Evropské akcie posílily, když se obchodníci připravovali na týden plný významných výsledků hospodaření a ekonomických údajů a investoři sledovali známky pokroku v obchodních jednáních.
Divoké pohyby na trzích vyvolané oznámením prezidenta Donalda Trumpa o zavedení cel od 2. dubna se poněkud uklidnily, ale investoři budou pečlivě sledovat klíčové zprávy společností za tento týden, aby zjistili dopad americké obchodní politiky na jejich zisky. Nové údaje o stavu americké ekonomiky mohou podpořit naděje na dřívější než očekávané snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.
„Nakonec se zdá, že se blížíme k bodu, kdy tato politika začne dávat trochu větší smysl,“ řekl pro Bloomberg TV Themistoklis Fiotakis, globální šéf devizové strategie Barclays Plc. “Pokud se to začne vyvíjet tak, že to trhy budou schopny pochopit a kvantifikovat, pak si myslím, že se situace normalizuje.“
Evropský index Stoxx 600 vzrostl o 0,5 % díky zprávám o fúzích a akvizicích v Itálii, kde Mediobanca podala nabídku ve výši 6,3 miliardy eur (7,1 miliardy dolarů) na odkup divize správy majetku italské pojišťovny Assicurazioni Generali SpA. Kontrakty na index S&P 500 oslabily o 0,3 % po čtyřdenním růstu amerických akcií, který byl nejdelší od ledna.

Cena zlata klesla až o 1,6 %, protože obchodníci uzavírali pozice v reakci na signály, že růst tohoto kovu mohl být příliš rychlý a příliš silný. Výnosy 10letých referenčních dluhopisů vzrostly o tři bazické body, zatímco dolar smazal předchozí zisky.
Čtyři ze sedmi takzvaných „magnificent seven“ – Microsoft Corp., Apple Inc., Meta Platforms Inc. a Amazon.com Inc. – mají tento týden zveřejnit své výsledky. Analytici očekávají, že tato skupina, do které patří také mateřská společnost Google Alphabet Inc., Tesla Inc. a Nvidia Corp., dosáhne v roce 2025 průměrného růstu zisku o 15 %, což je prognóza, která se od začátku března navzdory eskalaci obchodních napětí téměř nezměnila.
Údaje o počtu pracovních míst v nezemědělském sektoru USA, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne, mohou podle Mahjabeena Zamana, vedoucího výzkumu devizových trhů v ANZ Group Holdings Ltd., posunout „celkové makroekonomické faktory“, jako je zdraví americké ekonomiky, na přední místa agendy investorů.
Investoři sledují jakékoli známky pokroku v obchodních jednáních USA poté, co Trump naznačil, že další odložení zvýšení cel je nepravděpodobné. Asijské ekonomiky, které čelí některým z nejvyšších „vzájemných“ cel USA, vedou v obchodních jednáních s administrativou před svými západními protějšky.
Aby pomohla řídit další kroky, Trumpova administrativa vypracovala rámec pro jednání s přibližně 18 zeměmi, včetně šablony, která stanoví společné oblasti zájmu pro vedení diskusí.
Americký ministr financí Scott Bessent uvedl, že administrativa pracuje na bilaterálních obchodních dohodách s 17 klíčovými partnery, včetně Číny. Bessent zopakoval argument administrativy, že Peking bude nucen usednout k jednacímu stolu, protože Čína nedokáže udržet Trumpova nejnovější cla ve výši 145 % na čínské zboží.
Podle Phoenixe Kalena, globálního ředitele pro výzkum rozvíjejících se trhů v Societe Generale SA, bude patová situace s Čínou rovněž omezovat potenciální výhody, které USA mohou získat z dohod s asijskými obchodními partnery.
„Investoři již projevili velký zájem a zaujaly pozice pro uzavření některých dohod, zejména s Japonskem a Jižní Koreou,“ řekl Kalen pro Bloomberg TV. “Rozsah však bude relativně omezený a brzděný. Obavy asijských obchodních partnerů, zejména ohledně toho, jak Čína na podmínky zareaguje, omezí míru, do jaké budou moci s Trumpovou administrativou souhlasit s určitými podmínkami.“

Některé z hlavních pohybů na trzích:
Akcie
- Index Stoxx Europe 600 vzrostl o 0,5 % v 9:44 londýnského času.
- Futures na index S&P 500 poklesly o 0,2 %.
- Futures na index Nasdaq 100 klesly o 0,2 %.
- Futures na index Dow Jones Industrial Average klesly o 0,1 %.
- Index MSCI Asia Pacific vzrostl o 0,6 %.
- Index MSCI Emerging Markets vzrostl o 0,4 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se téměř nezměnil.
- Euro oslabilo o 0,1 % na 1,1350 USD.
- Japonský jen se téměř nezměnil a byl 143,64 za dolar.
- Offshore jüan oslabil o 0,2 % na 7,3003 za dolar
- Britská libra se téměř nezměnila a zůstala na 1,3328 USD
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 0,5 % na 94 784,07 USD
- Ether vzrostl o 0,4 % na 1 810,44 USD
Dluhopisy
- Výnos 10letých amerických státních dluhopisů vzrostl o tři bazické body na 4,26 %.
- Výnos 10letých německých dluhopisů vzrostl o tři bazické body na 2,50 %.
- Výnos 10letých britských dluhopisů vzrostl o dva bazické body na 4,50 %.
Komodity
- Cena ropy Brent se téměř nezměnila.
- Spotová cena zlata klesla o 1,1 % na 3 283,84 USD za unci.