Očekává se, že zpětné odkupy akcií letos poněkud upadnou v nemilost, protože společnosti se potýkají se stavem ekonomiky a jeho dopadem na zisky. Některé velké společnosti se však tomuto trendu vzepřely.
Podle Ryana Hammonda z Goldman Sachs se zpětné odkupy akcií v rámci indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí snížily o 21 % ve srovnání s předchozím rokem. Tento propad přichází v době, kdy si největší americké korporace utahují opasky, aby se vyrovnaly s poklesem ekonomiky a vyššími úrokovými sazbami.
Za celý rok 2023 se očekává, že společnosti v indexu S&P 500 vynaloží na zpětný odkup akcií celkem 808 miliard USD, uvedl Hammond. To by znamenalo přibližně 15% pokles oproti 950 miliardám USD v roce 2022. Přesto je tato projekce přibližně o 50 % vyšší než částka vynaložená v roce 2020.
Zpětné odkupy jsou oblastí podnikových výdajů, která je podle analytika v letošním roce obzvláště silně zasažena. Celkově se očekává, že peněžní výdaje společností v indexu S&P 500 poklesnou o relativně skromné 1 %, a to spolu se zpomalujícím se růstem zisku na akcii. Hammond očekává, že společnosti budou v roce 2023 oproti loňskému roku více utrácet za dividendy, kapitálové výdaje a výzkum a vývoj, zatímco částka vynaložená na zpětné odkupy a akvizice v hotovosti by se měla snížit.

„Zpomalení již probíhá, zejména v oblasti zpětných odkupů,“ uvedl v úterním sdělení klientům.
Hammond také uvedl, že zpětné odkupy by mohly být obzvláště silně zasaženy v případě recese, protože jsou jedním z „nejvolatilnějších způsobů využití hotovosti“.
Přesto uvedl, že investoři budou v současném prostředí odměňovat společnosti, které vracejí hotovost akcionářům, více než ty, které investují do růstu. Poznamenal, že společnosti vracející hotovost akcionářům překonaly od 8. března ty, které investují přebytečnou hotovost do výzkumu a vývoje, o 3 procentní body.
S ohledem na tuto skutečnost Hammond provedl výběr 10 akcií, které ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 nejvíce platily zpětný odkup. Z těchto deseti společností zvýšily v prvním čtvrtletí zpětný odkup pouze mateřské společnosti Meta Platforms (META) společnosti Facebook a Microsoft (MSFT).
Meta zvýšila své oprávnění k zpětnému odkupu akcií na 40 miliard dolarů. Pro srovnání, v loňském roce tato velká technologická společnost odkoupila akcie v hodnotě přibližně 28 miliard dolarů.
Microsoft mezitím podle Hammonda zvýšil zpětný odkup jen o 1 % oproti předchozímu čtvrtletí.
Obě oznámení přicházejí v době, kdy se technologické společnosti snaží omezit náklady prostřednictvím opatření, jako je propouštění, v souvislosti s obavami z širší ekonomiky a ochlazením výdajů na reklamu.
Pozoruhodné je, že Apple (AAPL) a Alphabet (GOOGL), mateřská společnost Googlu, dvě společnosti s největším zpětným odkupem ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022, obě v tomto čtvrtletí stáhly částku, kterou daly na zpětný odkup akcií, uvedl.