account_circle
Prodej majetku v Egyptě naráží na překážky, stát si udržuje kontrolu nad ním

Prodej majetku v Egyptě naráží na překážky, stát si udržuje kontrolu nad ním

Egypt slíbil Mezinárodnímu měnovému fondu, že omezí zapojení státu do ekonomiky a umožní soukromým společnostem hrát mnohem větší roli, ale několik nedávných kroků ukazuje, že stát nadále rozšiřuje své podíly a zpřísňuje svou kontrolu.

Egypt slíbil Mezinárodnímu měnovému fondu, že omezí zapojení státu do ekonomiky a umožní soukromým společnostem hrát mnohem větší roli, ale několik nedávných kroků ukazuje, že stát nadále rozšiřuje své podíly a zpřísňuje svou kontrolu.

V rámci 46měsíčního balíčku finanční podpory ve výši 3 miliard dolarů, který Egypt oznámil MMF v říjnu, se zavázal vyrovnat podmínky pro veřejný a soukromý sektor, posílit podnikatelské prostředí a snížit úlohu státu a armády v nestrategických oblastech.

Egypt po řadě hospodářských otřesů zoufale potřebuje příjmy z privatizace. Pokrok v hospodářských reformách může rozhodnout o tom, zda se mu podaří překonat finanční krizi, kterou odhalila válka na Ukrajině, a položit základy udržitelného růstu.

Předchozí reformní sliby a privatizační plány se však často nepodařilo naplnit a podle analytiků politika státního vlastnictví, která má naznačit, kam stát ustoupí, a kterou MMF považuje za klíčový závazek, ponechává vládě velký manévrovací prostor.

„Mnohé z toho je vlastně ospravedlněním masivních státních zásahů v odvětvích, která jsou údajně strategická,“ řekl Yezid Sayigh, vedoucí pracovník Carnegie Middle East Center v Bejrútu.

7. prosince, šest týdnů po oznámení dohody s MMF, bylo v úředním věstníku zveřejněno nařízení, podle něhož lidé, kteří chtějí zahájit některou z 83 hospodářských činností, potřebují písemné povolení bezpečnostních úřadů.

Mezi tyto činnosti patřilo provozování obchodů s potravinami, kiosků, svatebních dekorací, kadeřnictví a leštění bot. Po kritice na sociálních sítích byl jejich počet podle vládního webu Ahram Gate snížen na 35.

Zdroj: Shutterstock

Žádosti o licence by podle tohoto opatření mohly trvat až tři měsíce a žadatelům by byly uloženy nové poplatky.

V lednovém dekretu prezident Abdel Fattah al-Sisi přidělil armádě 2 km pozemků po obou stranách téměř 3 700 km plánovaných dálnic, z nichž většina má vysoký rozvojový potenciál.

Egyptské úřady na žádost o komentář nereagovaly.

PRODEJNÍ AKCE NA KŮLECH

Egypt si v roce 2022 stanovil cíl získat během čtyř let 10 miliard dolarů ročně prostřednictvím soukromých investic do státního majetku. Minulý měsíc uvedl, že v příštím roce prodá své podíly ve 32 společnostech.

V neděli vláda oznámila, že tento týden zahájí řízení o uvedení dvou armádou vlastněných společností – provozovatele čerpacích stanic Wataniya a firmy Safi vyrábějící balenou vodu – na burzu.

Mnohé z firem, které vláda jmenovala, však byly již před lety vyčleněny. Prodej podílů v téměř všech 23 společnostech určených k privatizaci v roce 2018 byl odložen, přičemž úředníci viní ze zpoždění turbulence na trhu.

Zdroj: Shutterstock

Ačkoli státní fondy ve státech Perského zálivu bohatých na uhlovodíky nakoupily některá aktiva, když v loňském roce přišly Egyptu na pomoc, dynamika se zastavila.

Egypt založil vlastní státní fond, který má přivést soukromé investory k rozvoji státního majetku, ale tento krok má zřejmě přilákat kapitál, aniž by se vzdal kontroly, řekl Sayigh.

„Chtějí, aby ostatní pomohli státu s jeho finanční zátěží, ale priority a investice stále určuje stát,“ řekl.

VOJENSKÉ DAŇOVÉ ÚLEVY

Podle analytiků bude budoucí prodej majetku komplikovaný tím, že Sísí rozšířil často neprůhlednou ekonomickou roli armády.

Armáda a další bezpečnostní instituce jsou podle zákona z roku 2016 osvobozeny od daně z přidané hodnoty na zboží a služby potřebné pro vyzbrojování, obranu a národní bezpečnost, podle vyhlášky z roku 2015 od daně z nemovitostí, podle zákona z roku 2005 od daně z příjmu a podle zákona z roku 1986 od dovozních cel. Ministerstvo obrany může rozhodnout, které zboží a služby jsou způsobilé.

Podnikatelé si již dlouho soukromě stěžují na další nevýhody, mimo jiné při jednání s despotickou byrokracií.

Podle vyjádření prezidentské kanceláře jsou vojenští generálové často přítomni na jednáních, na nichž se projednává hospodářská politika.

Zdroj: Shutterstock

Výměnou za nové finanční prostředky si státy Perského zálivu kladou více podmínek než v minulosti, včetně požadavku na hospodářské reformy v souladu s doporučeními MMF.

I kdyby se však investice těchto politických spojenců uskutečnily, podle analytiků by nemusely soukromý sektor povzbudit, pokud by neexistovaly jasné známky toho, že stát ustupuje.

Vláda se dosud přikláněla k prodeji menšinových podílů a ponechání kontroly ve vlastních rukou, což je pro potenciální kupce méně atraktivní.

V parlamentu se nacionalističtí poslanci ohradili proti fondu určenému k využití aktiv Suezského průplavu a proti perspektivě, že zadlužený stát bude prodávat zlevněné zdroje investorům ze Zálivu.

Vojenský řetězec Tolip, který vlastní téměř dvě desítky hotelů, minulý měsíc koupil luxusní hotel v letovisku Šarm aš-Šajch od veřejně obchodované společnosti Remco Tourism Villages Construction Co. za 700 milionů egyptských liber (22,7 milionu dolarů), jak bylo zveřejněno na burze.

Předchozí článek

První dubajská IPO tohoto roku se prodala za méně než hodinu

Další článek

Akcie First Republic klesají kvůli obavám o budoucnost. Zprávy uvádějí, že zkoumá prodej nebo navýšení kapitálu

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies