Dluhopis je nástroj s pevným výnosem, který představuje půjčku poskytnutou investorem dlužníkovi (obvykle podniku nebo státu). Dluhopis si lze představit jako mezistátní smlouvu mezi věřitelem a dlužníkem, která obsahuje podrobnosti o půjčce a jejích splátkách. Dluhopisy používají podniky, obce, státy a suverénní vlády k financování projektů a operací. Vlastníci dluhopisů jsou držiteli dluhů neboli věřiteli emitenta.
Údaje o dluhopisech zahrnují konečné datum, kdy má být majiteli dluhopisu vyplacena jistina úvěru, a obvykle zahrnují podmínky pro variabilní nebo fixní úrokové platby prováděné dlužníkem.
Kdo vydává dluhopisy?
Dluhopisy jsou dluhové nástroje a představují půjčky poskytnuté emitentovi. Vlády (na všech úrovních) a podniky běžně používají dluhopisy, aby si půjčily peníze. Vlády potřebují financovat silnice, školy, přehrady nebo jinou infrastrukturu.

Stejně tak si podniky často půjčují na rozvoj svého podnikání, na nákup nemovitostí a zařízení, na realizaci ziskových projektů, na výzkum a vývoj nebo na nábor zaměstnanců. Problém, na který velké organizace narážejí, spočívá v tom, že obvykle potřebují mnohem více peněz, než jim může poskytnout průměrná banka.
Dluhopisy představují řešení, protože umožňují mnoha individuálním investorům převzít roli věřitele. Veřejné dluhové trhy totiž umožňují tisícům investorů, aby každý z nich půjčil část potřebného kapitálu. Trhy navíc umožňují věřitelům prodávat své dluhopisy dalším investorům nebo kupovat dluhopisy od jiných jednotlivců – dlouho poté, co původní emitující organizace získala kapitál.
Jak fungují dluhopisy
Dluhopisy se běžně označují jako cenné papíry s pevným výnosem a spolu s akciemi a peněžními ekvivalenty jsou jednou z hlavních tříd aktiv, kterou individuální investoři obvykle znají.
Pokud společnosti nebo jiné subjekty potřebují získat peníze na financování nových projektů, udržení běžného provozu nebo refinancování stávajících dluhů, mohou vydat dluhopisy přímo investorům. Dlužník (emitent) vydá dluhopis, který obsahuje podmínky půjčky, úrokové platby, které budou prováděny, a dobu, kdy musí být půjčené prostředky (jistina dluhopisu) splaceny (datum splatnosti). Úroková platba (kupón) je součástí výnosu, který držitelé dluhopisů získávají za to, že emitentovi půjčili své prostředky. Úroková sazba, která určuje tuto platbu, se nazývá kupónová sazba.
Počáteční cena většiny dluhopisů je obvykle stanovena na úrovni nominální hodnoty, tj. 1 000 USD za jednotlivý dluhopis. Skutečná tržní cena dluhopisu závisí na řadě faktorů: úvěrové kvalitě emitenta, délce doby do konce platnosti a kupónové sazbě v porovnání s obecným úrokovým prostředím v dané době. Jmenovitá hodnota dluhopisu je to, co bude věřiteli vyplaceno po splatnosti dluhopisu.
Většinu dluhopisů může původní vlastník po jejich vydání prodat dalším investorům. Jinými slovy, investor nemusí držet dluhopis až do data jeho splatnosti. Je také běžné, že dlužník odkoupí dluhopisy zpět, pokud se sníží úrokové sazby nebo pokud se zlepší úvěrová situace dlužníka a ten může znovu vydat nové dluhopisy za nižší cenu.

Ceny a úrokové sazby dluhopisů
Proto funguje známé tvrzení, že cena dluhopisu se mění nepřímo úměrně s úrokovými sazbami. Když se úrokové sazby zvyšují, ceny dluhopisů klesají, aby došlo k vyrovnání úrokové sazby dluhopisu s převládajícími sazbami, a naopak.
Jiný způsob, jak tento koncept ilustrovat, je uvažovat o tom, jaký by byl výnos našeho dluhopisu při změně ceny, a nikoli při změně úrokové sazby. Pokud by se například cena snížila z 1 000 USD na 800 USD, pak by výnos vzrostl na 12,5 %.
K tomu dochází proto, že na aktivum, které má hodnotu 800 dolarů, dostáváte stejnou garantovanou částku 100 dolarů (100 dolarů/ 800 dolarů). Naopak, pokud cena dluhopisu vzroste na 1 200 USD, výnos se sníží na 8,33 % (100 USD/1 200 USD).
Jak fungují dluhopisy?
Dluhopisy jsou druhem cenného papíru, který prodávají vlády a podniky jako způsob získávání peněz od investorů. Z pohledu prodávajícího je tedy prodej dluhopisů způsobem, jak si půjčit peníze. Z pohledu kupujícího je nákup dluhopisů formou investice, protože kupujícího opravňuje k zaručenému splacení jistiny i k toku úrokových plateb. Některé typy dluhopisů nabízejí i další výhody, například možnost přeměny dluhopisu na akcie emitující společnosti.
Trh dluhopisů má tendenci pohybovat se inverzně k úrokovým sazbám, protože dluhopisy se obchodují s diskontem, když úrokové sazby rostou, a s prémií, když úrokové sazby klesají.

Co je příkladem dluhopisu?
Pro ilustraci uveďme případ společnosti XYZ. Společnost XYZ si chce půjčit 1 milion USD na financování výstavby nové továrny, ale není schopna získat toto financování od banky. Místo toho se společnost XYZ rozhodne získat peníze prodejem dluhopisů v hodnotě 1 milionu USD investorům. Podle podmínek dluhopisů se společnost XYZ zavazuje platit držitelům dluhopisů úrok 5 % ročně po dobu pěti let, přičemž úroky budou vypláceny pololetně. Každý z dluhopisů má nominální hodnotu 1 000 USD, což znamená, že společnost XYZ prodává celkem 1 000 dluhopisů.