Hongkongské akcie v úterý překonaly výkonnost hlavních trhů v Asii, a to i přes znatelný pokles realitní společnosti Vanke, která oznámila prudký propad základního zisku za rok 2023 o 50,6 % a zveřejnila své rozhodnutí nevyplatit dividendu. Naopak americké futures se potýkaly s nepříznivými podmínkami, zatímco ceny ropy zaznamenaly nárůst.
Index Nikkei 225 se sídlem v Tokiu si polepšil, posílil o 0,3 % na 39 936,35 bodu a po pondělním poklesu vytyčil cestu zotavení. Současně hongkongský index Hang Seng posílil o 2,7 % a umístil se na úrovni 16 981,43 bodu. Shanghai Composite zaznamenal nárůst o 0,1 % a usadil se na úrovni 3 080,51.
Lepší výkonnost asijských trhů však byla zastíněna znepokojivým neúspěchem společnosti Vanke. Akcie této významné čínské realitní společnosti kótované v Hongkongu se poměrně výrazně propadly a v úvodu úterního obchodování zaznamenaly 11,4% propad. Tato znepokojivá statistika přichází v návaznosti na odhalení propadu základního zisku společnosti Vanke z minulého týdne, což značí jasný pokles finančních výsledků společnosti. Obavy investorů dále prohloubila absence výplaty dividend. Je třeba připomenout, že čínská vláda, která si uvědomila tuto vznikající krizi, vyzvala banky, aby poskytly společnosti Vanke finanční podporu v rámci vzácné intervence na začátku března.

Jihokorejský index Kospi se nepatrně udržel v kladném teritoriu, když vzrostl o 0,1 % na 2 750,63 bodu. K tomuto vývoji došlo v návaznosti na údaje, které potvrdily březnový nárůst spotřebitelských cen v zemi o 3,1 %, což odráží tempo zaznamenané v předchozím měsíci.
Australský index S&P/ASX 200 si sice vedl méně působivě, když si připsal pouze necelých 0,1 % a dosáhl hodnoty 7 900,50, ale stalo se tak na pozadí poklesu indexu jeho výrobního sektoru. Index se v březnu snížil na 47,3 bodu z 47,8 bodu v předchozím měsíci, což znamenalo jeho nejrychlejší tempo od poslední výrazné deprese zaznamenané v květnu 2020.
Na americkém trhu index S&P 500 v pondělí klesl o 0,2 % ze svého historického maxima a zakončil den na úrovni 5 243,77 bodu. Průmyslový index Dow Jones zaznamenal povzbudivější výkonnost, a to i s 0,6% poklesem od svého milníku na 39 566,85 bodu. Nasdaq Composite se od tohoto trendu zcela odklonil, když si připsal 0,1 % a skončil na úrovni 16 396,83.
Akcie firemních společností rovněž dominovaly titulkům novin. FedEx, americká nadnárodní společnost poskytující doručovací služby, zaznamenala propad o 3,3 % poté, co oznámila ukončení smlouvy o doručování vnitrostátních leteckých zásilek s americkou poštou, která vyprší 29. září. Podobně společnost Trump Media & Technology Group, pod patronací bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ztratila po bouřlivém dni obchodování více než pětinu své tržní hodnoty.
Společnost Universal Health Services se stala svědkem podobného poklesu, její akcie zaznamenaly 4% ztrátu poté, co porota v Illinois přiznala vyrovnání ve výši 535 milionů USD pacientce, která tvrdila, že zanedbala péči v případu sexuálního napadení proti poskytovateli zdravotních služeb.
Navzdory celkovým ztrátám některé společnosti zaznamenaly pokrok. Například těžební společnost Newmont zaznamenala růst akcií o 1,6 %, protože cena zlata pokračuje v rekordním postupu.
Na pozadí tohoto vývoje na akciovém trhu došlo na trhu dluhopisů k nárůstu výnosů státních dluhopisů v důsledku zprávy, která naznačila neočekávaný návrat k růstu americké výroby v minulém měsíci. Podle Institutu pro řízení dodávek tento růst znamená konec šestnáctiměsíčního období poklesu. Tato zpráva je pro americkou ekonomiku dobrou předzvěstí, protože ukazuje odolnost vůči vysokým úrokovým sazbám a může dokonce podpořit růst zisků v podnikovém sektoru.

Znamená však také přetrvávající tlak na růst inflace. To by mohlo ovlivnit postoj Federálního rezervního systému ke snižování úrokových sazeb. Na základě údajů o výrobě obchodníci na Wall Street omezili sázky na první snížení sazeb, které se očekává již v červnu.
Ačkoli ekonomové Deutsche Bank se domnívají, že se stále jedná o “rozumné základní” očekávání, přísný postoj Federálního rezervního systému naznačuje možné přetrvávání vysokých úrokových sazeb. Fed zvýšil hlavní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2001, aby snížením cen investic omezil ekonomiku a kontroloval inflaci.
Očekávání budoucího snížení sazeb podpořilo od října do března růst indexu S&P 500 o více než 20 %. Několik nadcházejících ekonomických zpráv, včetně údajů o počtu volných pracovních míst a výkonnosti amerických podniků ve službách, by mohlo nasměrovat politická rozhodnutí Fedu.
Hlavní zprávou, kterou je třeba sledovat, jsou páteční údaje o zaměstnanosti, ekonomové očekávají mírné ochlazení náborových aktivit v minulém měsíci. Zpomalení by bylo příznivé nejen pro Wall Street, ale mohlo by také sloužit jako prostředek ke kontrole inflace. Přestože inflace není tak zběsilá jako před téměř dvěma lety, několik letošních zpráv přineslo vyšší než očekávanou inflaci.
Z dalších zpráv z trhu zaznamenal americký benchmark pro ropu v elektronickém obchodování na newyorské burze Mercicantile Exchange nárůst o 40 centů na 84,11 USD za barel. Mezinárodní standard ropy Brent vyskočil o 34 centů na 87,76 USD za barel. Na devizové frontě americký dolar vzrostl ze 151,63 jenu na 151,66 japonského jenu, zatímco euro stálo 1,0735 dolaru, což je nepatrný pokles z 1,0743 dolaru.