account_circle
Kryptoměny

Kryptoměny

Kryptoměna je digitální nebo virtuální měna zabezpečená kryptografií, která téměř znemožňuje její padělání nebo dvojí utrácení. Mnohé kryptoměny jsou decentralizované sítě založené na technologii blockchain – distribuované účetní knize vynucované různorodou sítí počítačů.

Kryptoměna je digitální nebo virtuální měna zabezpečená kryptografií, která téměř znemožňuje její padělání nebo dvojí utrácení. Mnohé kryptoměny jsou decentralizované sítě založené na technologii blockchain – distribuované účetní knize vynucované různorodou sítí počítačů.

Charakteristickým rysem kryptoměn je, že je zpravidla nevydává žádná centrální autorita, což je činí teoreticky imunními vůči vládním zásahům nebo manipulaci.

Porozumění kryptoměnám

Kryptoměny jsou digitální nebo virtuální měny, jejichž základem jsou kryptografické systémy. Umožňují bezpečné online platby bez použití zprostředkovatelů třetích stran. „Kryptoměna“ označuje různé šifrovací algoritmy a kryptografické techniky, které tyto záznamy chrání, jako je šifrování eliptickou křivkou, dvojice veřejných a soukromých klíčů a hashovací funkce.

Kryptoměny lze těžit, nakupovat na kryptoměnových burzách nebo odměňovat za práci vykonanou v blockchainu. Ne všechny weby elektronických obchodů umožňují nákupy pomocí kryptoměn. Ve skutečnosti se kryptoměny, dokonce i ty populární, jako je Bitcoin, pro maloobchodní transakce téměř nepoužívají. Díky hodnotám kryptoměn se však staly populárními jako nástroje pro obchodování a investování. V omezené míře se používají také k přeshraničním převodům.

Blockchain

Ústředním prvkem přitažlivosti a funkčnosti bitcoinu a dalších kryptoměn je technologie blockchain. Jak název napovídá, blockchain je v podstatě soubor propojených bloků informací v online účetní knize. Každý blok obsahuje soubor transakcí, které byly nezávisle ověřeny jednotlivými ověřovateli v síti.

Každý nově vytvořený blok musí být před potvrzením ověřen každým uzlem, což téměř znemožňuje falšování historie transakcí.

Obsah online účetní knihy musí být odsouhlasen sítí jednotlivých uzlů neboli počítačů, které účetní knihu udržují.

Podle odborníků může technologie blockchain sloužit v mnoha průmyslových odvětvích, dodavatelských řetězcích a procesech, jako je online hlasování a crowdfunding. Finanční instituce, jako je JPMorgan Chase & Co., testují využití technologie blockchain ke snížení transakčních nákladů zefektivněním zpracování plateb.

Typy kryptoměn

Mnoho kryptoměn bylo vytvořeno za účelem usnadnění práce v blockchainu, na kterém jsou postaveny. Například ether byl navržen tak, aby se používal jako platidlo za validační práci provedenou v blockchainu. Když v září 2022 blockchain přešel na proof-of-stake, zdědil ether (ETH) další povinnost jako mechanismus sázek v blockchainu. XRP společnosti Ripple je navržen tak, aby jej banky používaly k usnadnění převodů mezi různými geografickými oblastmi.

Protože je na trhu tolik kryptoměn, je důležité porozumět jejich typům. Pochopení toho, zda má sledovaný token nějaký účel, vám pomůže rozhodnout, zda se vyplatí do ní investovat – kryptoměna bez účelu bude pravděpodobně rizikovější než ta s užitkem.

Když slyšíte o typech kryptoměn, většinou slyšíte název tokenu. Názvy tokenu se však od typů mincí liší. Zde jsou uvedeny některé typy, u kterých najdete některé názvy tokenů v dané kategorii:

  • Užitkové tokeny: XRP a ETH jsou dva příklady užitkových tokenů. Na svých příslušných blockchainech plní specifické funkce.
  • Transakční: Tokeny určené k použití jako platební metoda. Nejznámějším z nich je Bitcoin.
  • Řídicí: Tyto tokeny představují hlasovací nebo jiná práva v blockchainu, například Uniswap.
  • Platformní: Tyto tokeny podporují aplikace vytvořené pro použití blockchainu, například Solana.
  • Bezpečnostní tokeny: Tokeny představující vlastnictví aktiva, například akcie, která byla tokenizována (hodnota převedena do blockchainu). MS Token je příkladem sekuritizovaného tokenu.

Pokud najdete kryptoměnu, která nespadá do žádné z těchto kategorií, našli jste novou kategorii nebo něco, co je třeba prozkoumat, abyste si byli jisti, že je to legitimní.

Jsou kryptoměny bezpečnou investicí?

Kryptoměny si získaly pověst nestabilních investic kvůli vysokým ztrátám investorů v důsledku podvodů, hacků a chyb. Ačkoli je základní kryptografie obecně bezpečná, technická složitost používání a ukládání kryptoaktiv může být pro nové uživatele značným nebezpečím.

Kromě tržních rizik spojených se spekulativními aktivy by si investoři do kryptoměn měli být vědomi následujících rizik:

  • Uživatelské riziko: Na rozdíl od tradičních financí neexistuje způsob, jak kryptoměnovou transakci zvrátit nebo zrušit poté, co již byla odeslána. Podle některých odhadů je v současnosti přibližně pětina všech bitcoinů nedostupná kvůli ztraceným heslům nebo nesprávným odesílacím adresám.
  • Regulační rizika: Regulační status některých kryptoměn je stále nejasný, protože mnohé vlády se je snaží regulovat jako cenné papíry, měny nebo obojí. Náhlý regulační zásah by mohl ztížit prodej kryptoměn nebo způsobit pokles cen na celém trhu.
  • Rizika protistrany: Mnoho investorů a obchodníků se při ukládání kryptoměn spoléhá na burzy nebo jiné správce. Krádež nebo ztráta jednou z těchto třetích stran by mohla vést ke ztrátě celé investice.
  • Rizika spojená se správou: Vzhledem k nedostatku ucelených předpisů existuje jen málo ochranných opatření proti klamavým nebo neetickým praktikám správy. Mnoho investorů přišlo o velké částky kvůli manažerským týmům, které nedokázaly dodat produkt.
  • Programovací rizika: Mnoho investičních a úvěrových platforem používá k řízení pohybu uživatelských vkladů automatizované inteligentní smlouvy. Investor využívající některou z těchto platforem na sebe bere riziko, že chyba nebo zneužití těchto programů může způsobit ztrátu jeho investice.
  • Manipulace s trhem: Manipulace s trhem zůstává v oblasti kryptoměn značným problémem, neboť vlivné osoby, organizace a burzy jednají neeticky.

Navzdory těmto rizikům zaznamenaly kryptoměny velký cenový skok a celková tržní kapitalizace vzrostla na více než 1 bilion dolarů.

Navzdory spekulativní povaze tohoto aktiva se některým podařilo vytvořit značné jmění tím, že na sebe vzali riziko investic do kryptoměn v rané fázi vývoje.

Předchozí článek

Co nás letní horká série indexu S&P 500 může naučit o rally na konci roku 2023 a její síle

Další článek

Americké akcie čeká v roce 2023 náročný závěr, protože výnosy dluhopisů kolísají

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies