account_circle
GLOBÁLNÍ TRHY – Asijské akcie mírně oslabují kvůli riziku deflace v Číně a nervozitě bank

GLOBÁLNÍ TRHY – Asijské akcie mírně oslabují kvůli riziku deflace v Číně a nervozitě bank

Asijské akcie byly ve středu v defenzivě poté, co údaje ukázaly, že Čína v červenci sklouzla do deflace, což je negativní signál pro výhled růstu světové ekonomiky, ačkoli by to mohlo pomoci utlumit inflační síly ve světě.

Asijské akcie byly ve středu v defenzivě poté, co údaje ukázaly, že Čína v červenci sklouzla do deflace, což je negativní signál pro výhled růstu světové ekonomiky, ačkoli by to mohlo pomoci utlumit inflační síly ve světě.

Evropské futures se napříč trhy zvýšily, přičemž futures na EUROSTOXX 50 vzrostly o 0,9 % a futures na FTSE o 0,5 % poté, co Itálie uvedla, že její nová daň na banky nebude činit více než 0,1 % celkových aktiv, což uklidnilo nervozitu.

Futures na index S&P 500 vzrostly o 0,1 %, zatímco futures na Nasdaq vzrostly o 0,2 %.

V Asii se nejširší index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko zvýšil o 0,2 % po 1,2% propadu o den dříve. Japonský index Nikkei klesl o 0,4 %.

Ostře sledované údaje z Číny ve středu ukázaly, že spotřebitelské ceny v červenci klesly o 0,3 % oproti předchozímu roku, což byl první pokles od února 2021, i když byl o něco lepší než odhadovaný pokles o 0,4 %. Výrobní ceny klesaly již desátý měsíc v řadě.

Údaje následovaly po neuspokojivých údajích o obchodu o den dříve, které podpořily obavy o globální ekonomický výhled.

Zdroj: Getty Images

„Ačkoli celkové údaje CPI a PPI naznačují deflační příběh, tlak není tak velký,“ uvedl Gary Ng, hlavní ekonom společnosti Natixis pro Asii a Tichomoří. „Není pravděpodobné, že by Čína vstoupila na dráhu úplné deflace, protože jádrový CPI je stále odolný a je tažen službami.“

„Vzhledem k tomu, pokud nedojde k dalšímu zlepšení spotřebitelského sentimentu, je možné, že v Číně bude růst riziko deflace.“

Čínské blue chips i hongkongský index Hang Seng oslabily o 0,3 %. Čínský pevninský jüan se vzdálil od třítýdenního minima a ustálil se na 7,2084 za dolar s pomocí dolarového prodeje státních bank, uvedla agentura Reuters.

Čínské developerské společnosti kótované v Hongkongu klesly o 0,6 % po 4,8% propadu o den dříve, protože přetrvávaly obavy o tento sektor, který je hlavním pilířem hospodářského růstu.

„Za současného stavu se tvůrci politik konečně pustili do uvolňování politiky a my se domníváme, že toto úsilí bude trvat, dokud se neobjeví jasné známky zlepšení agregátní poptávky,“ uvedl Chetan Ahya, hlavní ekonom Morgan Stanley pro Asii.

„Jsme si však vědomi poučení z minulosti, že pokud se politika předčasně zpřísní při prvních známkách oživení, zvýší se riziko pádu do dluhové deflační smyčky.“

Dezinflační síly se projevují také v Brazílii, kde spotřebitelské ceny klesly za měsíc do poloviny července více, než se očekávalo. Centrální banka minulý týden snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů.

Přes noc Wall Street skončila v rámci širokého výprodeje níže poté, co snížení ratingu několika věřitelů agenturou Moody’s znovu vyvolalo obavy o zdraví amerických bank a ekonomiky. Index Dow klesl o 0,5 %, index S&P 500 ztratil 0,4 % a Nasdaq Composite se propadl o 0,8 %.

Zdroj: Bloomberg

Italská vláda v úterý šokovala trhy stanovením jednorázové 40% daně ze zisků bank z vyšších úrokových sazeb, což způsobilo pokles akcií regionálních bank o 3,5 %.

Později uvedla, že nová daň nebude činit více než 0,1 % celkových aktiv.

Výnosy dlouhodobějších státních dluhopisů v Asii dále klesly po solidním zájmu o prodej tříletých dluhopisů v hodnotě 42 mld. dolarů. Desetileté výnosy se snížily o 3 bazické body na 3,9981 % poté, co přes noc klesly o 5 bazických bodů až na 3,9840 %, což představuje týdenní minimum.

Výnos dvouletých dluhopisů citlivých na sazby klesl o 1 bazický bod na 4,7450 % před čtvrteční zprávou o inflaci v USA. Ekonomové očekávají, že celková inflace v červenci mírně vzrostla na meziroční tempo 3,3 %, zatímco jádrová míra inflace je vnímána beze změny na úrovni 4,8 %.

Americký dolar odevzdal část nočních zisků na úrovni 102,39 vůči koši měn. Australský dolar citlivý na riziko přes noc prolomil klíčovou hladinu podpory a poté se odrazil zpět na 0,6553 USD.

Jinde byly ceny ropy nepatrně nižší. Futures na ropu Brent oslabily o 0,2 % na 86,00 USD za barel a futures na americkou ropu West Texas Intermediate rovněž klesly o 0,2 % na 82,73 USD.

Cena zlata byla o 0,3 % vyšší na úrovni 1 930,18 USD za unci.

Předchozí článek

GLOBÁLNÍ TRHY - Asijské trhy klesly, dolar vzrostl po slabých údajích o čínském obchodu

Další článek

Analytici odhalili 2 nové tipy na akcie ropného a plynárenského sektoru - u jedné z nich se očekává růst o 35 %

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies