account_circle
Americké trhy v očekávání zprávy o zaměstnanosti: investoři sledují data, cla i Trumpův zákon

Americké trhy v očekávání zprávy o zaměstnanosti: investoři sledují data, cla i Trumpův zákon

Americké akciové futures ve čtvrtek mírně posílily, což signalizovalo opatrný optimismus investorů před zveřejněním klíčové měsíční zprávy o zaměstnanosti. V době před otevřením trhů rostly futures na index Dow Jones o 16 bodů, futures na S&P 500 o 4 body a technologický Nasdaq 100 přidal 23 bodů. Všechny tyto pohyby odpovídají zhruba nárůstu o 0,1 %, což odráží převážně vyčkávací náladu na trzích.

Ve středu dosáhly hlavní indexy Wall Street nových maxim – S&P 500 i Nasdaq Composite uzavřely na rekordních hodnotách, zatímco index Dow Jones zůstal téměř beze změny. I tak se drží těsně pod historickým maximem. Investoři zároveň zohledňovali oznámenou obchodní dohodu mezi Spojenými státy a Vietnamem, která je vnímána jako další krok v sérii posledních snah Bílého domu zmírnit napětí ve světovém obchodě před klíčovým datem 9. července, kdy mají vstoupit v platnost nová cla.

Zdroj: SkolaInvestoru.cz

Zpráva o zaměstnanosti, kterou zveřejní americký Úřad pro statistiku práce (BLS), bude hlavní událostí dne. Očekává se, že ekonomika USA vytvořila v červnu přibližně 110 000 nových pracovních míst, což by bylo méně než květnových 139 000. Míra nezaměstnanosti by měla podle prognóz mírně vzrůst z 4,2 % na 4,3 %. Tato čísla budou klíčová nejen pro investory, ale především pro Federální rezervní systém (Fed), který má za úkol sledovat vývoj zaměstnanosti v rámci svého dvojího mandátu.

Údaje zveřejněné ve středu ve zprávě ADP naznačily, že firmy začínají být opatrnější při najímání nových zaměstnanců. Důvodem je především nejistota ohledně obchodních vztahů a vlivu nových cel, což vede nejen k menší ochotě firem rozšiřovat týmy, ale i ke zdrženlivosti zaměstnanců při změnách zaměstnání. Ačkoliv historicky nebývá mezi ADP a oficiální statistikou BLS vysoká korelace, tato data přesto naznačují možný zpomalující trend.

Šéf Fedu Jerome Powell v nedávném vystoupení zdůraznil opatrnost a znovu potvrdil, že centrální banka nehodlá uspěchat rozhodnutí o úrokových sazbách. Zároveň ale připustil, že Fed má letos ještě čtyři plánovaná zasedání, na kterých může dojít ke snížení sazeb, pokud to budou ekonomická data opodstatňovat. Powell tak čelí tlaku prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě prosazuje uvolněnější měnovou politiku.

Vedle statistik o zaměstnanosti je významnou událostí také nedávno uzavřená obchodní dohoda s Vietnamem. Ta stanovuje 20% clo na většinu vietnamského dovozu a dokonce 40% clo na zboží přepravované přes Vietnam, který se stal významným centrem exportu produktů jako obuv nebo sportovní vybavení. Dohoda je vnímána jako strategický úspěch administrativy před nadcházejícím termínem obnovení cel.

V rámci širší obchodní agendy Spojené státy také zrušily omezení vývozu technologií pro návrh čipů do Číny. Tento krok, oznámený ve středu večer, je součástí aktuálního vyjednávání s Pekingem a měl pozitivní odezvu mezi technologickými společnostmi. Zlepšení obchodního klimatu bylo podpořeno i nedávnou dohodou s Čínou, odkladem kanadské digitální daně a blížícím se podpisem obchodního paktu s Indií.

Dalším středem zájmu investorů je tzv. „Trumpův meganávrh“, tedy rozsáhlý zákon o snížení daní a zvýšení výdajů. Tento návrh zákona již prošel Senátem a ve čtvrtek se posunul dál procedurálně v Sněmovně reprezentantů. Pokud bude schválen, zvýší federální dluh USA o odhadovaných 3,3 až 3,4 bilionu dolarů během deseti let. Nezávislá rozpočtová kancelář Kongresu varovala, že zákon by mohl vést k tomu, že téměř 12 milionů Američanů ztratí zdravotní pojištění, což vyvolává silné reakce u opozice i části veřejnosti.

V korporátním sektoru přitáhla pozornost společnost Tripadvisor, jejíž akcie prudce vzrostly poté, co Wall Street Journal informoval o vstupu aktivistického investora Starboard Value, který nyní drží více než 9% podíl ve společnosti. Stejně tak rostly akcie společnosti Datadog, která bude zařazena do prestižního indexu S&P 500.

Datadog, Inc. (DDOG)

Trhy však nekopírují jen pozitivní zprávy. Ceny ropy ve čtvrtek klesly přibližně o 0,8 % poté, co vládní data ukázala nečekaný nárůst zásob ropy v USA o 3,85 milionu barelů. Investoři nyní vyhlížejí víkendové zasedání kartelu OPEC+, od kterého se očekává zvýšení produkce o 411 000 barelů denně od srpna. Přestože ceny ve středu vzrostly o 3 % kvůli napětí kolem íránského jaderného programu, čtvrteční pokles ukazuje, že volatilita na trhu s ropou zůstává vysoká.

Trhy tak ve čtvrtek vstoupily do zkráceného obchodního dne s mírným optimismem, avšak ve stínu důležitých makroekonomických událostí, které mohou určit další směr měnové i obchodní politiky USA.

Předchozí článek

Ceny ropy pod tlakem: Obavy z amerických cel a růstu produkce OPEC brzdí trh

Další článek

Oracle roste nejrychleji za poslední roky díky cloudu a umělé inteligenci

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies