account_circle
Akcie opět klesají, protože USA pokračují v zavádění 104% cel na Čínu

Akcie opět klesají, protože USA pokračují v zavádění 104% cel na Čínu

Spojené státy v úterý oznámily, že krátce po půlnoci vstoupí v platnost 104% cla na dovoz z Číny, a to i přesto, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa se snažila rychle zahájit jednání s dalšími obchodními partnery, na které se rozsáhlá cla vztahují.

Americké akcie v úterý klesaly již čtvrtý obchodní den v řadě od Trumpova oznámení cel z minulého týdne, přičemž index S&P 500 poprvé za téměř rok uzavřel pod hranicí 5 000 bodů. Index je nyní 18,9 % pod svým posledním maximem z 19. února, což je blízko 20% poklesu, který definuje medvědí trh.

Podle údajů společnosti LSEG ztratily společnosti z indexu S&P 500 od minulé středy, kdy Trump oznámil zavedení cel, na tržní hodnotě akcií 5,8 bilionu dolarů, což je nejhlubší čtyřdenní ztráta od vzniku tohoto benchmarku v 50. letech 20. století.

Globální trhy předtím zaznamenaly zisky díky nadějím, že Trump by mohl být ochoten vyjednávat o snížení řady obchodních bariér pro jednotlivé země a produkty, které staví kolem největšího spotřebitelského trhu na světě.

Zdroj: Getty Images

Japonský Nikkei zaznamenal ve středu ráno rozsáhlý výprodej a další asijské trhy se připravovaly na pokles, a to několik hodin předtím, než měla cla vstoupit v platnost.

Administrativa naplánovala jednání s Jižní Koreou a Japonskem, dvěma blízkými spojenci a významnými obchodními partnery, a příští týden ji má navštívit italská premiérka Giorgia Meloniová.

„Jsou to dohody šité na míru, velmi šité na míru,“ řekl Trump na akci v Bílém domě, kde podepsal exekutivní příkazy zaměřené na zvýšení produkce uhlí. „Jednali jsme s mnoha a mnoha zeměmi, s více než 70, všechny chtějí vstoupit. Naším problémem je, že jich nemůžeme tolik vidět tak rychle.“

Bílý dům však dal jasně najevo, že cla pro jednotlivé země ve výši až 50 % přesto vstoupí v platnost ve 12:01 východního času (0401 SEČ), jak bylo plánováno.

Tato cla budou obzvláště vysoká pro Čínu, neboť Trump v reakci na protisankce, které Peking oznámil minulý týden, zvýšil cla na její dovoz na 104 %. Čína se odmítla podvolit tomu, co označila za vydírání, a slíbila, že bude bojovat až do konce.

Zdroj: Getty Images

Představitelé administrativy uvedli, že jednání s druhou světovou ekonomickou velmocí nebudou upřednostňovat.

„Právě teď jsme dostali pokyn, abychom upřednostnili naše spojence a obchodní partnery, jako je Japonsko a Korea a další,“ řekl ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett v televizi Fox News.

Trumpův na míru šitý přístup k jednání s jednotlivými zeměmi by mohl zohlednit zahraniční a vojenskou pomoc i ekonomické faktory, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.

Trumpův hlavní obchodní vyjednavač Jamieson Greer v Kongresu řekl, že jeho úřad se snaží pracovat rychle, ale nestojí před žádným konkrétním termínem.

„Prezident se opět jasně vyjádřil, že v nejbližší době nebude dělat žádné výjimky ani úlevy,“ řekl Greer zákonodárcům.

Ve večerním projevu k republikánským zákonodárcům Trump uvedl, že brzy oznámí „velká“ cla na dovoz léčiv, a argumentoval tím, že cla přimějí farmaceutické společnosti k přesunu výrobních operací do USA.

Trumpova rozsáhlá cla vyvolala obavy z recese a narušila globální obchodní řád, který platil po desetiletí.

Čína se připravuje na opotřebovací válku a výrobci varují před zisky a horečně plánují nové zahraniční závody. S odvoláním na rostoucí vnější rizika snížila Citi svou prognózu růstu čínského HDP v roce 2025 ze 4,7 % na 4,2 %.

Kanadský premiér Mark Carney uvedl, že 25 % clo na některá vozidla v jeho zemi – protiopatření odpovídající Trumpovu přístupu – začne platit ihned po půlnoci.

„Prezident Trump způsobil tuto obchodní krizi – a Kanada na ni reaguje cílevědomě a rázně,“ řekl Carney na X. tiskové konferenci.

Kanada a Mexiko byly z nového kola cel, které Trump oznámil minulý týden, vyňaty, ale předchozí dávky zůstaly v platnosti. Na většinu zboží, které je v souladu se stávající obchodní dohodou mezi těmito třemi zeměmi, se tato cla nevztahují.

AMERIČANÉ SE OBÁVAJÍ ZDRAŽOVÁNÍ

Podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos tři ze čtyř Američanů očekávají, že s nástupem Trumpových cel dojde ke zvýšení cen.

Výrobce čipů Micron oznámil zákazníkům, že od středy zavede příplatek související s cly, zatímco američtí prodejci oblečení uvedli, že odkládají objednávky a pozastavují nábor zaměstnanců. Běžecké boty vyrobené ve Vietnamu, které se nyní prodávají za 155 USD, budou podle průmyslové skupiny stát 220 USD, až vstoupí v platnost Trumpovo 46% clo na tuto zemi.

Plošné zvýšení cen se nemusí projevit okamžitě, protože cla se nebudou vztahovat na zboží, které již bylo v přepravě před jejich vstupem v platnost.

Propad trhu přiměl některé podnikatele, včetně těch, kteří mají blízko k Trumpovi, aby prezidenta vyzvali ke změně kurzu.

Světové ceny ropy se po poklesu na čtyřletá minima ustálily.

Zdroj: Getty Images

Evropská komise mezitím zvažuje zavedení 25 % protislužeb na řadu amerického zboží, včetně sójových bobů, ořechů a uzenin, ačkoli další potenciální položky, jako je bourbonská whisky, byly ze seznamu vynechány. Úředníci uvedli, že jsou připraveni jednat.

Sedmadvacetičlenný blok se potýká s již zavedenými cly na automobily a kovy a ve středu ho čeká 20% clo na další výrobky. Trump rovněž pohrozil zavedením cel na alkoholické nápoje z EU.

Evropské farmaceutické společnosti, které se rovněž obávají dopadů cel, varovaly Evropskou komisi, že Trumpova cla urychlí odklon tohoto odvětví od Evropy směrem ke Spojeným státům.

Předchozí článek

Stabilní výkon a rostoucí online prodeje dělají z Walmartu favorita i pro další roky

Další článek

Akcie Nvidia překonaly hranici 100 dolarů. Teď ale přichází skutečná výzva – udržet se tam

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies