account_circle
Komoditní trh

Komoditní trh

Co je komoditní trh?

Komoditní trh je fyzické nebo virtuální tržiště, kde se setkávají účastníci trhu a nakupují nebo prodávají pozice v komoditních produktech, jako je ropa, zlato, měď, stříbro, pšenice a ječmen. Ačkoli se zpočátku začínalo se zemědělskými komoditami, dnes se na komoditních trzích obchoduje se všemi komoditami, jako jsou základní kovy – zlato, stříbro, měď, infrastruktura, například ropa, elektřina, a dokonce i předpovědi počasí. Přibližně 50 hlavních komoditních burz po celém světě obchoduje s více než 100 komoditami.

Typy komoditních trhů

Komoditní trh lze rozdělit do dvou hlavních kategorií podle typu komodity. Tyto dvě kategorie jsou:

Tvrdé komodity

Tvrdé komodity se skládají z komodit, které jsou potřebné pro výrobní odvětví. Měly by být těženy a ručně dobývány ze země nebo z oceánu. Mají omezené zásoby a jsou nejvíce ovlivňovány geopolitickými a ekonomickými podmínkami. Příklady takových komodit jsou zlato, ropa, stříbro, kaučuk, měď atd. Větší část ceny je způsobena procesem jejich těžby.

Měkké komodity

Měkké komodity představují komodity, které souvisejí především se zemědělstvím nebo s chovem hospodářských zvířat. Na rozdíl od tvrdých komodit se netěží ani netěží, ale vyrábějí se vhodnými postupy. Mají prakticky neomezené zásoby a neovlivňují je geopolitické podmínky, ale počasí nebo přírodní jevy. Možnými příklady takových komodit jsou kukuřice, pšenice, ječmen, cukr, vepřové maso, káva, čaj atd.

Příklad fungování komoditního trhu

Pokud cena obchodované komodity kolísá, mění se synchronně i cena odpovídajících futures kontraktů. Uvažujme případ ropy, o jejíž ceně rozhoduje v ideálním případě poptávka a nabídka. Země Blízkého východu, hlavní producenti ropy, se snažily kontrolovat ceny ropy tím, že kontrolovaly nabídku. V praktickém světě však ceny ropy ovlivňují i další faktory – hlavní geopolitické hledisko.

Například během hospodářské krize v roce 2008 došlo k poklesu celosvětového růstu, takže ceny futures kontraktů na ropu měly zaznamenat velký propad. To se však téměř nestalo a futures kontrakty na ropu byly na životním maximu 145 dolarů za barel. Bylo to hlavně proto, že investoři po celém světě vybrali své peníze z akcií a nakoupili komodity a futures kontrakty. Tento zvýšený tok peněz vedl k prudkému růstu futures kontraktů na ropu a zlato.

Výhody investování na komoditním trhu

Mechanismus zajištění (hedge)

Největší výhodu investování na komoditním trhu mají výrobci, dovozci a vývozci, protože jim poskytuje mechanismus zajištění proti kolísání cen. Například zemědělec se může chránit před kolísáním cen pšenice prodejem svého futures kontraktu s datem expirace o tři měsíce později. Maloobchodník se zase může chránit nákupem futures kontraktu.

Méně manipulací

V porovnání s finančním trhem, komoditní trhy obchodují se správnými hmotnými produkty, které jsou surovinami pro zpracovatelský průmysl. Proto se komoditní trhy řídí poptávkou a nabídkou a jsou méně náchylné k manipulacím než finanční trhy.

Nevýhody

Riziko

Investice do komodit jsou rizikové, protože geopolitické faktory hrají důležitou roli při stanovování cen. Například jakékoli podezření na politickou krizi na Blízkém východě vede k náhlému skoku cen ropy. Kvůli takovému systematickému riziku jsou komoditní trhy náchylné k provozním selháním a musí být pravidelně sledovány, aby se předešlo nepříznivým okolnostem.

Pákový efekt

Na rozdíl od finančních trhů se komoditním trhům daří díky nízkým maržovým požadavkům a vysoké finanční páce. Ačkoli pomáhá k lepšímu potenciálnímu zisku, vysoké pákové poměry během hospodářské recese nebo neočekávaných volatilních pohybů může vést ke zvýšeným ztrátám.

Důležité body

  • Trh s komoditami je mnohem starší než finanční trh s penězi a prošel vývojem. Prvním obchodováním, které lidstvo zná, bylo barterové obchodování, kdy se mezi zemědělci a spotřebiteli obchodovalo s komoditami, jako je například potravinářské obilí. První známý plně funkční komoditní trh byl založen v Amsterdamu na počátku 16. století.
  • Stanovení cen komodit obchodovaných na komoditním trhu je poměrně složité a závisí na individuálních charakteristikách. Například u zboží, jako je pšenice a ječmen, se kromě sil poptávky a nabídky uplatňují i náklady na skladování. Náklady na skladování jsou nutné, protože tyto komodity vyžadují vhodné skladovací mechanismy, které je zachrání během přepravy nebo před přírodními kalamitami.
  • Existují určitá kritéria, která musí komodita splňovat, aby byla vhodná pro obchodování na komoditních burzách. Těmito vlastnostmi jsou homogenita, kolísání cen, otevřená nabídka a trvanlivost.
  • Komoditní trh se od peněžních trhů liší z hlediska podkladového nástroje; základní koncepce obchodování jsou v podstatě stejné. Koncept spotové ceny, budoucí cena, expirace a realizační cena jsou v podstatě stejné.
  • Na komoditním trhu se sice obecně obchoduje s obecnými komoditami, jako je káva nebo pšenice, ale postupem času se vyvinul tak, že zahrnuje i určité diferencované produkty. Tyto diferencované produkty jsou obecné komodity, ale s určitými zvláštními vlastnostmi. Příkladem může být vysokooktanový benzín, pro který by generickou komoditou byl benzín.
  • Komodity jsou ve srovnání s finančními aktivy vysoce volatilní aktiva. Řídí se nejen geopolitickým napětím, hospodářskou expanzí a recesí, ale také přírodními silami, jako jsou povodně nebo kalamity.
  • Mezi hlavní komoditní burzy na světě patří London Metal Exchange, Dubai mercantile exchange, Chicago Board of Trade, Multi Commodity exchange atd.

Závěr

Obchodování s komoditami, a tedy i komoditní trh, lze vysledovat již v době, kdy se začaly vyvíjet lidské civilizace. Jsou jen další třídou aktiv, stejně jako akcie nebo dluhopisy. Rozdíl spočívá v jejich původu, protože jsou hmatatelnější. Podobnost spočívá v tom, že obě mají složité, vyvinuté deriváty, které fungují jako zajišťovací mechanismy pro zajišťovatele a rychlé peníze pro spekulanty. Komoditní trh poskytuje těmto různým účastníkům prostředí, kde se mohou setkávat a podílet se na konečném stanovení cen těchto komodit.

Předchozí článek

Devalvace

Další článek

GLOBÁLNÍ TRHY - asijské akcie rostou, protože údaje z Číny zlepšují náladu; dolar zůstává silný

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies