account_circle
Americké akcie klesají kvůli slabé zaměstnanosti a nejistotě kolem Trumpovy politiky

Americké akcie klesají kvůli slabé zaměstnanosti a nejistotě kolem Trumpovy politiky

Americký akciový trh ve středu převážně oslabil poté, co byly zveřejněny neuspokojivé údaje o zaměstnanosti v soukromém sektoru. Zpráva vyvolala obavy z možného zpomalení ekonomiky a zvýšila spekulace, že by Federální rezervní systém mohl už brzy přikročit ke snížení úrokových sazeb. Investoři navíc bedlivě sledují i politické dění ve Washingtonu, kde se Senát těsně shodl na novém zákonu z dílny bývalého prezidenta Trumpa, a také vývoj v oblasti obchodních dohod, jejichž časová osa se blíží k důležitému datu 9. července.

Zpráva ADP zklamala, trh práce ztrácí dynamiku

Zpráva o zaměstnanosti od společnosti ADP ukázala, že v červnu vzniklo v soukromém sektoru pouze 33 000 nových pracovních míst. To je dramaticky méně než očekávaný přírůstek 99 000, což ukazuje na zvýšenou opatrnost zaměstnavatelů i neochotu pracovníků měnit zaměstnání. Navíc byl i květnový údaj revidován směrem dolů, z původních 37 000 na pouhých 29 000 nových míst. Jedná se o nejslabší vývoj od března 2023.

Zdroj: Reuters

Pokles byl zaznamenán především v sektorech profesionálních a obchodních služeb, vzdělávání a zdravotnictví. Naopak mírné oživení vidíme v oblasti volného času, pohostinství a také ve výrobě. Výsledky jsou v kontrastu s úterními daty o volných pracovních místech, kde sice jejich počet v květnu stoupl, ale zároveň zpomalilo tempo náboru.

Analytici Morgan Stanley uvedli, že tento vývoj může být dostatečným signálem pro Federální rezervní systém, aby začal zvažovat snížení sazeb už během července. Předseda Fedu Jerome Powell však na ekonomickém fóru v portugalském Sintře potvrdil, že centrální banka bude i nadále postupovat obezřetně a rozhodovat se výhradně na základě nových dat.

Politika a obchodní dohody zvyšují nejistotu

Dění na americké politické scéně přidává další vrstvu nejistoty. Senát v úterý v noci těsně schválil Trumpův „One Big Beautiful Bill“, který nyní míří do Sněmovny reprezentantů. Zákon obsahuje prodloužení daňových škrtů z roku 2017, nové úlevy a výrazné navýšení výdajů na obranu a bezpečnost hranic. Trump jej označuje za vrchol svého legislativního programu, ale někteří republikáni i ekonomové upozorňují na riziko dalšího nárůstu federálního dluhu – podle nezávislých odhadů by mohl stoupnout o více než 3 biliony dolarů.

Dalším sledovaným faktorem jsou obchodní dohody. Trumpovo 90denní moratorium na zavedení nových cel vyprší příští týden. V posledních dnech došlo k několika pozitivním krokům: byla oznámena nová dohoda s Čínou, Kanada zrušila daň z digitálních služeb a Indie dala najevo ochotu podepsat vlastní dohodu. Trump ale varoval, že termín 9. července nebude prodlužovat a že státy, které do té doby nepodepíší, se dočkají jasně stanovených celních sazeb.

Podle zprávy Financial Times se USA zaměřují na užší, částečné dohody, které lze rychle uzavřít. Tato taktika má Trumpovi přinést rychlé úspěchy před klíčovým datem.

Musk pod tlakem, Microsoft propouští a ropa stagnuje

Kromě makroekonomických a politických faktorů ovlivnily trh i firemní zprávy. Akcie společnosti Tesla se sice ve středu mírně zotavily, ale v předchozí seanci prudce oslabily v reakci na Trumpovo vyostření útoků vůči Elonu Muskovi. Trump obvinil Muska z nadměrného využívání vládních dotací a naznačil, že bude chtít přezkoumat podporu, kterou Tesla čerpá. Výrobce elektromobilů ve středu oznámil, že ve druhém čtvrtletí dodal 384 122 vozidel, což je sice méně než loni, ale zároveň více, než se obávali největší pesimisté.

Společnost Microsoft zároveň potvrdila, že v rámci nové vlny propouštění zruší až 9 000 pracovních míst, což představuje přibližně 4 % celkové pracovní síly. Jedná se o největší propouštění v Microsoftu od roku 2023.

Zdroj: Getty Images

Na komoditních trzích mezitím zůstávají ceny ropy volatilní. Po několika týdnech výrazného čerpání zásob došlo v týdnu do 27. června k nečekanému nárůstu o 0,68 milionu barelů, což u investorů vyvolalo otázky ohledně poptávky po palivech během hlavní letní cestovní sezóny. Írán navíc oznámil, že pozastavuje spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, což zvyšuje geopolitické napětí.

Trhy čekají na páteční data

Všechny oči se nyní upírají k čtvrteční zprávě o zaměstnanosti mimo zemědělství, která může zásadně ovlivnit další směřování měnové politiky Fedu. Pokud by data potvrdila další ochlazování trhu práce, pravděpodobnost snížení úrokových sazeb už na červencovém zasedání výrazně vzroste. Investoři proto zůstávají obezřetní a nálada na trzích je smíšená – technologické tituly mírně rostou, zatímco širší indexy se drží pod tlakem.

Předchozí článek

Bitcoin otevírá dveře k vlastnímu bydlení díky novým pravidlům pro hypotéky v USA

Další článek

Berkshire Hathaway i po odchodu Buffetta zůstává stabilní, ale tempo růstu slábne

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies