account_circle
Asijské akcie po klidném dni na Wall Street rostou, navzdory tvrdým řečem o clech

Asijské akcie po klidném dni na Wall Street rostou, navzdory tvrdým řečem o clech

Asijské akcie v úterý převážně rostly poté, co americké akcie prošly smíšeným, klidným závěrem před nabitým týdnem firemních zisků a ekonomických údajů, který by mohl přinést další záchvěvy volatility.

Americké futures se zvýšily a ceny ropy klesly. Tokijské trhy byly z důvodu svátku zavřené.

Hongkongský Hang Seng posílil o 0,5 % na 22 070,23 bodu, zatímco šanghajský index Shanghai Composite klesl o necelé 0,1 % na 3 286,49 bodu.

V Jižní Koreji index Kospi vyskočil o 0,8 % na 2 568,62 bodu. Australský index S&P/ASX 200 rovněž vzrostl o 0,8 % na 8 061,90 bodu.

Tchajwanský Taiex posílil o 0,5 %.

Nedávný relativní klid v obchodování přinesl oddech od prudkých výkyvů, které trhy otřásaly po několik týdnů, když rostly a klesaly naděje, že prezident Donald Trump může ustoupit od své obchodní války.

Zdroj: Getty Images

Zdá se, že Trumpova administrativa dosáhla jen malého pokroku při hledání cesty vpřed s Pekingem, přičemž obě strany trvají na tom, že první krok musí udělat ta druhá. Ministr financí Scott Bessent v rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že se domnívá, že Čína chce v obchodní válce „deeskalaci“.

„Mám v zadní kapse eskalační dopis a velmi si přejeme, abychom ho nemuseli použít.“

„Možná mi jednoho dne zavolají,“ řekl Bessent televizi Fox News.

Trump nařídil zvýšení cel na čínský vývoz, která dohromady činí 145 %. Čína odpověděla dovozními cly na americké zboží ve výši až 125 %, ačkoli některé položky vyňala.

Mnozí investoři se domnívají, že Trumpova cla by mohla způsobit recesi, pokud zůstanou nezměněna. Do pondělí index S&P 500 zhruba o polovinu snížil svůj propad, který ho dostal téměř o 20 % pod rekordní hodnotu ze začátku letošního roku.

V pondělí se index S&P 500 zvýšil o 0,1 % na 5 528,75 bodu a prodloužil tak svou vítěznou sérii na pátý den. Průmyslový index Dow Jones přidal 0,3 % na 40 227,59 bodu a kompozitní index Nasdaq klesl o 0,1 % na 17 366,13 bodu.

Smíšené obchodování s některými vlivnými technologickými akciemi před jejich výsledkovými zprávami v tomto týdnu táhlo index S&P 500 po většinu pondělí tam a zpět mezi mírnými zisky a ztrátami.

Amazon klesl o 0,7 %, Microsoft se ponořil o 0,2 %, Meta Platforms přidala 0,4 % a Apple vzrostl o 0,4 %.

Mimo velké technologické společnosti mohou tento týden poskytnout vodítka o tom, jak vidí vývoj ekonomických podmínek, také vedoucí pracovníci společností Caterpillar, Exxon Mobil a McDonald’s. Několik společností napříč odvětvími již snížilo své odhady nadcházejícího zisku nebo zcela stáhlo své prognózy kvůli nejistotě, co se stane s Trumpovými cly.

Panuje obava, že Trumpova cla „on-again-off-again“ mohou domácnosti a podniky přimět ke změně výdajů a zmrazení plánů na dlouhodobé investice kvůli tomu, jak rychle se podmínky mohou změnit, zdánlivě z hodiny na hodinu.

Zatím se zdá, že ekonomické zprávy ukazují, že americká ekonomika stále roste, i když slabším tempem. Ve středu ekonomové očekávají zprávu, podle které hospodářský růst USA v prvních třech měsících letošního roku zpomalil na 0,8% roční tempo, což je méně než 2,4% tempo na konci loňského roku .

Zdroj: Bloomberg

Většina zpráv se zatím zaměřuje na údaje z doby před Trumpovým „dnem osvobození“ 2. dubna, kdy oznámil cla, která by mohla ovlivnit dovoz ze zemí celého světa. To by mohlo zvýšit sázky na nadcházející zprávy o americkém trhu práce, včetně páteční, která ukáže, kolik pracovníků zaměstnavatelé přijali během celého dubna.

Ekonomové očekávají, že ukáže zpomalení náboru na 125 000 z 228 000 v březnu.

Nejvíce otřesných ekonomických údajů v poslední době přinesly průzkumy, které ukazují, že američtí spotřebitelé jsou kvůli clům stále pesimističtější ohledně budoucnosti ekonomiky. Nejnovější údaj Conference Board o spotřebitelské důvěře bude zveřejněn v úterý.

Na trhu dluhopisů výnosy státních dluhopisů dále klesly. Klesají od znepokojivého a neobvyklého nárůstu výnosů na začátku tohoto měsíce, který otřásl Wall Street i americkou vládou. Tento nárůst naznačil, že investoři po celém světě možná ztrácejí důvěru v pověst amerického dluhopisového trhu jako bezpečného místa pro uložení hotovosti.

Výnos desetiletého státního dluhopisu se na počátku úterý pohyboval na úrovni 4,21 %.

V dalších obchodech ztratila americká ropa 33 centů na 61,72 USD za barel. Ropa Brent zlevnila o 32 centů na 64,46 USD za barel.

Za americký dolar se nakoupilo 142,36 japonského jenu, tedy o 142,02 jenu více. Euro kleslo z 1,1422 dolaru na 1,1401 dolaru.

Předchozí článek

Mohlo by současné dění zmařit letošní rally Bitcoinu?

Další článek

Evropské akcie rostou navzdory nejistotě kolem cel a smíšeným firemním výsledkům

⚡️ Odebírejte náš newsletter

Nový vzdělávací obsah, funkce a interaktivní nástroje ze světa investování – už vám nikdy nic neuteče.
Zásady ochrany osobních údajů a cookies