account_circle
Akcie klesají kvůli celním zmatkům, trhy sázejí na rychlé snížení sazeb v USA

Akcie klesají kvůli celním zmatkům, trhy sázejí na rychlé snížení sazeb v USA

Hlavní akciové indexy se v pondělí propadly, protože americký prezident Donald Trump nejevil žádné známky ústupu od svých rozsáhlých celních plánů a investoři sázeli na to, že rostoucí riziko recese by mohlo vést k tomu, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby již v květnu.

Trhy s futures se rychle přesunuly k cenám téměř pěti čtvrtprocentních snížení amerických sazeb v tomto roce, což prudce stáhlo dolů výnosy státních dluhopisů a zbrzdilo dolar na bezpečných přístavištích.

Tento masakr přišel ve chvíli, kdy Trump novinářům řekl, že investoři budou muset brát svou medicínu a že neudělá dohodu s Čínou, dokud nebude vyřešen obchodní deficit USA. Peking prohlásil, že trhy promluvily o svých plánech na odvetná opatření.

„Jediným skutečným rušitelem je iPhone prezidenta Trumpa a ten dává najevo jen málo známek toho, že by ho výprodej na trzích trápil natolik, aby přehodnotil politický postoj, kterému věří už desítky let,“ uvedl Sean Callow, hlavní devizový analytik společnosti ITC Markets v Sydney.

Investoři se domnívali, že ztráta bilionů dolarů v bohatství a pravděpodobná rána pro ekonomiku přiměje Trumpa přehodnotit své plány.

Zdroj: Bloomberg

„Rozsah a rušivý dopad obchodní politiky USA, pokud by trval, by stačil k tomu, aby se dosud zdravá americká a globální expanze překlopila do recese,“ uvedl Bruce Kasman, vedoucí ekonomického oddělení banky JPMorgan, a riziko poklesu odhadl na 60 %.

„Nadále očekáváme první uvolnění Fedu v červnu,“ dodal. „Nyní se však domníváme, že výbor bude snižovat na každém zasedání až do ledna, čímž se horní hranice cílového rozpětí sazeb fondů sníží na 3,0 %.“

Futures na index S&P 500 se v rámci volatilního obchodování propadly o téměř 5 %, zatímco futures na Nasdaq se potopily o 5,7 %, čímž se přidaly ke ztrátám trhu za minulý týden ve výši téměř 6 bilionů USD.

Podobně bolest pohltila i Evropu, kde široký index Stoxx 600 klesl o 5,3 % a německý Dax o 9,4 %.

Nedávní miláčci trhu byli obzvláště poškozeni, protože investoři byli nuceni prodávat to, co vlastnili. Akcie obranných společností se propadly o 11,5 %, přičemž společnost Rheinmetall (ETR:RHMG) se propadla o 21 %.

Index evropských bank ztratil 4,8 % a od svého nedávného zavíracího maxima klesl o 20 %.

V Asii byl 12% pokles indexu Hang Sengv Hongkongu největší od vrcholu globální finanční krize v roce 2008.

V pevninské Číně se blue-chip index CSI 300 propadl o více než 7 % a spodní hranici našel až poté, co státní média informovala, že kupcem je čínský státní fond Central Huijin.

Japonský Nikkei se propadl o 7,8 % a dosáhl minim, která byla naposledy zaznamenána na konci roku 2023, zatímco Jižní Korea klesla o 5 %. Ukazatel asijsko-pacifických akcií MSCI klesl o zdrcujících 7,8 % a zamířil k největšímu jednodennímu propadu od roku 2008.

Celá rozvíjející se Asie byla také pod vodou, přičemž indický index Nifty 50 se propadl o 4 %.

Chmurnější výhled globálního růstu udržoval ceny ropy pod silným tlakem po prudkých ztrátách z minulého týdne.

Cena ropy Brent klesla o 2,2 dolaru na 63,40 dolaru za barel, zatímco americká ropa se propadla o 2,75 dolaru na 59,23 dolaru za barel.

NEZÁLEŽÍ NA INFLACI

V důsledku útěku do bezpečných přístavů klesly výnosy desetiletých státních dluhopisů o 9 bazických bodů na 3,90 %, zatímco futures na Fed fondy vyskočily, aby ocenily další snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému o čtvrt procentního bodu v tomto roce.

Trhy se rozhoupaly a naznačily zhruba 54% šanci, že by Fed mohl snížit úrokové sazby již v květnu, přestože předseda Jerome Powell v pátek uvedl, že centrální banka nespěchá.

Zdroj: Bloomberg

Tento holubičí obrat způsobil, že dolar se vůči bezpečnému japonskému jenu propadl o další 1 % na 145,16 jenu a vůči švýcarskému franku o 1,45 % na 0,8484.

Euro vzrostlo o 0,5 % na 1,1005 USD a zřejmě těžilo z určité nervozity ohledně dolaru, ačkoli obchodně exponovaný australský dolar klesl o dalších 0,5 %.

Investoři také sázeli na to, že bezprostřední hrozba recese převáží nad pravděpodobným tlakem cel na růst inflace.

Očekává se, že údaje o spotřebitelských cenách ve Spojených státech, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne, vykážou za březen další nárůst o 0,3 %, ale analytici předpokládají, že je jen otázkou času, kdy cla prudce zvýší ceny všeho, od potravin po automobily.

Rostoucí náklady budou také vyvíjet tlak na ziskové marže společností, a to právě v době, kdy se rozjíždí výsledková sezóna některých velkých bank, která má být zveřejněna v pátek. Přibližně 87 % amerických společností bude reportovat mezi 11. dubnem a 9. květnem.

„Očekáváme, že během nadcházejících čtvrtletních hovorů o výsledcích hospodaření bude méně společností než obvykle poskytovat výhled na 2. čtvrtletí i na celý rok 2025,“ uvedli analytici Goldman Sachs ve své poznámce.

„Rostoucí celní sazby donutí mnoho společností buď zvýšit ceny, nebo akceptovat nižší ziskové marže,“ upozornili. „V nadcházejících čtvrtletích očekáváme negativní revize konsensuálních odhadů ziskových marží.“

Výprodej zachvátil dokonce i zlato, které oslabilo o 0,3 % na 3 026 USD za unci.

Pokles zanechal obchodníky v nejistotě, zda investoři vybírají zisky tam, kde mohou pokrýt ztráty a výzvy k úhradě marží na jiných aktivech, což by se mohlo změnit v samospádem se šířící požární výprodej.

Předchozí článek

Bitcoin i XRP klesají. Kryptoměny se dostaly do středu globální tržní paniky

Další článek

Ropa dále klesá, obchodní konflikt mezi USA a Čínou vyvolává obavy z recese

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies