Akciový trh v těchto dnech jednoduše odmítá klesat – alespoň výrazně. Ať už jde o další zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu nebo o banky v chaosu, Wall Street prostě pokračuje vpřed.
Tato tvrdohlavost má své dobré důvody.
Nejdříve si však připomeňme odolnost trhu. Nejnovějším a nejzřetelnějším příkladem je panika v bankovním sektoru. Všechny potíže – krachy bank Silicon Valley, Signature a Silvergate plus vratká First Republic – ohrožují již tak zpomalující ekonomiku.
SVB a First Republic (FRC) spolu s několika dalšími menšími bankami, jako je PacWest Bancorp (PCW), si vkladatelé vybrali miliardy a uložili své dolary do fondů peněžního trhu s vyšším výnosem. Odchod hotovosti z bank by mohl znamenat méně úvěrů a výdajů v ekonomice, a to je přinutilo prodávat ztrátová aktiva, aby podpořily likviditu.
A jako kulisa k rozehranému dramatu samozřejmě posloužilo březnové zasedání Federálního rezervního systému, na kterém se jeho členové rozhodli zvýšit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu po roce převážně půlbodových a tříčtvrtěbodových zvýšení. Vyšší sazby mají výslovně tlačit na ekonomiku tím, že budou tlačit dolů poptávku a následně snižovat inflaci.

Přesto trh v letošním roce zatím obstál. Index S&P 500 se po počátečním poklesu o něco zvýšil oproti úrovni před SVB na začátku března.
Otázka: Proč?
Pro začátek se vraťme k bankovním potížím, které jednoduše nevypadají, že by mohly rozkolísat ekonomiku – alespoň ne v tuto chvíli.
Koncem minulého týdne z těchto vysoce výnosných fondů peněžního trhu odtekly miliardy a banky zmírnily své půjčky od Fedu, které hned po kolapsu SVB dosáhly rekordních hodnot. Podle Bank of America odliv peněz z fondů peněžního trhu a pokles půjček znamená, že peníze pravděpodobně proudí zpět do bankovních vkladů.
K tomu je třeba připočíst prodej aktiv SVB společnosti First Citizen. Tato transakce obnovuje určitou důvěru ve finanční systém.
A bankovní nepořádek hrál nemalou roli v rozhodnutí Fedu zvýšit sazby o skromnější čtvrt procentní bod. Centrální banka se obávala, že větší náraz by přinesl hlubší recesi, nikoli mírnou, jak předpovídali mnozí ekonomové. A nyní se dokonce hovoří o skutečné pauze Fedu – o zastavení zvyšování sazeb.
Výnos desetiletých státních dluhopisů dnes klesl z úrovně těsně nad 4 % na zhruba 3,55 %. Nižší výnosy dlouhodobých státních dluhopisů činí budoucí zisky cennějšími – a akcie atraktivnějšími. Zde je uvedeno, jak to funguje nejlépe: Hodnota budoucích zisků se nejvíce zvýší, když nižší dlouhodobé výnosy stáhnou dolů výnosy podnikových dluhopisů. Například podle společnosti Wells Fargo klesly v souhrnu výnosy dlouhodobých podnikových dluhopisů investičního stupně na necelých 5 % z hodnoty těsně nad 5 %před několika týdny.

Budoucí zisky společností jsou diskontovány kombinací výnosů bezpečných státních dluhopisů a jejich vlastních dluhopisů. Další způsob, jak se na to podívat: Souhrnné očekávání zisků analytiků indexu S&P 500 pro příští rok ve srovnání se současnou úrovní indexu přináší výnosy těsně pod 6 % – stále lepší než dluhopisy investičního stupně. Celkově nižší výnosy ve všech oblastech podporují větší ochotu riskovat na akciovém trhu.
„Nižší výnosy a názor, že cyklus zpřísňování začal, by měly prozatím podpořit vyšší ceny akcií,“ napsal Chris Harvey, hlavní americký akciový stratég společnosti Wells Fargo.
Velkou starostí je nyní ekonomika: Bude mít trhliny a pošle akcie dolů?
Celkově vyšší sazby – výnosy jsou stále výrazně nad úrovní, kde byly před několika lety – mají tendenci snižovat poptávku se zpožděním. Takže i když se bankovní nervozita pro tuto chvíli uklidnila, ekonomika by se mohla ještě trochu zhoršit. Propad by mohl zasáhnout zisky podniků a srazit Wall Street.
Velký závěr: Důvodů, proč je trh silný, je celá řada. Jen vězte, že na cestě se objeví hrboly.