Asijské akcie se v úterý propadly na třítýdenní minima, přičemž hongkongský index Hang Seng se propadl na nejnižší hodnotu za poslední rok. Příčinou tohoto poklesu bylo zmírnění očekávání investorů ohledně snížení úrokových sazeb v USA a napjaté očekávání údajů o zaměstnanosti v USA. Pokles zaznamenal také australský dolar, který po oznámení rozhodnutí centrální banky držet úrokové sazby na stejné úrovni klesl o 0,6 %.
Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI (bez Japonska) vykázal v pozdním odpoledním obchodování 1% pokles. Tahounem tohoto poklesu byl Hongkong, který vykázal pokles o 1,6 %. Index Hang Seng za letošní rok klesl o více než 17 %, zatímco světové akcie zaznamenaly téměř 15% růst. Tento drastický kontrast lze přičíst odklonu investorů od čínských aktiv v souvislosti s ekonomickou nestabilitou, kterou tento region v současnosti zažívá.
Dopad pocítilo také Japonsko, kde se index Nikkei ocitl o 1,4 % níže na třítýdenním minimu, především kvůli poklesu akcií výrobců čipů. Futures na index S&P 500 rovněž klesly o 0,2 %, zatímco evropské futures zůstaly beze změny.
Nebyly to však jen špatné zprávy, protože zlato se po volatilní pondělní obchodní seanci udrželo nad působivou hodnotou 2 000 USD. To bylo skutečně rekordní maximum pro zlato v Asii před jeho prudkým poklesem.

Americké dvouleté výnosy zaznamenaly nárůst o 9,1 bazického bodu, protože investoři upravili svá agresivní cenová očekávání ohledně snížení úrokových sazeb v USA. Trh státních dluhopisů zažil v pondělí kvůli této změně postoje investorů mírné napětí.
Objevily se spekulace ohledně údajů o počtu volných pracovních míst v USA, jejichž zveřejnění je naplánováno na 15.30 GMT. Kromě toho byly netrpělivě očekávány širší údaje o zaměstnanosti, které budou zveřejněny v pátek. Tyto statistiky minulý měsíc ukázaly známky zpomalení amerického trhu práce. Analytici ANZ v dopise klientům poznamenali, že “je sice pochopitelné, že trh přijal nedávné zlepšení inflace a měkčí říjnové údaje z trhu práce, ale silná dynamika ekonomiky zůstává”.
Zajímavé pohyby zaznamenaly také měnové trhy. Dolar, který v listopadu zaznamenal nejrychlejší měsíční pokles za poslední rok, vykázal přes noc mírný nárůst. Euro se v úterý obchodovalo na úrovni 1,0841 USD, tedy mírně nad úrovní podpory 200denního klouzavého průměru.
Naopak australský a novozélandský dolar se ze svých několikaměsíčních maxim posunuly zpět a uzavřely slabě, přičemž australský dolar klesl na 0,6583 USD.
Pokud vstoupíme na pole obchodování s komoditami, futures na ropu Brent se pohybovaly kolem 78,07 USD za barel, což zdůraznilo pochybnosti investorů ohledně snižování produkce. Chicagská pšenice zůstala poblíž nejvyšší úrovně od konce srpna po potvrzení největšího jednorázového soukromého prodeje ministerstva zemědělství USA do Číny za poslední roky.

K neklidu mezi investory přispěl pokles futures na železnou rudu v Dalianu v důsledku přetrvávajících obav ohledně intervence Číny. Někteří analytici však investorům připomněli, že tento vývoj může být krátkodobý.
Celkově lze říci, že smíšené výsledky asijských akcií, měn a komodit odrážejí složitou souhru místních a globálních ekonomických událostí. Podle stratéga Bank of Singapore Moh Siong Sima “trh víceméně dokonale ocenil scénář měkkého přistání (pro americkou ekonomiku)”, což naznačuje, že zatímco některá odvětví a investice mají problémy, jiná pokračují ve svém tažení vzhůru.