account_circle
Akcie kolísají, ropa klesá, protože cla vyvolávají obavy o růst

Akcie kolísají, ropa klesá, protože cla vyvolávají obavy o růst

Ve středečních investičních zprávách zůstaly ceny akcií váhavé a ceny ropy zaznamenaly pokles, když investoři zkoumali řadu kritických ekonomických údajů, jejichž cílem bylo poukázat na důsledky cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, které se tento týden projevily v podnikových varovných signálech.

Spojené státy jsou na cestě k vyhlášení předběžných údajů o HDP za první čtvrtletí ve 13.30 GMT (08.30 ET). Prognóza předpokládá zpomalení či dokonce pokles ekonomiky v průběhu 1. čtvrtletí, a to především kvůli přetížení dováženým zbožím, protože podniky spěchaly, aby se vyhnuly zvýšeným nákladům.

V návaznosti na úterní údaje, které přiblížily březnový deficit obchodu se zbožím v USA k rekordnímu maximu, začali ekonomové dramaticky snižovat své předpovědi HDP. Ve středečních aktualizacích BNP Paribas snížila svou prognózu na pokles o 0,6 %, čímž se odchýlila od svého předchozího stanoviska o 0,4% růstu. Jako důvod uvedla “pozdní data, která odůvodňují změnu”, ačkoli data nesloužila jako “gamechanger” z hlediska strategie Federálního rezervního systému.

Zdroj: Bloomberg

Ve 13.30 GMT bude rovněž zveřejněna inflace PCE, oblíbené měřítko cenových tlaků Federálního rezervního systému. Tento údaj bude předmětem pečlivé analýzy, neboť by poskytl náhled na volnost Federálního rezervního systému při snižování sazeb.

Ve středu byla také předložena řada zpráv o výsledcích hospodaření, přičemž evropský automobilový průmysl vyzařuje další pochmurný sentiment. Společnosti Mercedes a Stellantis (NYSE:STLA) pozastavily své ziskové prognózy v souvislosti s nejasnými důsledky cel, což odráží úterní kroky společnosti General Motors (NYSE:GM). Švýcarská banka UBS rovněž vyjádřila obavy ohledně svých budoucích prognóz.

Reakce investorů však byla převážně opatrná, přičemž určitá nejistota ohledně výsledných důsledků tohoto vývoje přetrvává. Navzdory tomu širší evropský akciový benchmark vykázal 0,3% nárůst, který částečně odrážel zastaralou sklíčenost a pokračující očekávání zmírnění obchodního napětí, ačkoli jeho specifika zůstávají nezřetelná.

V úterý prezident Trump schválil dva příkazy, jejichž cílem bylo zmírnit dopad jeho automobilových cel. Ministr obchodu Howard Lutnick uvedl, že zajistil jednu dohodu se zahraničním subjektem, ačkoli se rozhodl nezveřejnit žádné podrobnosti.

Další pomoc poskytly povzbudivé zprávy naznačující, že ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí expandovala nad očekávané hodnoty. Nicméně futures na americké indexy S&P a Nasdaq vykázaly nepatrný pokles.

V obchodování s ropou byla reakce výraznější. Futures kontrakty na ropu Brent klesly o 1,85 % na 63,06 USD za barel po nočním poklesu o 2,4 %. Americká ropa si podobně pohoršila o 1,7 % a dorazila na 59,38 USD za barel. Klíčové benchmarky se připravují na nejvýraznější měsíční pokles za téměř tři a půl roku, přičemž Brent již utrpěl 15,4% ztrátu a WTI hlásí 17 %.

Horkým středečním tématem byly důsledky cel v Číně, kde údaje v dubnu odhalily rekordní pokles aktivity továren za posledních 16 měsíců. Dopady byly tak závažné, že Zichun Huang ze společnosti Capital Economics uvedl, že “zásah v důsledku nebetyčně vysokých amerických cel znamenal, že index nových exportních objednávek klesl zpět na nejnižší úroveň, pomineme-li narušení COVID-19, od srpna 2012”.

Tato nepříznivá zpráva kompenzovala potenciální růst čínských akcií, když index blue-chipů CSI300 klesl o 0,1 % v souvislosti s počátečními zisky. Hongkongský index Hang Seng však vzrostl o 0,5 %.

Zdroj: Getty Images

Tyto ekonomické nejistoty přiměly americké státní dluhopisy pokračovat v rally a desetiletý americký výnos klesl na nejnižší hodnotu za poslední tři týdny na 4,16 %, i když jen o jeden bazický bod.

Z dalších zpráv zaznamenal devizový trh poměrně nevýrazné výkyvy. Navzdory nízké volatilitě na počátku dubna se zdá, že dolar zakončí měsíc nejhorším výsledkem od listopadu 2022, když vůči svým protějškům zaznamenal ztrátu 4,7 %. Mezitím se předpokládá, že jen – pravděpodobně podporovaný silnou poptávkou po bezpečném přístavu – zaznamená více než 5% zisk, což představuje jeho nejvyšší úroveň od července 2024. Euro si rovněž připravuje kurz k nejvýraznějšímu měsíčnímu přírůstku za poslední dva roky, naposledy se prodávalo za 1,1375 USD.

A konečně spotové zlato ztratilo 0,9 % a přistálo na ceně 3 286 USD za unci.

Předchozí článek

Ceny ropy prudce klesají a směřují k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2021

Další článek

Viking Therapeutics míří k zásadnímu obratu v roce 2025

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies