account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – Asijské akcie se zvedají, protože nálada v Číně se stává méně chmurnou

GLOBÁLNÍ TRHY – Asijské akcie se zvedají, protože nálada v Číně se stává méně chmurnou

Asijské akcie v pondělí vzrostly, protože trhy vsadily na to, že Federální rezervní systém skončil se zvyšováním úrokových sazeb v USA, a na naději, že soustavný přísun politických stimulů z Pekingu bude stačit alespoň na stabilizaci čínské ekonomiky.

Asijské akcie v pondělí vzrostly, protože trhy vsadily na to, že Federální rezervní systém skončil se zvyšováním úrokových sazeb v USA, a na naději, že soustavný přísun politických stimulů z Pekingu bude stačit alespoň na stabilizaci čínské ekonomiky.

Kvůli svátku ve Spojených státech bylo obchodování před klíčovými údaji o amerických službách a čínském obchodu a inflaci, které se budou zveřejňovat později v průběhu týdne, slabé.

Očekávají se také další politická opatření ze strany Pekingu, včetně uvolnění omezení pro nákup domů.

Úlevu přinesla skutečnost, že ohrožený developer Country Garden získal od svých věřitelů souhlas s prodloužením splátek za soukromý dluhopis na pevnině.

„Čínské noviny informovaly o skokovém nárůstu realitních transakcí v Pekingu a Šanghaji během víkendu po snížení hypotečních sazeb a poměru splátek,“ napsali analytici RBC Capital Markets.

„Zda bude tento odraz pokračovat, se teprve uvidí, ale čínským akciím to dodalo nový impuls.“

Čínské blue chips reagovaly růstem o dalších 1,3 %, který doplnil 2,2% odraz z minulého týdne.

Nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko přidal 1,1 %, když minulý týden vzrostl o 2,3 %. Japonský Nikkei vzrostl o 0,5 % poté, co minulý týden vzrostl o 3,4 %.

Zdroj: Getty Images

Širší index Topix minulý týden vyskočil o 3,7 % na nejvyšší hodnotu za posledních 33 let, k čemuž přispěly údaje o rekordních ziscích společností v červnovém čtvrtletí.

Přesto má index Topix stále poměr ceny k zisku pouze 14, zatímco index S&P 500 23 a Nasdaq 29,5.

Náladu investorů v technologickém sektoru tento týden prověří primární veřejná nabídka čipového gigantu Arm Holdings, který usiluje o cenu v rozmezí 47 až 51 dolarů, což by společnost ocenilo na 50 až 54 miliard dolarů.

Futures na index S&P 500 a Nasdaq byly vyšší o 0,1 %. Futures na index EUROSTOXX 50 přidaly 0,3 % a futures na index FTSE vzrostly o 0,4 %.

Akcie v pátek posílily poté, co příznivá zpráva o srpnových mzdách v USA zpevnila očekávání ohledně ukončení zvyšování úrokových sazeb.

Zatímco hlavní počet pracovních míst překonal odhady, revize směrem dolů za předchozí dva měsíce a pokles růstu mezd poukázaly na uvolnění na trhu práce.

Míra nezaměstnanosti také vyskočila, protože práci hledalo více lidí, takže poměr volných míst k počtu nezaměstnaných byl nejnižší od září 2021.

„Toto pokračující obnovování rovnováhy na trhu práce je v souladu s naším názorem, že červencové zvýšení sazby z fondů Fed bylo posledním v tomto cyklu,“ napsali analytici Goldman Sachs.

„Na zářijovém i listopadovém zasedání FOMC nadále očekáváme nezměněnou politiku.“

Zdá se, že trh souhlasí, neboť futures nyní naznačují 93% pravděpodobnost, že sazby zůstanou tento měsíc na stejné úrovni, a 67% pravděpodobnost, že celý cyklus zpřísňování sazeb je u konce.

Zdroj: Bloomberg

Treasuries zpočátku na základě údajů o pracovních místech rostly, ale brzy narazily na výprodeje a výnosy s delší splatností skončily v pátek výše. V pondělí se s hotovostními Treasuries neobchodovalo, ale futures ještě o něco oslabily.

Tento týden má před dalším zasedáním Federálního rezervního systému, které se uskuteční 19. a 20. září, vystoupit nejméně sedm představitelů.

Centrální banky v Kanadě a Austrálii mají tento týden svá vlastní zasedání a očekává se, že obě budou držet sazby na stejné úrovni.

Později v pondělí vystoupí šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, přičemž trh se nyní po sérii měkkých údajů přiklání spíše k tomu, že na zářijovém zasedání dojde ke zvýšení sazeb.

Relativní výkonnost americké ekonomiky podpořila dolar na 146,16 jenu, nedaleko od jeho nedávného desetiměsíčního vrcholu 147,37. Euro vypadalo zranitelně na úrovni 1,0782 USD , jen kousek od svého nedávného minima a hlavní podpory na úrovni 1,0765 USD.

V komoditním sektoru zlato těžilo ze sníženého rizika zvýšení sazeb v USA a pohybovalo se na úrovni 1 944 USD za unci.

Ceny ropy se pohybovaly poblíž sedmiměsíčních maxim v důsledku snižování nabídky, neboť se všeobecně očekávalo, že Saúdská Arábie prodlouží dobrovolné snížení produkce ropy o 1 milion barelů denně i na říjen.

Ropa Brent posílila o 3 centy na 88,58 USD za barel, zatímco americká ropa vzrostla o 8 centů na 85,63 USD za barel.

Předchozí článek

Volatilita

Další článek

Diverzifikace

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies