopolních opatření vůči velkým technologickým společnostem, konkrétně společnosti Google ze skupiny Alphabet Inc, a čínský trh se otřásá v reakci na možné nedostatky v nedávných finančních stimulačních a výdajových opatřeních. Zatímco vlády a zúčastněné strany po celém světě sledují vývoj a plánují své další kroky, mezinárodní finanční prostředí se nadále vyvíjí s nebývalou dynamikou.

Předchozí článek

GM očekává, že v roce 2025 bude zisk podobný letošnímu

Další článek

Trh s ropou se stabilizuje v souvislosti s plánem Číny na fiskální politiku a rostoucím napětím na Blízkém východě

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies