account_circle
Ceny ropy oslabují navzdory obchodní dohodě, obchodníci se obávají rostoucích zásob v USA

Ceny ropy oslabují navzdory obchodní dohodě, obchodníci se obávají rostoucích zásob v USA

Ceny ropy ve středu klesly, přestože se nadále drží blízko dvoutýdenních maxim. Důvodem je napětí mezi pozitivní náladou po dočasném urovnání obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou a obavami z výrazného nárůstu zásob ropy ve Spojených státech. Tento rozpor mezi očekáváním oživení poptávky a tvrdou realitou přetrvávajících fundamentálních tlaků způsobil, že obchodníci zůstávají opatrní a trh zůstává velmi citlivý na nové signály.

Futures na ropu Brent klesly o 0,5 % na 66,31 USD za barel a americká ropa WTI oslabila o stejných 32 centů na 63,35 USD za barel, což je rovněž pokles o 0,5 %. Obě referenční ceny přitom den předtím zaznamenaly více než 2,5% růst díky nově uzavřené dohodě mezi Washingtonem a Pekingem. Tento růst byl však jen krátkodobým výdechem optimismu, který rychle vystřídalo znepokojení ohledně zásob.

Zdroj: SkolaInvestoru.cz

Spojené státy a Čína, dvě největší ekonomiky světa, oznámily v pondělí 90denní příměří v obchodní válce a snížení cel – USA sníží cla na čínské zboží z 145 % na 30 %, zatímco Čína zmírní svá cla na americké produkty ze 125 % na 10 %. Tato dohoda je považována za pozitivní krok směrem k uklidnění globálních trhů a povzbuzení poptávky po komoditách, zejména po ropě, která je silně závislá na stavu globálního obchodu a průmyslové aktivity.

Navzdory těmto pozitivním zprávám zůstávají investoři opatrní kvůli signálům o možném skokovém nárůstu zásob ropy v USA. Údaje Amerického ropného institutu (API), zveřejněné v úterý, ukázaly, že zásoby ropy se za týden končící 9. května zvýšily o 4,3 milionu barelů, což ostře kontrastuje s předchozím týdnem, kdy zásoby naopak prudce klesly. Oficiální čísla od americké Energetické informační správy (EIA) mají být zveřejněna během středečního dne a investoři na ně čekají s napětím.

Priyanka Sachdeva, analytička společnosti Phillip Nova, uvedla, že „ekonomická pauza mezi USA a Čínou mohla vytvořit scénář, který by mohl oživit poptávku na pozadí opatrného optimismu“, ale zároveň upozornila, že očekávání skokového nárůstu zásob vytváří nový tlak. Podle ní jde o ostrý kontrast, který vyvolává nejistotu ohledně vývoje poptávky v příštích týdnech.

Z pohledu dlouhodobějšího vývoje trhu s ropou jsou ve hře i další faktory. Energetická společnost Rystad Energy ve své poznámce uvedla, že obchodní dohoda sice oslabila pesimismus na straně poptávky, ale rizika spojená s obchodní politikou a celními bariérami přetrvávají, i když byla dočasně zmírněna.

Trh také pozorně sleduje cestu amerického prezidenta Donalda Trumpa do Perského zálivu, která začala v úterý jeho účastí na investičním fóru v saúdskoarabském Rijádu. Trump během svého vystoupení oznámil zrušení dlouhodobých sankcí vůči Sýrii a oznámil saudskou investici ve výši 600 miliard USD. Podle globálního šéfa komoditních trhů Rystad Energy Mukeshe Sahdeva bude zabránění prudkému nárůstu cen ropy během letní turistické sezóny jednou z priorit této cesty.

Zdroj: ŠkolaInvestorů.cz

Sahdev rovněž upozornil, že Spojené státy by v případě poklesu cen mohly využít příležitosti k nákupu ropy pro doplnění svých strategických rezerv. Zároveň však upozornil, že trh zůstává citlivý na jakékoli kroky USA vůči Íránu, Rusku nebo Venezuele. Tyto státy jsou klíčovými dodavateli ropy a jakékoli nové sankce či politické kroky mohou výrazně ovlivnit globální nabídku.

V úterý Spojené státy oznámily nové sankce proti přibližně 20 společnostem, které údajně pomáhaly íránské společnosti Sepehr Energy a generálnímu štábu íránských ozbrojených sil s exportem ropy do Číny. Tyto sankce přicházejí po čtvrtém kole jednání mezi USA a Íránem v Ománu, jejichž cílem je nalezení shody v otázce íránského jaderného programu.

Závěrem lze říci, že trh s ropou se aktuálně nachází ve fázi napjaté rovnováhy. Na jedné straně stojí uvolnění obchodního napětí, které by mohlo podpořit poptávku, na straně druhé zůstává vysoká úroveň zásob a nejistota ohledně geopolitických vztahů. Vývoj v nadcházejících dnech tak bude záviset na nových datech o zásobách, reakcích trhu na politické kroky USA a vývoji globálních ekonomických očekávání.

Předchozí článek

Ukazatel strachu na Wall Street právě klesl s ohromující rychlostí. Co bude historicky následovat pro akcie?

Další článek

Americké akciové futures stagnují, investoři čekají na nové impulzy z obchodní politiky

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies