Americké akciové trhy začaly úterní obchodování v mírně negativním teritoriu, když futures na hlavní indexy Wall Street klesaly poté, co si trhy v pondělí připsaly zisky. V centru pozornosti investorů zůstávají výsledky klíčových maloobchodních společností, nadcházející zákon o daňových úlevách i další vývoj v obchodních jednáních a geopolitice.
V 05:50 SEČ (09:50 GMT) ztrácely futures na index Dow Jones 90 bodů (-0,2 %), S&P 500 o 21 bodů (-0,4 %) a Nasdaq 100 o 100 bodů (-0,5 %). Tento vývoj přichází krátce poté, co Wall Street v pondělí uzavřela v plusu, navzdory počátečním obavám ze snížení úvěrového ratingu USA agenturou Moody’s. Index S&P 500 tak zaznamenal šestou růstovou seanci v řadě a nyní se pohybuje pouhá 3 % pod historickým maximem, což ukazuje na přetrvávající chuť investorů nakupovat.

Dnes se však pozornost investorů obrací směrem k maloobchodu, konkrétně na výsledky společnosti Home Depot, která by mohla naznačit, jak silný je americký spotřebitel v době rostoucích cen a nejistoty kolem obchodních cel. Home Depot má oznámit své výsledky před zahájením obchodování, a trh bude detailně analyzovat nejen čísla, ale také jakýkoli komentář ke strategii cenotvorby, zejména ve světle minulého týdne, kdy společnost Walmart varovala před možným zdražováním kvůli tlaku z Trumpovy celní politiky.
Americký exprezident Donald Trump reagoval prohlášením, že Walmart by měl převzít náklady na cla sám, což dále rozvířilo debatu o tom, kdo skutečně nese břemeno obchodních bariér – spotřebitel, maloobchodník nebo stát. Investoři se rovněž zaměří na konkurenta Home Depotu – společnost Lowe’s, a očekávají, že výdaje na domácí kutily mohou být tlakem cel také zasaženy.
Spotřebitelská důvěra podle některých průzkumů klesá, což je jeden z prvních varovných signálů možného zpomalení domácí poptávky. V odpoledních hodinách se navíc očekává výsledková zpráva od stavitele domů Toll Brothers, která by mohla naznačit stav realitního trhu, rovněž ovlivněného inflací a výší úrokových sazeb.
Kromě firemních výsledků trh sleduje i vývoj na politické scéně. V neděli totiž zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů schválil návrh daňové reformy, která počítá s rozsáhlým snížením daní z příjmu, ale také navýšením výdajů na obranu a imigraci. Tento návrh, který podporuje Trump, má být v průběhu týdne projednáván ve Sněmovně. Kritici ale varují, že návrh by mohl výrazně prohloubit federální deficit, který je už teď na rekordní úrovni.

Daňová politika však není jediným rizikovým faktorem. Geopolitická situace zůstává nestabilní. Očekává se, že obchodní jednání mezi Japonskem a Spojenými státy budou pokračovat koncem týdne, ale Ministerstvo financí USA nevěří, že na zasedání skupiny G7 v Kanadě dojde k průlomu. Navíc Čína kritizovala USA za to, že podle ní porušují dohodu dosaženou při jednáních v Ženevě, konkrétně kvůli varování amerického Ministerstva obchodu před čipy Huawei Ascend, které údajně porušují americká vývozní omezení. Čínské Ministerstvo obchodu v reakci prohlásilo, že kroky USA „vážně podkopávají vzájemný konsensus“ a vyzvalo americkou stranu ke změně postoje.
V neposlední řadě se investoři dívají i na energetické trhy, kde ceny ropy klesají. V 05:50 SEČ se futures na ropu Brent snížily o 0,1 % na 65,49 USD/barel a futures na americkou WTI rovněž o 0,1 % na 62,11 USD/barel. Sentiment ovlivňuje slábnoucí naděje na jadernou dohodu mezi USA a Íránem, když Teherán opět potvrdil, že jeho obohacování uranu není předmětem vyjednávání. Pokud by však přece jen k dohodě došlo, mohlo by to vést k uvolnění sankcí a zvýšení vývozu íránské ropy, což by mělo dopad na rovnováhu na globálních trzích.
Dění na Ukrajině také zůstává v popředí. Jakékoli náznaky příměří mezi Ruskem a Ukrajinou by mohly ovlivnit nejen ceny komodit, ale i obecný geopolitický sentiment, což by se následně promítlo do vývoje akciových trhů.