V návaznosti na přísloví z doby Watergate se globální pozorovatelé potýkají s otázkou: “Co věděli a kdy to věděli?”. Relevantnost tohoto názoru je podpořena rostoucím napětím na Blízkém východě, které minulý čtvrtek v závěru obchodování vedlo k poklesu akcií, zatímco komodity jako zlato a ropa Brent zaznamenaly růst.
Zlato se vyšplhalo na rekordní hodnotu 2 300 USD za unci, zatímco ropa Brent překonala hranici 90 USD za barel. To navazuje na býčí trend v rámci trhů s energiemi i zlatem, který předcházel stupňujícím se obavám z možného vzniku přímého konfliktu mezi Íránem a Izraelem – po nedávném útoku vedeném Izraelem na teheránský konzulát v Damašku.

Je pozoruhodné, že investoři obávající se geopolitických rizik spojených s touto situací se přiklonili k nákupu akcií zlata a energií – což představuje výnosnější alternativu než nákup medvědích prodejních opcí na akcie. Údaje z trhu podtrhují jasný příběh o úspěchu těchto sektorů.
Louise Yamada, tržní specialistka, která je nyní oficiálně v důchodu, ale nadále sleduje tržní trendy, poznamenala, že jak sektor drahých kovů, tak energetický sektor zaznamenaly průlom. Během rozhovoru zdůraznila: “Cena zlata se vymanila z tříleté fáze boční konsolidace,” což je ukazatel, že může zaznamenat další zisky a potenciálně dosáhnout rozmezí 2 500 až 2 600 USD.
Údaje od počátku roku ukazují, že zlato překonalo akcie a přineslo 11,9% zisk ve srovnání s 9,3% ziskem indexu S&P 500, jak poznamenal Nicholas Colas ze společnosti DataTrek Research. Očekávání federálních rezerv ohledně snižování úrokových sazeb, které bylo motivačním faktorem pro růst zlata, bylo omezeno na tři snížení do prosince – oproti předpovědi šesti snížení na začátku letošního roku.
K býčímu růstu zlata přispěly i nákupy centrálních bank, které byly silným podnětem pro kroky Čínské lidové banky, jak uvádí klientská zpráva Bank of America. Kromě toho v Číně existuje silná poptávka po zlatě, které slouží jak k výrobě šperků, tak k investičním účelům.
I když se v poslední době objevily známky ochlazení nákupů centrálních bank, není to nic neobvyklého. Podle Paula Wonga, tržního stratéga společnosti Sprott, investičního poradce specializujícího se na drahé kovy, se centrální banky obvykle nehoní za vysokými cenami. Je však známo, že obnovují nákupy během poklesů, které potenciálně poskytují podporu trhu se zlatem, čímž napodobují koncept “Fed put” týkající se finančního trhu.
Podle Amy Wu Silvermanové ze společnosti RBC Capital Markets se objevil zajímavý zvrat, neboť rally na zlatě a energiích mohou znamenat obavy z eskalace geopolitických rizik. Vysvětlila, že zajištění pomocí prodejních opcí na index S&P 500 od pandemie Covid nefunguje, a navrhla účastníkům trhu, aby místo toho uzavřeli býčí sázky na akcie SPDR Gold Shares, VanEck Gold Miners ETF a iShares Silver Trust. Yamada rovněž upozornil, že energetický SPDR, hovorově známý jako XLE podle svého tickeru, se vymanil z dvouleté konsolidace.

Vedoucí postavení mezi energetickými akciemi však v minulosti znamenalo špatné znamení pro celý akciový trh, jak upozornil Julian Emanuel a jeho tým z Evercore ISI. Naposledy se to projevilo v roce 2022, což vedlo k 18% zápornému výnosu ETF SPDR S&P 500, zatímco XLE zaznamenal výnos 64 %. Přesto se Emanuel a jeho tým drží svého cíle pro konec roku na úrovni 4750 u indexu S&P 500, což znamená odpočet 7,7 % od závěrečné hodnoty z minulého čtvrtka.
Závěrem lze říci, že eskalace napětí na Blízkém východě vyvolala na akciovém trhu pocit nestability. Přesto se komodity jako zlato a ropa těší býčímu trendu. Navzdory medvědím předpovědím pro index S&P 500 analytici tvrdí, že hrát v útoku na zlato a energie by mohlo být lepším herním plánem, přičemž citují staré fotbalové přísloví “obrana vyhrává šampionáty”. S vývojem geopolitické situace se globální trh nadále dynamicky vyvíjí a působí na základě pokynů z této globální šachovnice. Svět se zatajeným dechem sleduje další tahy.