Několik signálů z Číny tento týden naznačuje, že evropské společnosti s úzkými vazbami na druhou největší ekonomiku světa mohou v nadcházejících měsících čelit potížím.
Čínská centrální banka v úterý překvapivě snížila úrokové sazby, protože se snaží podpořit zadrhávající se ekonomiku.
Banka JPMorgan z Wall Street také zvýšila očekávání vyšší míry selhání na širších rozvíjejících se trzích, především kvůli rostoucím obavám z nákazy v čínském sektoru nemovitostí, který je v depresi. Hodnocení rizik investiční banky podtrhuje obavy, že zpomalení druhé největší ekonomiky světa bude mít daleko širší dopad.
Například společnosti v Evropské unii se v roce 2022 spoléhaly na Čínu jako na svůj třetí největší exportní trh, přičemž podle údajů Eurostatu se do země prodalo zboží a služby v hodnotě 230 miliard eur (250 miliard USD).
Analýza údajů o prodejích provedená společností CNBC Pro zjistila, že nejvíce jsou Číně vystaveny společnosti v těžebním a automobilovém sektoru, luxusním zboží a výrobě polovodičů a špičkových technologií.
V následující tabulce je uvedeno 20 největších společností v indexu Stoxx Europe 600, jejichž podíl na tržbách přímo závislých na Číně je nejvýznamnější.
EVROPSKÉ SPOLEČNOSTI S VELKOU EXPOZICÍ VŮČI ZPOMALUJÍCÍ ČÍNĚ


Těžební průmysl
Těžební giganti kótovaní na londýnské burze Rio Tinto a Anglo American měli jedny z největších expozic tržeb vůči Číně v poměru k celkovým tržbám. Akcie obou společností se v letošním roce propadly o 15 %, resp. 35 % v důsledku negativního sentimentu vůči sektoru základních zdrojů.
Podle analytiků UBS je osud Ria, jakožto jednoho z největších těžařů železné rudy, hluboce spjat s průmyslovou poptávkou po oceli, jejíž osud je nyní v rukou čínské vlády.
„Otáčení politbyra posílilo sentiment, ale je třeba následovat politiku, aby bylo možné správně posoudit dopady na poptávku/cenu komodit,“ sdělil analytik švýcarské banky klientům 26. července, když snížil rating akcií.
Jinde analytici RBC klientům sdělili, že „očekávají oslabení cen železné rudy v roce 2023 v důsledku chladných odhadů poptávky po oceli v Číně“.
Automobilky
Porsche, BMW a Volvo Cars patří mezi evropské automobilky, které v Číně vydělávají velkou část svých peněz.

BMW má s ročním obratem 41 miliard eur také největší expozici vůči Číně ze všech evropských společností mimo ropný sektor v rámci indexu Stoxx Europe 600.
Sekulární problémy, kterým automobilový sektor čelí, jako jsou nevyřízené objednávky v důsledku problémů s dodavatelským řetězcem v roce 2022 a růst prodeje elektrických vozidel, však znamenaly, že poptávka po automobilech zůstala na vysoké úrovni. Akcie společnosti BMW v letošním roce zatím vzrostly o 30 %.
Podle analytiků společnosti Sitel však hrozí, že akcie svůj trend obrátí.
„BMW má nejvyšší expozici vůči Číně mezi evropskými OEM [výrobci originálního vybavení] – preferujeme vyšší expozici vůči USA (kterou má Mercedes). Cenová politika se ve 2. čtvrtletí oproti 1. čtvrtletí zhoršila (z vysokých úrovní). Ve 2. pololetí očekáváme další zhoršení. BMW má nižší míru konverze hotovosti než Mercedes,“ uvedli 7. srpna ve zprávě pro klienty analytici Stifel Europe pod vedením Daniela Schwarze.