Společnost Amazon zveřejnila za první čtvrtletí výsledky, které překonaly očekávání analytiků, přesto její akcie ve čtvrtečním prodlouženém obchodování klesly. Investoři se totiž zaměřili nejen na hlavní čísla, ale především na vývoj cloudové divize AWS, která mírně zaostala za predikcemi, a na geopolitické nejistoty týkající se cel. Tyto faktory přispěly k tomu, že Amazon – navzdory vysokým ziskům – čelil po zveřejnění výsledků poklesu hodnoty svých akcií až o 5 %.
Za březnové čtvrtletí dosáhl Amazon zisku 1,59 dolaru na akcii, přičemž konsenzus analytiků oslovených FactSetem činil 1,37 dolaru. Tržby společnosti činily 155,7 miliardy dolarů, čímž překonaly očekávání 155,2 miliardy. Vedení Amazonu navíc poskytlo výhled tržeb pro nadcházející čtvrtletí v rozmezí 159 až 164 miliard dolarů. Střed tohoto pásma – 161,5 miliardy – je téměř v souladu s konsenzem trhu ve výši 161,2 miliardy. Z těchto čísel je patrné, že hlavní ukazatele jsou silné a Amazon se i nadále drží v růstové trajektorii.

Problém však nastal u Amazon Web Services (AWS) – klíčové divize společnosti, která je zodpovědná za cloudové služby a tvoří podstatnou část její ziskovosti. Tržby AWS dosáhly 29,3 miliardy dolarů, zatímco analytici očekávali 29,4 miliardy. I když jde o malou odchylku, investoři zareagovali citlivě, protože cloudové služby jsou dlouhodobě považovány za motor růstu technologických gigantů. Jakékoli zpomalení nebo stagnace v tomto segmentu může mít výrazný dopad na očekávání do budoucna.
Generální ředitel Amazonu Andy Jassy během hovoru s analytiky uvedl, že společnost zatím nezaznamenala výrazný dopad celních opatření na poptávku nebo cenovou strategii svých prodejců. Upozornil ale, že se situace může změnit, protože obchodní politika zůstává velmi proměnlivá. Tato poznámka padla v kontextu aktuálních napjatých vztahů mezi USA a Čínou, které se v posledních týdnech opět vyhrotily.
V dubnu Trumpova administrativa oznámila 145% celní sazbu na některé dovozy z Číny, což vyvolalo ostré reakce nejen ze zahraničí, ale i uvnitř Spojených států. Bílý dům následně poskytl dočasné výjimky na vybrané technologické produkty, ale napětí zůstává. Čína reagovala zavedením odvetných cel na americké zboží, což vrací obchodní vztahy do éry nejistoty a represivních opatření.
Tato situace má přímý dopad na Amazon, protože zhruba polovina zboží prodávaného v USA je dovážena, a významná část tohoto objemu pochází právě z Číny. Analytik společnosti UBS Stephen Ju potvrdil své nákupní doporučení pro akcie Amazonu, ale zároveň snížil cílovou cenu z 272 na 253 dolarů kvůli riziku, které z celních opatření vyplývá. Podle něj může dojít k dlouhodobému zpomalení marží i celkového růstu.
Společnost Amazon se navíc ocitla pod drobnohledem Bílého domu, který reagoval na mediální spekulace, že firma plánuje rozpočítat celní náklady přímo do cen objednávek. Tuto informaci Amazon důrazně popřel a označil ji za nedorozumění. Přesto byla ze strany vlády označena za potenciálně „nepřátelský a politický akt“, což jen podtrhuje, jak vyhrocenou dimenzi téma cel v americkém veřejném prostoru získalo.
Akcie Amazonu od začátku roku ztratily přibližně 13 % své hodnoty, což ukazuje na zvýšenou volatilitu a citlivost trhu vůči každému novému vývoji. I když společnost vykazuje stabilní růst tržeb a zisků, investory znepokojují vnější faktory – od geopolitických napětí přes vývoj v cloudu až po možné strukturální změny v chování spotřebitelů.
Amazon.com, Inc. (AMZN)
Z dlouhodobého hlediska bude pro Amazon klíčové, jak se vypořádá se zpomalováním růstu v AWS a jak dokáže zvládnout dopady obchodních restrikcí. Dále bude sledováno, jak se vyvine cenová strategie vůči spotřebitelům a zda případná změna v dodavatelských řetězcích nevyústí v pokles konkurenceschopnosti. Přestože jádrová výkonnost Amazonu zůstává solidní, investoři si začínají klást otázku, zda současné rizikové prostředí nebude firmu dlouhodoběji brzdit.