Asijské akcie v úterý po nočních ziscích Wall Street rostly, zatímco zlato dosáhlo historického maxima a výnosy státních dluhopisů klesly, protože trhy očekávaly podrobnosti o vzájemných clech amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Japonský jen posílil, protože tradiční přístavní aktiva přitahovala poptávku.
Zároveň se odrazil australský dolar citlivý na riziko poté, co Reserve Bank of Australia ponechala úrokové sazby podle všeobecného očekávání na stejné úrovni, ale varovala před „výraznou“ globální nejistotou.
Regionální akcie našly první dubnový den určitý oddech poté, co je v březnu srážely obavy, že Trumpova obchodní válka by mohla vyvolat stagflaci nebo dokonce recesi v USA.
Investoři nervózně očekávají 2. duben, den, který Trump nazval „Dnem osvobození“, kdy slíbil představit rozsáhlý plán recipročních cel.

Australský akciový index si po pondělních prudkých poklesech polepšil o 1 %, jihokorejský KOSPI vzrostl o 1,9 % a tchajwanský akciový benchmark o 1,7 %.
Zároveň hongkongský Hang Seng a japonský Nikkei odevzdaly zisky ve výši 1 % a více a zůstaly beze změny až mírně vyšší. Pevninské čínské blue chips se také příliš nezměnily poté, co se celou seanci potýkaly s problémy.
Panevropské futures na STOXX 50 přidaly 0,35 %.
Americký index S&P 500 si v pondělí připsal 0,55 %, čímž přerušil třídenní sérii ztrát, ale futures ukazovaly o 0,34 % níže.
„Je možné, že značná část včerejšího oživení klíčových indexů (Wall Street) byla způsobena rebalancujícími toky na konci měsíce a čtvrtletí, jakož i pokrýváním krátkých pozic před Trumpovým dnem osvobození, a to při značné nejistotě ohledně toho, co bude následovat,“ uvedl Tony Sycamore, analytik společnosti IG.
„Americké akciové trhy jsou oceněny na zpomalení růstu a zisků. Nejsou však naceněny na recesi, a pokud americká ekonomika vstoupí do recese, americké akciové trhy by mohly snadno klesnout o dalších 10 %.“
Cena zlata se již čtvrtou seanci v řadě posunula na rekordní úroveň a dosáhla 3 148,88 USD za unci.
„Kromě obecné averze k riziku investoři zvyšují alokaci do zlata s ohledem na obchodní politiku Trumpovy administrativy, která ohrožuje status zvláštních rezerv dolaru,“ uvedl Kyle Rodda, senior analytik finančních trhů ve společnosti Capital.com.
„Fundamentální pozadí zůstává pro zlato silné.“
DOLAR POD TLAKEM
Poptávka po bezpečí státních dluhopisů poslala v úterý výnosy níže, přičemž výnosy referenčních desetiletých dluhopisů klesly o zhruba 5 bazických bodů na 4,1920 %.
To vyvolalo tlak na dolar, který klesl o 0,08 % na 149,85 jenu. Euro bylo stabilní na úrovni 1,0813 USD.

Australský dolar přidal 0,14 % na 0,6258 USD. RBA udržela sazby na úrovni 4,1 %, když je v únoru poprvé po více než čtyřech letech snížila o čtvrt procentního bodu.
„Geopolitická nejistota je také výrazná,“ uvedla RBA ve svém prohlášení a dodala, že americká cla mají dopad na důvěru v globálním měřítku.
„Prohlášení RBA naznačuje, že se blíží k dalšímu snížení sazeb, ale s jeho signalizací nespěchá,“ uvedl Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index.
„RBA chce jen získat více času, aby si byla jistá, že politika je na správné cestě.“
Bitcoin se pohyboval mírně výše na úrovni kolem 83 040 USD.
Ceny ropy vzrostly a přidaly se tak k 2% nárůstu z pondělí. Ropa Brent si připsala 0,23 % na 74,94 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate si polepšila o 0,22 % na 71,64 USD.
O víkendu Trump pohrozil sekundárními cly na ruskou ropu a na Írán. Varoval také Írán před bombardováním, pokud Teherán nedosáhne dohody s Washingtonem ohledně svého jaderného programu.