S tím, jak se stupňují spekulace o tom, kdy Federální rezervní systém sníží úrokové sazby z 23letého maxima, se objevuje vzorec rostoucího spotřebitelského stresu. Pokud tento stav přetrvá, může to mít značný dopad na akciový trh. Optimismus investorů blížící se roku 2024 byl zmírněn náznaky přetrvávající inflace, utahujícího se trhu práce a dalších ekonomických ukazatelů, což vedlo k revizi očekávání snížení úrokových sazeb směrem dolů z původních předpokládaných šesti snížení na nyní předpokládaná dvě až tři.
Investoři doufali, že již v březnu bude zahájeno snížení sazeb až o šest čtvrt procentních bodů. V důsledku různých ekonomických faktorů však nyní existují větší omezení jejich očekávání. Investoři od té doby svůj výhled přehodnotili a nyní očekávají pouze dvě až tři snížení sazeb, a to od druhé poloviny roku.
Navzdory mírnému poklesu cen akcií v průběhu dubna byly otřesy z této změny do značné míry absorbovány optimistickými investory, kteří jsou přesvědčeni, že silná ekonomika a z ní vyplývající silný spotřebitelský trh budou stimulovat růst zisků. Nedávné známky zvýšené diskrétnosti ve spotřebitelských výdajích však naznačují výkyvy v dynamice trhu. Několik významných společností včetně McDonald’s, Shake Shack, Wendy’s, Starbucks a Yum Brands – mateřské společnosti KFC – minulý týden oznámilo mírný růst tržeb za první čtvrtletí.

Problémy podtrhuje i nedávná analýza údajů. Podle Mace McCaina, investičního ředitele společnosti Frost Investment Advisors, spotřebitelské výdaje nadále převyšují příjmy, což svědčí o rostoucím napětí. “Znepokojující je, když začne růst nezaměstnanost, což přinese pocit nejistoty a vyvolá útlum spotřebitelských výdajů,” říká McCain. Spekuluje se o tom, jak a kdy tento stres přejde ve zpomalení spotřebitelských výdajů, což by nepochybně mělo dopad na ekonomiku.
Yum! Brands, Inc. (YUM)
Znepokojivé údaje zveřejněné minulý pátek odhalily slabší než očekávaný růst počtu pracovních míst v USA v dubnu. Ekonomika se posunula kupředu s pouhými 175 000 novými pracovními místy, což jsou nejnižší šestiměsíční údaje. Ekonomové předpovídali nárůst o 240 000 pracovních míst, což bylo výrazně více než skutečný výsledek. Navíc míra nezaměstnanosti mírně vzrostla z 3,8 % na 3,9 %, což je 27. měsíc v řadě, kdy se drží pod 4 %.
Tyto údaje však nevyvolaly na akciovém trhu poplach. Akcie rostly, přičemž investoři doufali ve “zlatý” scénář, tedy v to, že nebude ani příliš horko, ani příliš chladno, což jsou zjištění, která by se líbila tvůrcům politiky Federálního rezervního systému. “Údaje odhalily pokračující trend obnovování rovnováhy na trhu práce, který se vyznačuje umírněnou poptávkou po pracovní síle, historicky nízkou mírou zaměstnanosti a ochlazováním růstu mezd. Dohromady to tvoří ideální kombinaci,” říká Gregory Daco, hlavní ekonom společnosti EY.
Údaje navazují na řadu důkazů, které ukazují na mírné oslabení trhu práce spojené s pomalým růstem. Tyto faktory by mohly tlačit na Federální rezervní systém, aby provedl očekávané snížení sazeb, říká McCain. Index Dow Jones Industrial Average (DJIA) zakončil týden ve zlepšeném tónu, když vzrostl o 436,02 bodu, zatímco index S&P 500 (SPX) vzrostl o 27,83 bodu. Nasdaq Composite COMP získal 228,43 bodu.
Podle Richarda Flaxe, investičního ředitele společnosti Moneyfarm, se spotřebitelský stres negativně projevil na některých společnostech více než na jiných, přesto však nedošlo ke škodlivému vlivu na širší akciový trh.
Vyšší úrokové sazby měly různý dopad na různé skupiny obyvatelstva. Zvláště těžce to pocítili jednotlivci s nižšími příjmy, říká Flax. Přestože spotřebitelé s nižšími příjmy tvoří relativně menší procento celkové spotřeby, jejich vliv stále ovlivňuje příjmy. Vzhledem k tomu, že ekonomika je takto rozdělena, horní polovina si vede výrazně lépe než dolní polovina, dodává McCain.

Majitelé domů, kteří si nedokázali zajistit hypotéky v rozmezí 3 – 4 %, jsou pod největším tlakem, říká McCain. Naopak ti, kteří mají vyšší příjmy a významnější majetek, stále solidně utrácejí, povzbuzováni pozitivními výnosy na akciovém trhu a trvale vysokými cenami nemovitostí.
Flax poukazuje na rostoucí míru nouze domácností s nižšími příjmy, zatímco inflace zůstává relativně vysoká, jako na riziko pro Federální rezervní systém. “Nejedná se o tradiční parametr stagflace, ale možná o nové měřítko nerovnosti,” dodal.
Tento týden bude veškerá pozornost upřena na Federální rezervní systém, přičemž pozorovatelé trhu očekávají komentáře několika představitelů Federálního rezervního systému, včetně prezidenta Richmondského Fedu Toma Barkina, prezidenta Newyorského Fedu Johna Williamse a guvernérky Fedu Lisy Cookové.
Ve středu, ve čtvrtek a v pátek budou zveřejněny zprávy o velkoobchodních zásobách, počátečních týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti a spotřebitelském sentimentu.