account_circle
Asijské akcie pod tlakem kvůli obavám z regulace a nedostatečné vládní podpory

Asijské akcie pod tlakem kvůli obavám z regulace a nedostatečné vládní podpory

Asijské akcie se potýkaly s nejistotou, protože investoři po celém světě zkoumali regulační tlaky v herním průmyslu, obavy z nedostatečné reakce čínské vlády na podporu ekonomiky a očekávání ohledně inflační politiky amerického Federálního rezervního systému.

Asijské akcie se potýkaly s nejistotou, protože investoři po celém světě zkoumali regulační tlaky v herním průmyslu, obavy z nedostatečné reakce čínské vlády na podporu ekonomiky a očekávání ohledně inflační politiky amerického Federálního rezervního systému. Výrazné ztráty utrpěly především Hongkong a Čína, což táhlo celý sektor dolů. Současně dolar zaznamenal v tomto burzovním chaosu mírné zisky.

Technický index Hang Seng zaznamenal výrazný pokles o 3,3 % a vytyčil si tak cestu k nejnižšímu uzavření od listopadu 2022. Společnost Tencent Holdings Ltd., jeden z předních čínských nadnárodních konglomerátů a významný podílník v herním průmyslu, zaznamenala v Hongkongu pokles akcií o 2,4 %. Společnost čelila tomuto neúspěchu navzdory tomu, že společnost JPMorgan Chase & Co. podpořila její současné ocenění jako atraktivní.

Analytici skupiny Nomura, včetně Chetana Setha, poznamenali, že nálada investorů v Číně zůstává převážně negativní. Tento názor přetrvává i přes rally na světových burzách v posledních dvou měsících roku 2023. “Objevilo se více známek podpory čínské ekonomiky, ale akcioví investoři se stále nezdají být přesvědčeni,” vyjádřili se analytici.

Zdroj: Getty Images

Referenční akciové indexy v Jižní Koreji a Austrálii rovněž sledovaly klesající trajektorii kvůli přetrvávajícím obavám z intervencí čínské vlády. Naopak tchajwanské akcie zaznamenaly zisky. Futures na americké akcie mezitím zůstaly beze změny, když index S&P 500 zaznamenal mírné zisky díky slibným údajům o růstu mezd.

Navzdory tomu, že v Japonsku byl svátek, americký dolar vykazoval sílu vůči většině svých protějšků ze skupiny 10 a zvrátil předchozí poklesy. Desetileté futures na státní dluhopisy však klesly a hotovostní státní dluhopisy byly v Asii kvůli přestávce na japonský svátek převážně neaktivní.

Minulý týden byl pro světové akcie bouřlivým obdobím, které zaznamenalo největší pokles od října, což bylo ovlivněno přívalem podnikových emisí a náznakem Federálního rezervního systému, že nedojde k okamžitému snížení sazeb. Navzdory těmto problémům nadšenci na trhu očekávají snížení sazeb do března a pozorně sledují údaje o inflaci v USA, které mají být zveřejněny ve čtvrtek. Předpovědi naznačují, že míra inflace by mohla v prosinci zmírnit na 3,8 % meziročně ze 4 % v předchozím měsíci.

Eric Robertsen, globální vedoucí výzkumu a hlavní stratég Standard Chartered Bank, vyjádřil skepsi ohledně očekávání trhu ohledně snížení sazeb. Podle Robertsena je nepravděpodobné, že by Federální výbor pro volný trh (FOMC) schválil agresivní snížení sazeb, i když inflace do poloviny roku 2024 klesne zpět na cílovou úroveň, pokud nedojde k recesi. Zdůraznil, že taková tržní očekávání nemusí přinést ovoce a stanovení krátkodobých sazeb může vyžadovat úpravu.

V souvislosti s tím se společnost Boeing Co. dostala na titulní stránky světových novin, když po incidentu s letadlem společnosti Alaska Airlines, při němž došlo k vyhození části trupu letadla uprostřed letu, začalo po celém světě docházet k uzemnění jejích letadel 737 Max 9.

Pozoruhodné výkyvy vykazoval také trh s komoditami. Ceny ropy ustoupily poté, co Saúdská Arábie snížila oficiální prodejní cenu pro všechny regiony, což převážilo nad napětím v Rudém moři a obavami z narušení dodávek v Libyi. Jinde se cena bitcoinu snížila o 1,7 % na 43 518,02 USD, zatímco cena etheru klesla o 2,2 % na 2 191,72 USD.

Zdroj: Getty Images

V nadcházejícím týdnu se očekává mnoho klíčových událostí, které ovlivní globální finanční trhy. Patří mezi ně zveřejnění údajů o ekonomické důvěře, maloobchodních tržbách a spotřebitelské důvěře v eurozóně, projevy prezidenta Fedu v Atlantě Raphaela Bostice a prezidenta Fedu v New Yorku Johna Williamse, zveřejnění údajů o velkoobchodních zásobách v USA a hlasování Komise pro cenné papíry a burzy v USA o žádostech ETF Bitcoin. V tomto týdnu budou také zveřejněny výsledky za čtvrté čtvrtletí několika významných bank a finančních institucí, včetně Bank of America, Bank of New York Mellon, BlackRock, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo.

Na pozadí těchto událostí futures na index S&P 500, futures na index Nasdaq 100 a Bloomberg Dollar Spot Index vykázaly mírné změny. K dalším významným změnám na trhu patřil nepatrný nárůst japonského jenu vůči dolaru o 0,1 %, pokles offshorového jüanu vůči dolaru o 0,1 % a pokles australského dolaru o 0,2 %.

Na trhu dluhopisů se desetiletý australský výnos opatrně zvýšil o tři bazické body na 4,16 %. A konečně, ropa West Texas Intermediate zaznamenala pokles o 1,4 % a přistála na úrovni 72,80 USD za barel, zatímco spotové zlato se propadlo o 0,5 % na 2 034,89 USD za unci.

Předchozí článek

Deriváty

Další článek

Čínské akcie se propadly na pětileté minimum a začátek roku 2024 je fiaskem

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies