Společnost Morgan Stanley zvýšila doporučení pro americké akcie na “Overweight” a upřednostňuje americké akcie před ostatními světovými regiony díky odolným ziskům, podpůrné měnové politice a oslabujícímu dolaru. Tento gigant na Wall Street nyní předpokládá, že index S&P 500 dosáhne do druhého čtvrtletí roku 2026 ohromující hodnoty 6 500 bodů.
V pololetním výhledu globální strategie, který firma zveřejnila v úterý, se předpokládá stabilní růst zisku na akcii (EPS) do roku 2027, podpořený klesajícím dolarem a ustupujícími úrokovými sazbami. Tento výhled očekává, že ocenění si udrží svůj zvýšený status. Morgan Stanley vyzdvihla atraktivitu amerického trhu a zdůraznila jeho potenciál stát se jak rizikovou, tak bezrizikovou volbou aktiv oproti zbytku světa (RoW).

Růstová strategie naznačuje, že “americká riziková i bezriziková aktiva jsou atraktivní ve srovnání s RoW na pozadí zpomalující, ale stále expandující globální ekonomiky navzdory politické nejistotě, spolu s deregulací a větším snížením sazeb, než se na trzích oceňuje”.
Tato aktualizace představuje pevnou regionální preferenci v kontextu širšího neutrálního postoje ke globálním akciím. Zatímco Morgan Stanley si zachovává hodnocení Equal Weight pro globální akcie, drží si také perspektivu Overweight pro americké akcie a základní fixní výnosy.
Přestože Morgan Stanley podporuje potenciál amerického trhu, je u akcií mimo americké pobřeží opatrná. U evropských a japonských akcií si ponechává rating Equal Weight a u rozvíjejících se trhů (EM) má rating Underweight. Očekává tlaky na marže v Evropě a Asii (kromě Indie), především kvůli silnějším místním měnám a expozici vůči odvětvím citlivým na cla. Firma předpokládá, že silná měna a příklon odvětví k celním tarifům budou dále tlumit zisky mimo USA.
Hlavní bankovní dceřiná společnost se však rozchází s názorem, že americká aktiva ztratí svůj mezinárodní půvab navzdory předpokládanému zmírnění dolaru. Morgan Stanley tvrdí: “Odmítáme myšlenku, že by zahraniční investoři výrazně opouštěli nebo měli opouštět americká aktiva.” Toto tvrzení je v rozporu s názorem, že oslabení dolaru povede k znehodnocení amerických aktiv v očích mezinárodních investorů.
Zpráva Morgan Stanley zůstává optimistická, pokud jde o globální ekonomiku, přestože uznává pomalý růst. Vidí trvalou expanzi, i když klesajícím tempem, podpořenou zmírněním inflace, politickými stimuly a snížením hlavních rizik.
Společnost předpovídá, že růst reálného HDP ve světě do konce roku 2025 meziročně zpomalí na 2,5 %, což představuje pokles z 3,5 % na konci roku 2024. Inflace by měla zůstat setrvalá a do konce roku 2025 mírně zpomalit na 2,1 % z 2,3 % o rok dříve.
Firma předpovídá rozsáhlé hospodářské oslabení, přičemž v USA, eurozóně a Velké Británii se v roce 2025 předpokládá růst kolem 1 % nebo nižší. Stejně tak se očekává, že rozvíjející se trhy zaznamenají zpomalení svého růstu o téměř celý jeden procentní bod. Zejména čínský HDP by měl podle prognóz klesnout ještě prudčeji.
Navzdory tomuto zpomalení zůstává inflace nadále tvrdohlavá. Předpokládá se, že Fed bude udržovat sazby na stabilní úrovni až do roku 2025, než začne počátkem roku 2026 snižovat. Mezitím se předpokládá, že centrální banky v Evropě i ve Velké Británii do konce roku 2025 uvolní svou politiku, a Bank of Japan by měla pozastavit zvyšování sazeb.

Závěrem Morgan Stanley uvádí: “Navzdory nezajímavým číslům o růstu naši ekonomové nevolají po recesi v USA ani ve světě.” Společnost zhodnotila události posledních týdnů a konstatuje, že existují “off-rampy obchodního napětí”, což eliminuje extrémní negativní rizikové faktory pro růst a extrémní pozitivní rizika pro inflaci. Do těchto prognóz však proniká opatrný sentiment, který naznačuje možné zpomalení globálního hospodářského růstu a provádí křehké vyvažování mezi jasnějšími vyhlídkami pro americké akcie a konzervativnějšími předpověďmi pro globální trhy.