Asijské akcie v pátek zažily nejlepší den za poslední týdny, ale stále byly na cestě k nejhoršímu čtvrtletnímu výkonu za poslední rok, protože obavy ze zvýšených úrokových sazeb zhoršovaly náladu, zatímco dolar kolísal a ceny ropy si udržovaly své pozice.
Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko si připsal 1 % a měl nakročeno k největšímu jednodennímu procentuálnímu růstu za poslední čtyři týdny.
Index však zůstal blízko desetiměsíčního minima, kterého se dotkl ve čtvrtek, a byl nastaven na 4% pokles v období červenec-září, což je jeho nejhorší čtvrtletní výkonnost od 13,6% poklesu ve stejném období minulého roku.
Futures naznačovaly, že úlevná rally by mohla v Evropě pokračovat, přičemž futures na Eurostoxx 50 vzrostly o 0,07 %, futures na německý DAX o 0,19 % a futures na FTSE o 0,12 %.
Investoři sledují cenový index výdajů na osobní spotřebu v USA, který má být zveřejněn později v pátek, ale ještě předtím budou v centru pozornosti údaje o inflaci v eurozóně.
Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají, že míra inflace ve 20 zemích používajících euro v září klesne na 4,5 % ze srpnových 5,2 %.

Čtvrteční údaje ukázaly, že německá inflace v září klesla na nejnižší úroveň od doby, kdy Rusko zahájilo plnou invazi na Ukrajinu.
Nedávný nárůst výnosů státních dluhopisů na 16letá maxima vrhl stín na akciový trh, přičemž jestřábí náklon Federálního rezervního systému z minulého týdne rovněž zatížil rizikový sentiment.
Údaje ukázaly, že americká ekonomika si ve druhém čtvrtletí udržela poměrně solidní tempo růstu a zdá se, že aktivita v tomto čtvrtletí zrychlila, ale hrozící uzavření vlády a probíhající stávka zaměstnanců automobilového průmyslu zatemňují výhled do konce roku 2023.
„Během poslední tiskové konference Fedu (předseda Fedu Jerome) Powell zmínil, že Fed sice necílí na úroveň reálného HDP, ale vyhodnocuje, zda nepředstavuje riziko pro dosažení 2% inflačního cíle,“ uvedl Ryan Brandham, vedoucí oddělení globálních kapitálových trhů pro Severní Ameriku ve společnosti Validus Risk Management.
„Z tohoto pohledu není současná hodnota HDP považována za významnou hrozbu a může poskytnout určitý komfort v jinak znepokojivém inflačním prostředí.“
Ve zbytku Asie byl japonský index Nikkei o 0,34 % nižší, zatímco australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,56 %. Hongkongský index Hang Seng vzrostl o 2,7 %. Čínské trhy byly zavřené kvůli svátku a příští týden mají přestávku.
Pozornost investorů se zaměřila na čínský realitní sektor poté, co společnost China Evergrande Group oznámila, že její zakladatel je vyšetřován kvůli podezření z „nezákonných trestných činů“.
V asijských hodinách se výnos desetiletých státních dluhopisů snížil o 0,5 bazického bodu na 4,592 %, čímž se vzdálil od čerstvého 16letého maxima 4,688 %, kterého dosáhl ve čtvrtek.
Na devizovém trhu dolarový index oslabil o 0,15 % na 106, ale pohyboval se v blízkosti 10měsíčního maxima 106,84, kterého dosáhl na začátku tohoto týdne. Tento měsíc index vzrostl o 2,4 % a je nastaven na druhý měsíc růstu v řadě.

Japonský jen se nacházel na úrovni 149,35 za dolar, tedy nebezpečně blízko úrovně 150, která je považována za potenciální podnět k intervenci japonských úřadů.
Jádrová inflace v hlavním městě Japonska v září zpomalila třetí měsíc v řadě, a to hlavně díky klesajícím nákladům na pohonné hmoty, jak ukázaly páteční údaje, což naznačuje, že nákladové tlaky začínají vrcholit, což je úlevou pro křehké hospodářské oživení.
Ceny ropy v pátek po krátké přestávce v růstu znovu získaly půdu pod nohama, když obchodníci zvažovali očekávání zvýšení nabídky ze strany Ruska a Saúdské Arábie oproti prognózám pozitivní poptávky ze strany Číny během jejího svátku Zlatý týden.
Americká ropa klesla o 0,02 % na 91,69 dolaru za barel a ropa Brent se pohybovala na úrovni 95,05 dolaru, což představuje denní pokles o 0,35 %.
Ceny zlata se připravovaly na největší měsíční pokles od února a pohybovaly se kolem šestiměsíčních minim. Spotová cena zlata se téměř nezměnila a činila 1 864,75 USD za unci.