Mluvíme o pauze, která osvěží.
Sražený akciový trh se ve středu s vervou vrátil poté, co prezident Donald Trump oznámil, že odloží na 90 dní uvalení některých cel na většinu zemí s výjimkou Číny.
Index S&P 500 vzrostl o 9,5 % a dosáhl nejsilnějšího jednodenního procentuálního růstu od 28. října 2008, zatímco index Dow Jones Industrial Average vylétl o 2 962,86 bodu, tj. 7,9 %, a dosáhl tak největšího růstu od 24. března 2020. Dále pak Nasdaq Composite, který vyskočil o 12,2 % a zaznamenal tak největší nárůst od 3. ledna 2001.
Akcie utrpěly prudký pokles od chvíle, kdy Trump před týdnem 2. dubna představil rozsáhlá cla – trh tak byl silně přeprodaný a náchylný k odrazu při jakémkoli záblesku dobré zprávy, uvedli investoři.
„Nové celní sazby USA nebyly udržitelné a dnes to Trumpova administrativa konečně přiznala. Investoři tak dostali první dobrou zprávu od minulé středy,“ uvedl Michael Arone, hlavní investiční stratég SPDR ve společnosti State Street Global Advisors.

Trump ve středu odpoledne v příspěvku na sociálních sítích uvedl, že Čína bude čelit nové celní sazbě ve výši 125 % oproti 104 %, ale ostatní země budou po dobu 90 dnů platit základní sazbu ve výši 10 %. Jeho krok přišel zhruba 15 hodin poté, co vstoupily v platnost jeho sazby ze „dne osvobození“, které zasáhly Evropskou unii 20% daní na zboží dovážené do USA, zatímco Japonsko mělo sazbu 24 % a Jižní Korea 25 %.
Středeční oznámení dále izoluje Čínu jako „nepřítele č. 1“ v Trumpově obchodní válce a účastníkům trhu to nevadí, protože si prošli dřívějším bojem proti Číně během prvního prezidentského období, uvedl Arone.
Velká pozornost bude věnována úternímu závěru indexu S&P 500 na úrovni 4982,77, který byl nejnižší od 19. dubna 2024 a zanechal tento benchmark s velkou kapitalizací na pokraji medvědího trhu.
„Je to největší rally, jakou jsem kdy na trhu viděl, a je to ohromující. A otázka zní: Budeme muset znovu testovat nedávná minima? Pravděpodobně ne. Tohle je dostatečně rozhodující,“ uvedl ve své poznámce Louis Navellier, zakladatel společnosti Navellier & Associates. „Je tedy zřejmé, že Donald Trump rád sleduje akciový trh, a zjevně na to zareagoval – a to je vše.“
Mnozí investoři však mají podezření, že to byly právě známky napětí na trhu s dluhopisy, které Trumpa přesvědčily, aby ustoupil. Prudký nárůst výnosů státních dluhopisů, které se pohybují opačně než ceny státních dluhopisů, ukázal, že trh již neplní svou obvyklou roli bezpečného přístavu. Investoři a analytici viděli důkazy o nuceném rozpouštění oblíbených obchodů, které využívají pákový efekt, což vyvolalo obavy z možného záchvěvu trhu, který by vyžadoval zásah Federálního rezervního systému.
A nejistoty přetrvávají. Po Trumpově oznámení z 2. dubna se akcie propadly kvůli obavám, že cla pošlou americkou ekonomiku do recese. Středeční rozhodnutí snižuje, ale zdaleka neodstraňuje obavy z recese, uvedli ekonomové.

Ekonomové Goldman Sachs po Trumpově oznámení pozastavení změnili kurz a uvedli, že recese již není jejich základní prognózou pro ekonomiku. Firma již dříve ve středu po zavedení nejnovějších Trumpových cel stanovila recesi jako svůj základní scénář.
Investoři by se mezitím měli připravit na větší volatilitu trhů v nadcházejících týdnech a měsících, protože Trumpova obchodní politika se stává ucelenější, uvedl Arone ze State Street. „Obchodní válka sice neskončila, ale přinejmenším pro dnešek investoři bitvu vyhráli,“ řekl.