account_circle
Zlato oslabuje kvůli silnějšímu dolaru a nadějím na zmírnění celních opatření USA

Zlato oslabuje kvůli silnějšímu dolaru a nadějím na zmírnění celních opatření USA

Cena zlata ve světových trzích ve středu klesla poté, co Spojené státy naznačily možnou úlevu v oblasti celních tarifů na dovoz automobilů a jejich dílů. Investoři, kteří se v posledních měsících uchylovali ke zlatu jako k bezpečnému přístavu v čase globální nejistoty, začali revidovat svá očekávání ohledně další eskalace obchodního napětí. Zpráva z Bílého domu, že některá cla na zahraniční díly pro osobní a nákladní automobily budou zrušena, přispěla k mírnému zklidnění obav trhu, což oslabilo poptávku po drahých kovech.

Cena zlata s okamžitým dodáním klesla v Singapuru až o 1,2 % na hodnotu 3 305,23 USD za unci. V předchozí obchodní seanci přitom vzrostla o 0,7 %. Pokles byl ovlivněn také posilujícím americkým dolarem – ukazatel dolaru vzrostl o 0,2 %, což zdražilo zlato pro investory používající jiné měny, protože zlato je oceňováno v dolarech. Tento efekt se tak stal dalším důvodem, proč zlato přišlo o část svých nedávných zisků.

Zdroj: Getty Images

Korekce na trhu se odehrála v kontextu, kdy obchodníci stále přemítají nad širšími důsledky obchodní politiky Spojených států a jejích dopadů na světovou ekonomiku. Obchodní válka vedená prezidentem Trumpem vyvolala v posledních měsících vlnu nejistoty, která vedla k prudkému růstu poptávky po zlatu. Investoři hledali bezpečné útočiště před riziky, která vyplývala nejen z cel, ale i z možnosti zpomalení růstu americké a globální ekonomiky.

Analytici však nyní pozorují určitý obrat v sentimentu. Podle výzkumného stratéga společnosti Pepperstone Group Ltd., Dilina Wua, se nálada na trzích začíná měnit. „Obnovená ochota Bílého domu vyjednávat a zmírnit některé své kroky posunula náladu od panického prodeje k opatrnému optimismu,“ uvedl Wu. Tento posun však zároveň vyvíjí tlak na cenu zlata směrem dolů, protože ubývá důvodů pro vyhledávání bezpečných aktiv.

Přesto by podle Wua mohly nové ekonomické údaje z USA znovu změnit očekávání. Pokud se ve statistikách o zaměstnanosti a růstu objeví známky zpomalování, mohou se zvýšit sázky na červnové snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou, což by opět mohlo podpořit růst ceny zlata. Trh tak v tuto chvíli zůstává napjatý mezi dvěma směry: zklidněním obchodního napětí a možností zpomalující americké ekonomiky.

K situaci se přidávají i geopolitické faktory, zejména zhoršující se vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Čínský nejvyšší diplomat varoval před ustupováním Trumpovým požadavkům a ministerstvo zahraničí v Pekingu odmítlo, že by vedlo s Washingtonem přímá jednání o urovnání celního sporu. Americký ministr financí Scott Bessent zároveň pro CNBC uvedl, že Čína byla „odsunuta na vedlejší kolej“ a že je nyní na Pekingu, aby učinil první krok k deeskalaci.

Zlato se v roce 2025 stalo jedním z nejvýkonnějších aktiv, když od začátku roku zaznamenalo nárůst o více než 25 %. Růst byl tažen kombinací obav z recese, obchodní války, spekulací na pokles sazeb a napětí mezi Trumpovou administrativou a Federálním rezervním systémem. Výrazně pomohla také poptávka po zlatem krytých ETF fondech, nákupy ze strany centrálních bank a silná spekulativní aktivita v Číně – i když tamní fyzická poptávka naopak klesá.

Zdroj: Getty Images

Zlato s okamžitým dodáním se naposledy obchodovalo za 3 313,06 USD za unci. Vedle zlata kleslo i stříbro a palladium, zatímco platina zůstala téměř beze změny. Investoři tak nyní čekají na další signály, zejména z trhu práce a inflace v USA, které by mohly rozhodnout, zda se zlato odrazí zpět vzhůru, nebo bude pokračovat v korekci.

Předchozí článek

Evropské akcie rostou navzdory nejistotě kolem cel a smíšeným firemním výsledkům

Další článek

Akcie stoupají díky ziskům a ekonomickým údajům v centru pozornosti

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies