Podle banky Barclays by probíhající stávka zaměstnanců automobilového průmyslu UAW (United Auto Workers) mohla představovat riziko pro boj s inflací.
Stávka, která se zaměřila na závody „velké trojky“ automobilek – Ford Motor (F), General Motors (GM) a Stellantis (STLA) – hrozí snížením již tak nízkých zásob automobilů, uvedla v pondělní zprávě analytička Pooja Sriramová. Podle Sriramové by to následně mohlo vyvolat tlak na růst cen automobilů, které hrají nadměrnou roli v přetrvávajících inflačních tlacích.
„Domníváme se, že proinflační rizika pro jádrovou inflaci se pravděpodobně projeví především v cenách ojetých automobilů v případě prudkého snížení zásob,“ uvedla Sriramová. „Ceny ojetých automobilů, které tvoří 3,5 % jádrového indexu spotřebitelských cen (ale pouze 0,5 % jádrového indexu PCE), mají tendenci být citlivé na zásoby nových automobilů, a to tím spíše v tomto postpandemickém období, kdy jsou zásoby automobilů omezené a ceny nových automobilů značně zvýšené.“ Poznamenala, že stávka pravděpodobně neovlivní ceny automobilů do října.

Nedávné údaje o inflaci ukázaly slibné zpomalení meziročního růstu. Poté, co v červnu 2022 dosáhly ceny nejvyššího meziročního nárůstu o 9 %, vykazují konzistentní klesající trend. Index spotřebitelských cen se v srpnu oproti předchozímu období zvýšil o 3,7 %. To sice znamenalo mírný nárůst oproti červencovému meziročnímu zvýšení o 3,2 %, ale srpnový růst byl z velké části podpořen prudkým skokem cen energií, který bude podle mnohých ekonomů představovat dočasné přerušení.
Ceny nových i ojetých vozidel patřily k prvním spotřebním statkům, které v období pandemie Covid-19 vykazovaly známky vysoké inflace. Přestože jejich úroveň ustoupila ze svých maxim, ceny nových vozidel dokázaly v srpnu 2023 oproti předchozímu roku ještě posílit o 2,9 %. Tento nárůst dále zatížil peněženky spotřebitelů prostřednictvím efektu promítnutí do pojistného na pojištění vozidel, které v srpnu 2023 vzrostlo o 19,1 %.
Současný základní scénář Barclays počítá s delší stávkou zaměřenou na další závody, přičemž termíny ukončení stávky v jednotlivých výrobních lokalitách se pohybují od začátku října do poloviny listopadu. Sriramová odhaduje, že by to mohlo potenciálně zvýšit meziroční nárůst jádrového indexu spotřebitelských cen na 3,9 % v prosinci, s „mírnými“ vedlejšími účinky do začátku prvního čtvrtletí 2024, které by se do konce roku obrátily.

„Očekáváme, že FOMC bude přihlížet k jakémukoli krátkodobému zvýšení jádrového CPI způsobenému přerušením výroby v důsledku stávky,“ uvedla Sriramová.
„Nicméně v případě, že se odborům podaří vyjednat velkorysejší smlouvu zahrnující nejen vyšší mzdy, ale i další benefity, myslíme si, že by to mohlo být potenciálně vnímáno jako poslední náznak hluboce zakořeněných nákladových tlaků, které pravděpodobně zpomalí tempo zpomalování růstu mezd (a superhrubé inflace),“ pokračovala.