Americké akciové trhy zakončují červen ve velmi pozitivní náladě. Futures na hlavní indexy v pondělí ráno stouply, čímž završily měsíc silného růstu, který byl poháněn několika faktory: obnoveným optimismem ohledně mezinárodního obchodu, vyhlídkami na brzké snížení úrokových sazeb v USA a legislativním pokrokem Trumpova návrhu zákona o snížení daní. Zatímco makroekonomické údaje naznačují určité zpomalení spotřeby, trhy to vnímají jako argument pro změnu měnové politiky – což je voda na mlýn akciovým investorům.
V pondělí v 05:30 východního času (09:30 GMT) Dow Jones Futures přidávaly 210 bodů (0,5 %), S&P 500 Futures posílily o 25 bodů (0,4 %) a technologicky zaměřené Nasdaq 100 Futures vzrostly o 150 bodů (0,7 %). Tato čísla navazují na velmi silný závěr minulého týdne, kdy referenční index S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly historických maxim. Nasdaq dokonce formálně vstoupil do býčího trhu, tedy fáze růstu o více než 20 % oproti předchozím minimům.

Za měsíc červen si Nasdaq připsal 6,1 %, S&P 500 vzrostl o 4,4 % a Dow Jones přidal zhruba 3,7 %. Vzhledem k tomu, že se trhy začátkem roku potýkaly s nejistotou kolem inflace, geopolitiky a vývoje sazeb, je červnový výkon vnímán jako signál obnovené důvěry investorů.
Obchodní vztahy a zrušená digitální daň jako katalyzátor
Minulý týden povzbudil trhy posun v obchodních vztazích mezi USA a Čínou, který vzbudil naději, že by mohlo dojít k uzavření nové obchodní dohody dříve, než vyprší prezidentem Trumpem stanovený termín 9. července. Následně v pondělí náladu dále zlepšila zpráva z Kanady, která zrušila digitální daň pro technologické firmy jen několik hodin před jejím plánovaným zavedením. Tento krok Ottawa učinila ve snaze oživit uvízlá jednání s americkou administrativou.
Prezident Trump totiž tuto daň označil za překážku dalšího vyjednávání a pohrozil ukončením obchodních rozhovorů. Nyní však obě strany – kanadský premiér Mark Carney a Donald Trump – plánují intenzivní jednání s cílem dosáhnout dohody do 21. července. Pokud by k dohodě skutečně došlo, znamenalo by to další pozitivní signál pro globální obchod i akciové trhy.
Fed směřuje ke snížení sazeb – září jako nejpravděpodobnější termín
Dalším klíčovým faktorem, který v posledních dnech tlačí akcie výše, jsou sílící očekávání ohledně snížení úrokových sazeb v USA. Důvodem je kombinace slabších dat o spotřebě a nadále utlumené inflace. Zpráva o výdajích na osobní spotřebu za květen překvapivě ukázala pokles, zatímco inflace podle tohoto ukazatele zůstává nad dvouprocentním cílem Federálního rezervního systému. V důsledku toho se zvýšila pravděpodobnost, že Fed začne uvolňovat měnovou politiku již na podzim.
Předseda Fedu Jerome Powell minulý týden v Kongresu naznačil, že pokud cla nezpůsobí nové inflační tlaky, bude centrální banka zvažovat snížení sazeb. Finanční trhy nyní počítají se 74% pravděpodobností snížení sazeb v září, zatímco menší šance (okolo 25 %) připadá na nejbližší červencové zasedání.
Trumpův daňový balíček získává politickou podporu
Dalším prvkem, který trhy sledují, je vývoj kolem tzv. „One Big Beautiful Bill“, legislativního návrhu prezidenta Trumpa, který kombinuje snížení daní, zvýšení domácích výdajů a opatření k posílení bezpečnosti hranic. V sobotu Senát těsnou většinou 51 ku 49 hlasů schválil procedurální krok k zahájení debaty o tomto zákoně. Pokud návrh projde i ve finální podobě, může to podpořit jak spotřebu domácností, tak důvěru podniků.
Kongresový rozpočtový úřad (CBO) odhaduje, že návrh zvýší federální deficit o 3,3 bilionu dolarů během následující dekády. Přesto má zákon mezi republikány podporu a očekává se, že další kroky budou následovat rychlým tempem – i přesto, že ve Sněmovně reprezentantů návrh zatím čelí kritice kvůli možnému dopadu na veřejné finance.
Ropa stabilní, investoři vyčkávají na rozhodnutí OPEC+

Do celkové tržní rovnice patří i vývoj cen ropy, které se v pondělí stabilizovaly po nedávných výkyvech způsobených geopolitickými riziky a očekáváním dalšího zvýšení produkce OPEC+. Brent v pondělí ráno mírně rostl na 66,83 USD za barel, zatímco WTI mírně oslabila na 65,49 USD. Oba benchmarky jsou na cestě ke druhému měsíčnímu růstu v řadě, a to i přes nedávný týdenní pokles.
Zasedání OPEC+ se uskuteční 6. července a očekává se, že skupina se dohodne na dalším měsíčním navýšení produkce, což by mohlo ovlivnit vývoj cen komodit i inflační očekávání.
Shrnutí: Americké trhy momentálně zažívají kombinaci politické a ekonomické euforie. Optimismus z obchodních dohod, měnové uvolnění a silné technologické akcie dávají investorům důvod k dalším nákupům – alespoň prozatím.